Saturday, 31 March 2018

Japan - 25 March 2018 - Takamatsunomiya Kinen - Chukyo - Gr1

JAPAN Takamatsunomiya Kinen (Gr 1)
Chukyo 1200 Metres 4yo+
2018-03-25
Turf,Firm
¥215400000

1. FINE NEEDLE (JPN) by ADMIRE MOON (JPN) -- NEEDLECRAFT (IRE) (MARK OF ESTEEM (IRE))
bred by Darley Japan K.K
trained by Y. Takahashi
ridden by Y. Kawada

2. LET'S GO DONKI (JPN) by KING KAMEHAMEHA (JPN) -- MARUTOKU (JPN) (MARVELOUS SUNDAY (JPN))
bred by Shimizu Bokujo
trained by T. Umeda
ridden by Y. Iwata

3. NAC VENUS (JPN) by DAIWA MAJOR (JPN) -- READY TO PLEASE (USA) (MORE THAN READY)
bred by Shadai Farm
trained by H. Sugiura
ridden by K. Miura
Margins- nose, 1/2 length

USA - 25 March 2018 - Sunland Derby - Sunland Park - Gr3

UNITED STATES Sunland Derby (Gr 3)
Sunland Park 9 Furlongs 3yo
2018-03-25
Dirt,Fast
$800000

1. RUNAWAY GHOST (USA) by GHOSTZAPPER (USA) -- ROSE'S DESERT (USA) (DESERT GOD)
bred by Joe Peacock
trained by T. Fincher
ridden by T. Hebert

2. DREAM BABY DREAM (USA) by INTO MISCHIEF (USA) -- GALETOIRE (USA) (SONGANDAPRAYER (USA))
bred by Pegasus Stud LLC
trained by S. Asmussen
ridden by A. Juarez, Jr.

3. PEACE (USA) by VIOLENCE (USA) -- QUEEN'S TRIOMPHE (USA) (CURE THE BLUES)
bred by Grade I Bloodstock & Tony Holmes
trained by R. Mandella
ridden by D. Van Dyke
Margins- 2 3/4 lengths, 6 lengths

Australia - 24 March 2018 - George Ryder Stakes - Rosehill - Gr1

AUSTRALIA George Ryder Stakes (Gr 1)
Rosehill 1500 Metres WFA, 3yo+
2018-03-24
Turf,Soft
$1000000 (AU)

1. WINX (AUS) by STREET CRY (IRE) -- VEGAS SHOWGIRL (NZ) (AL AKBAR (AUS))
bred by Fairway Thoroughbreds
trained by C. Waller
ridden by J. Bowman

2. HAPPY CLAPPER (AUS) by TEOFILO (IRE) -- BUSKING (AUS) (ENCOSTA DE LAGO (AUS))
bred by Mr M. Thomas
trained by P. Webster
ridden by B. Shinn

3. KEMENTARI (AUS) by LONHRO (AUS) -- YAVANNA (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))
bred by Darley
trained by J. Cummings
ridden by B. Avdulla
Margins- 3/4 lengths, 1 length

Australia - 24 March 2018 - Ranvet Stakes - Rosehill - Gr1

AUSTRALIA Ranvet Stakes (Gr 1)
Rosehill 2000 Metres WFA, 3yo +
2018-03-24
Turf,Soft
$700000 (AU)

1. GAILO CHOP (FR) by DEPORTIVO (GB) -- GRENOBLE (FR) (MARIGNAN)
bred by A. Chopard
trained by D. Weir
ridden by M. Zahra

2. SINGLE GAZE (AUS) by NOT A SINGLE DOUBT (AUS) -- REDALUCA'S GAZE (AUS) (INTERGAZE (AUS))
bred by Mr. J.A. Middleton
trained by N. Olive
ridden by K. O'Hara

3. PRIZED ICON (AUS) by MORE THAN READY -- TROPICAL AFFAIR (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Gooree Park Stud Ltd
trained by K. Lees
ridden by J. Bowman
Margins- 3 lengths, head

Australia - 24 March 2018 - Rosehill Guineas - Rosehill - Gr1

AUSTRALIA Rosehill Guineas (Gr 1)
Rosehill 2000 Metres 3yo
2018-03-24
Turf,Soft
$600000 (AU)

1. D'ARGENTO (AUS) by SO YOU THINK (NZ) -- FULLAZZ (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))
bred by Mr G. Harvey
trained by C. Waller
ridden by J. Bowman

2. TANGLED (AUS) by SNITZEL (AUS) -- BRAMBLE ROSE (NZ) (SHINKO KING (IRE))
bred by Mr M. Sandblom
trained by C. Waller
ridden by M. Walker

3. FURORE (NZ) by PIERRO (AUS) -- STORMY CHOICE (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))
bred by GSA Bloodstock Pty Ltd
trained by K. Lees
ridden by B. Avdulla
Margins- 1 1/4 lengths, 1 length

Australia - 24 March 2018 - Golden Slipper Stakes - Rosehill - Gr1

AUSTRALIA Golden Slipper Stakes (Gr 1)
Rosehill 1200 Metres 2yo
2018-03-24
Turf,Soft
$3500000 (AU)

1. ESTIJAAB (AUS) by SNITZEL (AUS) -- RESPONSE (AUS) (CHARGE FORWARD (AUS))
bred by Arrowfield Pastoral Pty Ltd, Jungle Pocket Pty Ltd
trained by M., W. & J. Hawkes
ridden by B. Avdulla

2. OOHOOD (AUS) by I AM INVINCIBLE (AUS) -- BELLA SUNDAY (AUS) (SUNDAY SILENCE)
bred by Sheikh Mohammad Bin Khalifa Al Maktoum
trained by T. McEvoy
ridden by Z. Purton

3. SUNLIGHT (AUS) by ZOUSTAR (AUS) -- SOLAR CHARGED (AUS) (CHARGE FORWARD (AUS))
bred by Widden Stud Australia Ltd, Qatar Bloodstock Ltd & Mr D. Fletcher
trained by T. McEvoy
ridden by L. Currie
Margins- head, 1 1/4 lengths

Australia - 24 March 2018 - The Galaxy Stakes - Rosehill - Gr1

AUSTRALIA The Galaxy Stakes (Gr 1)
Rosehill 1100 Metres 3yo+
2018-03-24
Turf,Soft
$700000 (AU)

1. IN HER TIME (AUS) by TIME THIEF (AUS) -- HELL IT'S HOT (AUS) (ZEDITAVE (AUS))
bred by Estate of the Late D. Cobcroft
trained by B. Smith
ridden by Z. Purton

2. ENGLISH (AUS) by ENCOSTA DE LAGO (AUS) -- COURT (AUS) (ANABAA (USA))
bred by Newhaven Park Stud
trained by G. Waterhouse & A. Bott
ridden by S. Clipperton

3. VIRIDINE (AUS) by POET'S VOICE (GB) -- PATINA (AUS) (ANABAA (USA))
bred by Darley
trained by J. Cummings
ridden by B. Avdulla
Margins- 3/4 length, 3/4 length

New Zealand - 24 March 2018 - Japan/NZ International Trophy - Tauranga - Gr2

NEW ZEALAND Japan/NZ International Trophy (Gr 2)
Tauranga 1600 Metres 3yo+
2018-03-24
Turf,Dead
$100000 (NZ)

1. OCEAN EMPEROR (NZ) by ZABEEL (NZ) -- TOOTSIE (NZ) (PINS (AUS))
bred by G.J. Chittick
trained by G. Hennessy
ridden by S. McKay

2. TIPTRONIC (NZ) by O'REILLY (NZ) -- TIPTOES (NZ) (PINS (AUS))
bred by Waikato Stud Ltd
trained by G. Richardson & G. Parker
ridden by J. Bayliss

3. TRAVIMYFRIEND (NZ) by TAVISTOCK (NZ) -- PINEAU (NZ) (CARNEGIE (IRE))
bred by Mrs H A & J F Goodin & G R O'Dea
trained by R. Frost
ridden by C. Lammas
Margins- 1/2 length, neck

New Zealand - 24 March 2018 - South Island Thoroughbred Breeders Stakes - Riccarton Park - Gr3

NEW ZEALAND South Island Thoroughbred Breeders Stakes (Gr 3)
Riccarton Park 1600 Metres 3yo+, fillies & mares
2018-03-24
Turf,Slow
$80000 (NZ)

1. LA FILLE EN JEU (NZ) by METTRE EN JEU (NZ) -- QUALITY EYES (AUS) (DANZERO (AUS))
bred by Mrs K.A. & N.J. Auret
trained by N. Auret
ridden by L. Allpress

2. ELFEE (NZ) by IFFRAAJ (GB) -- ELF QUEENE (IRE) (FAIRY KING (USA))
bred by T. R. & Mrs V. M. Pacoe
trained by M. & M. Pitman
ridden by C. Johnson

3. FLYING SARDINE (NZ) by FLYING SPUR (AUS) -- JULEZ (AUS) (ZABEEL (NZ))
bred by B. R. Myers
trained by K. Tyler
ridden by B. Murray
Margins- long neck, 3 1/2 lengths

USA - 24 March 2018 - Louisiana Derby - Fair Grounds - Gr2

UNITED STATES Louisiana Derby (Gr 2)
Fair Grounds 9 Furlongs 3yo
2018-03-24
Dirt,Fast
$1000000

1. NOBLE INDY (USA) by TAKE CHARGE INDY (USA) -- NOBLE MAZ (USA) (STORM BOOT (USA))
bred by WinStar Farm, LLC
trained by T. Pletcher
ridden by J. Velazquez

2. LONE SAILOR (USA) by MAJESTIC WARRIOR (USA) -- AMBITIOUS (USA) (MR GREELEY)
bred by Alexander - Groves - Matz LLC
trained by T. Amoss
ridden by J. Graham

3. MY BOY JACK (USA) by CREATIVE CAUSE (USA) -- GOLD N SHAFT (USA) (MINESHAFT (USA))
bred by Brereton C. Jones
trained by J. Desormeaux
ridden by K. Desormeaux
Margins- neck, 1/2 length

USA - 24 March 2018 - New Orleans Handicap - Fair Grounds - Gr2

UNITED STATES New Orleans Handicap (Gr 2)
Fair Grounds 9 Furlongs 4yo+
2018-03-24
Dirt,Fast
$376000

1. GOOD SAMARITAN (USA) by HARLAN'S HOLIDAY (USA) -- PULL DANCER (USA) (PULPIT (USA))
bred by WinStar Farm, LLC
trained by W. Mott
ridden by J. Rosario

2. HOLLYWOOD HANDSOME (USA) by TAPIZAR (USA) -- LADYFLICKERFLACKER (USA) (FORESTRY (USA))
bred by North Hanover Bloodstock
trained by D. Stewart
ridden by J. Ortiz

3. SCUBA (USA) by TAPIT (USA) -- CUABA (USA) (SMOKE GLACKEN)
bred by Palides Investments N.V., Inc
trained by B. Walsh
ridden by F. Geroux
Margins- 2 1/4 lengths, 5 lengths

USA - 24 March 2018 - Santa Monica Stakes - Santa Anita Park - Gr2

UNITED STATES Santa Monica Stakes (Gr 2)
Santa Anita Park 7 Furlongs 4yo+, f&m
2018-03-24
Dirt,Fast
$200000

1. SELCOURT (USA) by TIZ WONDERFUL (USA) -- AZURE SPRING (OPEN FORUM)
bred by Keith Abrahams
trained by J. Sadler
ridden by T. Baze

2. MARLEY'S FREEDOM (USA) by BLAME (USA) -- RELAXING GREEN (FORMAL GOLD)
bred by Jack Swain III
trained by R. Hess, Jr.
ridden by D. Van Dyke

3. SKYE DIAMONDS (USA) by FIRST DUDE (USA) -- EXONERATED (USA) (JOHANNESBURG)
bred by Dizney Double Diamond LLC
trained by W. Spawr
ridden by T. Pereira
Margins- 4 1/2 lengths, 1 1/4 lengths

Chile - 24 March 2018 - Premio Clasico Juan Cavieres Mella - Hipodromo Chile - Gr3

CHILE Premio Clasico Juan Cavieres Mella (Gr 3)
Hipodromo Chile 1300 Metres 2yo fillies
2018-03-24
Dirt,Standard
10730000 (CLP)

1. ATOMICKA (CHI) by DADDY LONG LEGS (USA) -- FREE DANCE (CHI) (WAR CHANT)
bred by haras Curiche
trained by E. Switt
ridden by H. Berrios

2. GREY MOON (CHI) by LAYMAN (USA) -- NUMBER ONE SONG (USA) (EL PRADO (IRE))
bred by Haras Cordillera
trained by A. Fernandez
ridden by M. Chamorro

3. SALE AL AMANECER (CHI) by GSTAAD (USA) -- MUY APETECIDA (CHI) (DYNAMIX)
bred by Haras Santa Olga
trained by C. Conejeros
ridden by J. Gonzalez
Margins- 7 1/2 lengths, 1 1/4 length

Wednesday, 28 March 2018

USA - 24 March 2018 - Hutcheson Stakes - Gulfstream Park - Gr3

UNITED STATES Hutcheson Stakes (Gr 3)
Gulfstream Park 6 Furlongs 3yo
2018-03-24
Dirt,Fast
$100000

1. MADISON'S LUNA (USA) by TAPIT (USA) -- SCARLET TANGO (FRENCH DEPUTY)
bred by Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
trained by P. Bauer
ridden by J. Leparoux

2. SOUTACHE (USA) by BACKTALK (USA) -- GRANRUBANBLEU (USA) (AFLEET ALEX (USA))
bred by GoldMark Farm, LLC
trained by R. Nicks
ridden by T. Gaffalione

3. TRICKS TO DOO (USA) by INTO MISCHIEF (USA) -- DOOLITTLE (USA) (POLISH NUMBERS)
bred by D.C Goff
trained by A. Delacour
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- 5 lengths, 2 1/4 lengths

Argentina - 23 March 2018 - Clasico Pedro E. Y. Manuel A. Crespo - Palermo - Gr3

ARGENTINA Clasico Pedro E. Y. Manuel A. Crespo (Gr 3)
Palermo 1400 Metres 2yo
2018-03-23
Dirt,Fast
680000 (ARS)

1. HYPERLOOP (ARG) by MANIPULATOR (USA) -- HYPNOSIS (ARG) (ORPEN)
bred by La Pasion
trained by A. Marsiglia
ridden by J. Da Silva

2. TREMENDO TORDO (ARG) by HURRICANE CAT (USA) -- CAMPI DI ROMA (ARG) (ROMANOV (IRE))
bred by El Mallin
trained by O. Labanca
ridden by W. Moreyra

3. JOY ANGUS (ARG) by FORTIFY (USA) -- MAC ROYAL (ARG) (ROY (USA))
bred by La Biznaga
trained by C. Meza Brunel
ridden by A. Domingos
Margins- 1 length, 3 lengths

Chile - 21 March 2018 - Premio Municipal de Vina Del Mar - Valparaiso - Gr3

CHILE Premio Municipal de Vina Del Mar (Gr 3)
Valparaiso 1900 Metres 3yo+
2018-03-21
Turf,Standard
11890000 (CLP)

1. HERRICK (CHI) by IVAN DENISOVICH (IRE) -- HIGUERILLAS (CHI) (DUSHYANTOR)
bred by Haras Don Alberto
trained by E. Guajardo
ridden by M.Gutierrez

2. LAGO EN EL CIELO (CHI) by SCAT DADDY (USA) -- TASTE (USA) (GONE WEST)
bred by Haras Viejo Perro
trained by O. Martinez
ridden by F. Henriquez

3. OCEANBENZ (CHI) by OCEAN TERRACE (USA) -- SHOULDABEENABENZ (USA) (MALIBU MOON)
bred by Haras El Sheik
trained by G. Reyes
ridden by J. Hernandez
Margins- 3/4 length, 1/4 length

Argentina - 20 March 2018 - Clasico Agustin B. Gambier - La Plata - Gr3

ARGENTINA Clasico Agustin B. Gambier (Gr 3)
La Plata 1200 Metres 2yo c&g
2018-03-20
Dirt,Fast
461500 (ARS)

1. AS DEL PARAISO (ARG) by ANGIOLO (ARG) -- MAGNETICA LLERS (ARG) (LLERS FITZ (ARG))
bred by El Paraiso
trained by J. Ramallo
ridden by W. Aguirre

2. PRESAGIO KEY (ARG) by KEY DEPUTY (USA) -- LA TOSQUERA (ARG) (TEMPRANERO (CHI))
bred by El Alfalfar
trained by D. Pena
ridden by A. Domingos

3. POR TI VOLVERE (ARG) by COMPASIVO CAT (ARG) -- PAM D'MONIA (USA) (CRYPTOCLEARANCE)
bred by Los Cuatro Candados
trained by J. Gonzalez
ridden by C. Pereyra
Margins- 4 lengths, 1 length

Saturday, 24 March 2018

Japan - 18 March 2018 - Sho Spring Stakes - Nakayama - Gr2

JAPAN Sho Spring Stakes (Gr 2)
Nakayama 1800 Metres 3yo+
2018-03-18
Turf,Firm
¥104840000

1. STELVIO (JPN) by LORD KANALOA (JPN) -- L'ARCHETTO (JPN) (FALBRAV (IRE))
bred by Northern Farm
trained by T. Kimura
ridden by C. Lemaire

2. EPOCA D'ORO (JPN) by ORFEVRE (JPN) -- DAIWA PASSION (JPN) (FORTY NINER)
bred by Toru Tagami
trained by H. Fujiwara
ridden by K. Tosaki

3. MEINER FANRONG (JPN) by STAY GOLD (JPN) -- MEINE THERESIA (JPN) (ROSES IN MAY (USA))
bred by Big Red Farm
trained by T. Tezuka
ridden by D. Shibata
Margins- nose, 3 1/2 lengths

Japan - 18 March 2018 - Hanshin Daishoten - Hanshin - Gr2

JAPAN Hanshin Daishoten (Gr 2)
Hanshin 3000 Metres 4yo+
2018-03-18
Turf,Firm
¥128820000

1. RAINBOW LINE (JPN) by STAY GOLD (JPN) -- REGENBOGEN (JPN) (FRENCH DEPUTY)
bred by Northern Farm
trained by H. Asami
ridden by Y. Iwata

2. SATONO CHRONICLE (JPN) by HEART'S CRY (JPN) -- TOUPIE (GB) (INTIKHAB)
bred by Northern Racing
trained by Y. Ikee
ridden by Y. Kawada

3. CLINCHER (JPN) by DEEP SKY (JPN) -- THE FATES (JPN) (BRIAN'S TIME)
bred by Hirayama Bokujo
trained by H. Bokujo
ridden by K. Maeda
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/2 lengths

India - 18 March 2018 - Breeders' Juvenile Fillies Championship - Mumbai - Gr3

INDIA Breeders' Juvenile Fillies Championship (Gr 3)
Mumbai 1600 Metres 3yo fillies
2018-03-18
Turf,
2500000 (INR)

1. CATALONIA (IND) by AIR SUPPORT (USA) -- CESANDRI (IND) (SERIOUS SPENDER)
trained by L. Deshmukh
ridden by S. Narredu

2. MARIETTA (IND) by DEAN'S KITTEN (USA) -- FOURPENNY LANE (GB) (EFISIO (GB))
trained by P. Shroff
ridden by Y. Srinath

3. SHAE (IND) by MULL OF KINTYRE -- LANDMINE (IRE) (IN THE WINGS (GB))
trained by N. Cama
ridden by P. Chouhan
Margins- 2 lengths, neck

India - 18 March 2018 - Breeders' Juvenile Colts Championship - Mumbai - Gr3

INDIA Breeders' Juvenile Colts Championship (Gr 3)
Mumbai 1600 Metres 3yo c&g
2018-03-18
Turf,
2500000 (INR)

1. STAR SUPERIOR (IND) by EXCELLENT ART (GB) -- RAMJET (IND) (PLACERVILLE)
trained by R. Narredu
ridden by S. Narredu

2. SPITFIRE (IND) by PHOENIX TOWER (USA) -- ATHLONE (IRE) (MONTJEU (IRE))
trained by P. Shroff
ridden by P. Trevor

3. VAN DYKE (IND) by KINGDA KA (AUS) -- LASERRE (IND) (STORM TROOPER)
trained by V. Gaikwad
ridden by A. Sandesh
Margins- 5 3/4 lengths, 3 1/2 lengths

USA - 18 March 2018 - Santa Ana Stakes - Santa Anita Park - Gr2

UNITED STATES Santa Ana Stakes (Gr 2)
Santa Anita Park 9 Furlongs 4yo+, fillies & mares
2018-03-18
Turf,Good
$201035

1. MADAM DANCEALOT (IRE) by SIR PRANCEALOT (IRE) -- SISAL (IRE) (DANEHILL (USA))
bred by Tally-Ho Stud
trained by R. Baltas
ridden by C. Nakatani

2. MIDNIGHT CROSSING (IRE) by DARK ANGEL (IRE) -- LINE AHEAD (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Tom & Geraldine Molan
trained by R. Baltas
ridden by B. Blanc

3. SASSY LITTLE LILA (USA) by ARTIE SCHILLER (USA) -- SHARP APPLE (DIESIS (GB))
bred by Dr. John A. Chandler
trained by R. Mandella
ridden by F. Prat
Margins- 1/2 length, 1/2 length

Australia - 17 March 2018 - Phar Lap Stakes - Rosehill - Gr2

AUSTRALIA Phar Lap Stakes (Gr 2)
Rosehill 1500 Metres 3yo
2018-03-17
Turf,Good
$200000 (AU)

1. UNFORGOTTEN (AUS) by FASTNET ROCK (AUS) -- MEMORIES OF YOU (IRE) (GALILEO (IRE))
bred by Roncon
trained by C. Waller
ridden by J. Collett

2. HOLY SNOW (AUS) by FASTNET ROCK (AUS) -- ONLY WORDS (AUS) (END SWEEP)
bred by Canning Downs Pty Ltd
trained by M. Price
ridden by B. Shinn

3. HIYAAM (NZ) by HIGH CHAPARRAL (IRE) -- MAZARINE (NZ) (ZABEEL (NZ))
bred by Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Maktoum
trained by M. Price
ridden by M. Walker
Margins- short head, 2 3/4 lengths

Australia - 17 March 2018 - Coolmore Classic - Rosehill - Gr1

AUSTRALIA Coolmore Classic (Gr 1)
Rosehill 1500 Metres 3yo+, fillies & mares
2018-03-17
Turf,Good
$600000 (AU)

1. DAYSEE DOOM (AUS) by DOMESDAY (AUS) -- SEE A VICTORY (AUS) (MISTER C)
bred by Mr J. Griffin
trained by R. Quinton
ridden by A. Adkins

2. OREGON'S DAY (AUS) by DOMESDAY (AUS) -- OREGON SEAL (NZ) (OREGON)
bred by Mr P. Girolami
trained by M. Price
ridden by M. Dee

3. SILENT SEDITION (AUS) by WAR CHANT -- FIORENTINA (AUS) (DUBAI DESTINATION (USA))
bred by Ms E.E. Giles
trained by A. Noblet
ridden by C. Williams
Margins- head, short head

New Zealand - 17 March 2018 - Wellington Guineas - Trentham - Gr2

NEW ZEALAND Wellington Guineas (Gr 2)
Trentham 1400 Metres 3yo
2018-03-17
Turf,Good
$100000 (NZ)

1. SCOTT BASE (NZ) by DALGHAR (FR) -- EXTRA CELESTIAL (AUS) (DANEHILL DANCER (IRE))
bred by Botsky Pty Ltd
trained by J. Benner & H. Wynyard
ridden by V. Colgan

2. PAULOWNIA (AUS) by FASTNET ROCK (AUS) -- FOREST NATIVE (FOREST WILDCAT)
bred by Katom
trained by S. Autridge & J. Richards
ridden by M. McNab

3. THE GREAT SOUTHERN (NZ) by JIMMY CHOUX (NZ) -- CISSY BOWEN (NZ) (COLOMBIA (NZ))
bred by C. R. & I. MacRury
trained by B. Foote
ridden by S. Spratt
Margins- nose, neck

New Zealand - 17 March 2018 - New Zealand Oaks - Trentham - Gr1

NEW ZEALAND New Zealand Oaks (Gr 1)
Trentham 2400 Metres 3yo fillies
2018-03-17
Turf,Good
$400000 (NZ)

1. SAVVY COUP (NZ) by SAVABEEL (AUS) -- EUDORA (NZ) (PINS (AUS))
bred by Waikato Stud Ltd
trained by M. & M. Pitman
ridden by C. Johnson

2. CONTESSA VANESSA (NZ) by BULLBARS (AUS) -- DI LUSSO (AUS) (LONHRO (AUS))
bred by Robhar Breeding & Racing
trained by T. Rogerson
ridden by J. Parkes

3. MILSEAIN (NZ) by TAVISTOCK (NZ) -- BAGALOLLIES (AUS) (ZABEEL (NZ))
bred by C D Allison, C V & J A Barnao, A R Campbell, T G Heptinstall, T
trained by M. Baker & A. Forsman
ridden by J. Waddell
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/4 lengths

France - 17 March 2017 - Prix Exbury - Saint-Cloud - Gr3

FRANCE Prix Exbury (Gr 3)
Saint-Cloud 2000 Metres 4yo+
2018-03-17
Turf,Very Heavy
€80000

1. AIR PILOT (GB) by ZAMINDAR -- COUNTESS SYBIL (IRE) (DR DEVIOUS (IRE))
bred by Lady Cobham
trained by R. Beckett
ridden by C. Soumillon

2. WAY TO PARIS (GB) by CHAMPS ELYSEES (GB) -- GREY WAY (COZZENE (USA))
bred by Grundy Bloodstock Srl
trained by A. Marcialis
ridden by C. Demuro

3. STAR VICTORY (FR) by TOT OU TARD (IRE) -- TADROU (FR) (KADROU (FR))
bred by J.L. Lucas
trained by J. Dubord
ridden by I. Mendizabal
Margins- 4 lengths, 3/4 length

Friday, 23 March 2018

Argentina - 17 March 2018 - Clasico Irlanda - Palermo - Gr3

ARGENTINA Clasico Irlanda (Gr 3)
Palermo 1000 Metres 3yo+
2018-03-17
Dirt,Fast
629000 (ARS)

1. FONDO FIJO (ARG) by ZENSATIONAL (USA) -- FAUNA SILVESTRE (USA) (BERNSTEIN (USA))
bred by La Pasion
trained by J. Vidal
ridden by J. Villagra

2. TATO KEY (ARG) by KEY DEPUTY (USA) -- TATIANA CAT (ARG) (EASING ALONG)
bred by El Alfalfar
trained by D. Pena
ridden by A. Domingos

3. MOECHE (ARG) by GRAND REWARD (USA) -- WAIT (ARG) (SOUTHERN HALO (USA))
bred by La Quebrada
trained by N. Gaitam
ridden by P. Falero
Margins- 2 lengths, nose

Tuesday, 20 March 2018

USA - 17 March 2018 - Rebel Stakes - Oaklawn Park - Gr2

UNITED STATES Rebel Stakes (Gr 2)
Oaklawn Park 8.5 Furlongs 3yo
2018-03-17
Dirt,Fast
$900000

1. MAGNUM MOON (USA) by MALIBU MOON -- DAZZLING SONG (USA) (UNBRIDLED'S SONG)
bred by Ramona S. Bass, LLC
trained by T. Pletcher
ridden by L. Saez

2. SOLOMINI (USA) by CURLIN (USA) -- SURF SONG (USA) (STORM CAT (USA))
bred by Glenna R. Salyer DVM
trained by B. Baffert
ridden by F. Prat

3. COMBATANT (USA) by SCAT DADDY (USA) -- BORDER DISPUTE (USA) (BOUNDARY)
bred by Paget Bloodstock
trained by S. Asmussen
ridden by R. Santana, Jr.
Margins- 3 1/2 lengths, head

USA - 17 March 2018 - Azeri Stakes - Oaklawn Park - Gr2

UNITED STATES Azeri Stakes (Gr 2)
Oaklawn Park 8.5 Furlongs 4yo+ f&m
2018-03-17
Dirt,Fast
$350000

1. MARTINI GLASS (USA) by KITALPHA -- GLASSY (USA) (RUN SOFTLY)
bred by Aschinger Bloodstock LLC
trained by K. Nations
ridden by P. Lopez

2. ACTRESS (USA) by TAPIT (USA) -- MILWAUKEE APPEAL (CAN) (MILWAUKEE BREW (USA))
bred by Gary & Mary West Stables, Inc
trained by J. Servis
ridden by J. Ortiz

3. FARRELL (USA) by MALIBU MOON -- REBRIDLED DREAMS (USA) (UNBRIDLED'S SONG)
bred by Coffee Pot Stable
trained by W. Catalano
ridden by C. Hill
Margins- 3 lengths, 1/2 length

USA - 17 March 2018 - Inside Information Stakes - Gulfstream Park - Gr2

UNITED STATES Inside Information Stakes (Gr 2)
Gulfstream Park 7 Furlongs 4yo+ fillies & mares
2018-03-17
Dirt,Fast
$200000

1. IVY BELL (USA) by ARCHARCHARCH (USA) -- FALLSEED (USA) (FOREST WILDCAT)
bred by T/C Stable, LLC
trained by T. Pletcher
ridden by J. Castellano

2. JORDAN'S HENNY (USA) by HENNY HUGHES (USA) -- SOPHIANO (USA) (RUBIANO)
bred by Erv Woolsey & Ralph Kinder
trained by M. Tomlinson
ridden by R. Albarado

3. MINES AND MAGIC (USA) by MINESHAFT (USA) -- MAGICAL THEATER (USA) (SMART STRIKE)
bred by G. Watts Humphrey Jr., S. Keller, V. Oliver & G. Watts Humphrey
trained by V Oliver
ridden by J. Lezcano
Margins- 1 length, neck

USA - 17 March 2018 - Jeff Ruby Steaks - Turfway Park - Gr3

UNITED STATES Jeff Ruby Steaks (Gr 3)
Turfway Park 9 Furlongs 3yo
2018-03-17
All weather,Fast
$202400

1. BLENDED CITIZEN (USA) by PROUD CITIZEN -- LANGARA LASS (USA) (LANGFUHR (CAN))
bred by Ray Hanson
trained by D. O'Neill
ridden by K. Frey

2. PONY UP (USA) by AIKENITE (USA) -- A P PETAL (A P INDY)
bred by Calumet Farm
trained by T. Pletcher
ridden by A. Jimenez

3. ARAWAK (USA) by UNCLE MO (USA) -- SPICY TEDDY (USA) (SPANISH STEPS (USA))
bred by Parrish Hill Farm & Ashford Stud
trained by W. Ward
ridden by J. Garcia
Margins- neck, 1 length

USA - 17 March 2018 - Bourbonette Oaks - Turfway Park - Gr3

UNITED STATES Bourbonette Oaks (Gr 3)
Turfway Park 8 Furlongs 3yo fillies
2018-03-17
All weather,Fast
$101600

1. GO NONI GO (USA) by GET STORMY (USA) -- LADY LARKSPUR (USA) (PERFECT SOUL (IRE))
bred by David E. Hager, II
trained by M. Maker
ridden by T. Gaffalione

2. IN THE MOOD (USA) by ESKENDEREYA (USA) -- SISTERHOOD (USA) (KITTEN'S JOY (USA))
bred by Kenneth L. Ramsey & Sarah K. Ramsey
trained by S. Sandy
ridden by J. McKee

3. HOMEMADE SALSA (USA) by TWO STEP SALSA (USA) -- HOMESTEADER (USA) (PIONEERING)
bred by Manuel Andrade
trained by M. Maker
ridden by C. Landeros
Margins- 2 lengths, neck

India - 17 March 2018 - Calcutta St Leger - Calcutta - Gr3

INDIA Calcutta St Leger (Gr 3)
Calcutta 2800 Metres 4yo
2018-03-17
Turf,
2253750 (INR)

1. HARTNELL (IND) by WESTERN ARISTOCRAT (USA) -- MOTHER'S PRIDE (IND) (PENNINE RIDGE)
trained by R. Alford
ridden by Y. Srinath

2. ALLDERO (IND) by MULTIDIMENSIONAL (IRE) -- ALLAIRE (IND) (RAZEEN (USA))
trained by B. Singh
ridden by D. Singh

3. VERY SPECIAL (IND) by CHINA VISIT -- STAR SUPREMACY (IND) (RAZEEN (USA))
trained by A. Doctor
ridden by S. Kamble
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/4 lengths

UK - 16 March 2018 - Cheltenham Gold Cup Steeple Chase - Cheltenham - Gr1

UNITED KINGDOM Cheltenham Gold Cup Steeple Chase (Gr 1)
Cheltenham 26.5 Furlongs 5yo+
2018-03-16
Turf,Soft
£625000

1. NATIVE RIVER (IRE) by INDIAN RIVER (FR) -- NATIVE MO (IRE) (BE MY NATIVE (IRE))
bred by Fred Mackay
trained by C. Tizzard
ridden by R. Johnson

2. MIGHT BITE (IRE) by SCORPION (IRE) -- KNOTTED MIDGE (IRE) (PRESENTING (GB))
bred by John O'Brien
trained by N. Henderson
ridden by N. Boinville

3. ANIBALE FLY (FR) by ASSESSOR (IRE) -- NOUBA FLY (FR) (CHAMBERLIN (FR))
bred by Earl Baty, V. Baty & F. Lemer
trained by A. Martin
ridden by B. Geraghty

Margins- 4 1/2 lengths, 4 lengths,

Australia - 12 March 2018 - Adelaide Cup - Morphettville - Gr2

AUSTRALIA Adelaide Cup (Gr 2)
Morphettville 3200 Metres 3yo+
2018-03-12
Turf,Good
$400000 (AU)

1. FANATIC (NZ) by SHOCKING (AUS) -- KOMPLETE KLASS (NZ) (GROOM DANCER)
bred by S.P. Kiernan
trained by D. & B. Hayes & T. Dabernig
ridden by M. Walker

2. ORMITO (GER) by MAMOOL (IRE) -- ORMITA (GER) (ACATENANGO (GER))
bred by Horts D. Beyer
trained by D. Weir
ridden by C. Williams

3. POPPIHOLLA (NZ) by PENTIRE (GB) -- CHARLOTTE RUSSE (NZ) (RED RANSOM)
bred by S. Hume
trained by D. Weir
ridden by C. Yendall
Margins- neck, 1 3/4 lengths

Thursday, 15 March 2018

USA - 10 March 2018 - Gotham Stakes - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Gotham Stakes (Gr 3)
Aqueduct 8.5 Furlongs 3yo
2018-03-10
Dirt,Fast
$300000

1. ENTICED (USA) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- IT'S TRICKY (USA) (MINESHAFT (USA))
bred by Godolphin
trained by K. McLaughlin
ridden by J. Alvarado

2. OLD TIME REVIVAL (USA) by BRETHREN (USA) -- DIARY (USA) (CONGAREE (USA))
bred by Jacks or Better Farm Inc.
trained by K. Decker
ridden by J. Rose

3. FREE DROP BILLY (USA) by UNION RAGS (USA) -- TRENSA (USA) (GIANT'S CAUSEWAY (USA))
bred by Helen K. Groves Revokable Trust
trained by D. Romans
ridden by D. Davis
Margins- 2 3/4 lengths, 4 lengths

USA - 10 March 2018 - Tom Fool Handicap - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Tom Fool Handicap (Gr 3)
Aqueduct 6 Furlongs 4yo+
2018-03-10
Dirt,Fast
$200000

1. SKYLER'S SCRAMJET (USA) by CREATIVE CAUSE (USA) -- ABUNDANTLY BLESSED (USA) (PHONE TRICK)
bred by Tommy G. Ligon
trained by M. Nevin
ridden by T. McCarthy

2. DO SHARE (USA) by CANDY RIDE (ARG) -- YOU ASKED (USA) (YES IT'S TRUE (USA))
bred by Colts Neck Stables, LLC
trained by L. Rice
ridden by J. Alvarado

3. GREAT STUFF (USA) by QUALITY ROAD (USA) -- SUMPTUOUS (USA) (HENNESSY (USA))
bred by Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
trained by D. Jacobson
ridden by D. Davis
Margins- 1 1/2 lengths, 3 lengths

USA - 10 March 2018 - Honeybee Stakes - Oaklawn Park - Gr3

UNITED STATES Honeybee Stakes (Gr 3)
Oaklawn Park 8.5 Furlongs 3yo fillies
2018-03-10
Dirt,Fast
$200000

1. COSMIC BURST (USA) by VIOLENCE (USA) -- PEGGY RING (USA) (GHOSTZAPPER (USA))
bred by Pewter Stable
trained by D. Von Hemel
ridden by R. Eramia

2. AMY'S CHALLENGE (USA) by ARTIE SCHILLER (USA) -- JUMP UP (USA) (JUMP START)
bred by Sierra Farm
trained by M. Robertson
ridden by J. Loveberry

3. SASSY SIENNA (USA) by MIDSHIPMAN (USA) -- TAP FOR GOLD (PLEASANT TAP (USA))
bred by haymarket Farm LLC
trained by B. Cox
ridden by G. Stevens
Margins- 1 3/4 lengths, 1 1/4 lengths

Sunday, 11 March 2018

Macau - 4 March 2018 - Sand Classic Cup - Taipa - Gr3

MACAU Sand Classic Cup (Gr 3)
Taipa 1350 Metres 4yo+
2018-03-04
Dirt,
$550000 (HK)

1. ASHKARI (IRE) by DUTCH ART (GB) -- FRIVOLITY (GB) (PIVOTAL (GB))
bred by Sheikh Sultan Bin Khalifa Al Nahyan
trained by P. Leyshan
ridden by L. Corrales

2. THE WHIRLWIND (MAC) - GLOBAL EXPLORER (USA) by HENRYTHENAVIGATOR (USA) -- TRULIPS (USA) (ELUSIVE QUALITY)
bred by James Millar & Janice Millar
trained by K. Chin
ridden by R. Maia

3. VICTORY MEGASTAR (GB) by MEDICEAN (GB) -- BOURBON BALL (USA) (PEINTRE CELEBRE (USA))
bred by Highbank Stud
trained by J. Moore
ridden by M. Nunes
Margins- 2 1/4 lengths, 1/4 lengths

Macau - 4 March 2018 - Macau Hong Kong Trophy - Taipa - Gr1

MACAU Macau Hong Kong Trophy (Gr 1)
Taipa 1500 Metres 4yo+
2018-03-04
Turf,Good to Yielding
$2500000 (HK)

1. ROMANTIC TOUCH (AUS) by NORTHERN METEOR (AUS) -- DEARNESS (AUS) (SNIPPETS (AUS))
bred by Gooree Park Stud Pty Ltd
trained by A. Cruz
ridden by J. Moreira

2. KRYSTRUMP (NZ) by NEW TRUMPS (IRE) -- KRYSTAL KLEAR (NZ) (STRAUSSBROOK (AUS))
bred by R.C.Y. Hui
trained by P. Leyshan
ridden by W. Ho

3. MARVEL HERO (MAC) - DARK KINGDOM (IRE) by LORD SHANAKILL (USA) -- ROSKEEN (IRE) (GRAND LODGE (USA))
bred by Mr David Harrison
trained by C. Fownes
ridden by U. Rispoli
Margins- 4 1/4 lengths, 1 3/4 lengths

Uruguay - 4 March 2018 - Clasico Juana Mautone de Cousino - Maronas - Gr3

URUGUAY Clasico Juana Mautone de Cousino (Gr 3)
Maronas 1000 Metres 3yo+
2018-03-04
Dirt,Standard
$U404799

1. ENJOY (URU) by FUND OF FUNDS (USA) -- JOY ROYALE (ARG) (ACCEPTABLE)
bred by Ultima Hora
trained by R. Marrero
ridden by E. Rodriguez

2. SUPERSTICIOSA (URU) by MOGADOR (USA) -- SUPERIORA (URU) (SUBORDINATION)
bred by El Palmar
trained by L. Signoretti
ridden by J. Mendez

3. HOLY LEGAL (BRAZ) by HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) -- HORA LEGAL (BRAZ) (MINSTREL GLORY)
bred by Haras Belmont Ltda
trained by R. Colombo
ridden by H. Lazo
Margins- 1/4 length, 1/4 length

Saturday, 10 March 2018

Macau - 4 March 2018 - Chairman's Challenge Cup - Taipa - Gr1

MACAU Chairman's Challenge Cup (Gr 1)
Taipa 1200 Metres 3yo+
2018-03-04
Turf,Good to Yielding
$800000 (HK)

1. FELIZMASTER (MAC) - TE RUX (AUS) by STRATUM (AUS) -- RUSSIAN CARAVAN (AUS) (DEHERE (USA))
bred by Segenhoe Stud Australia Pty Ltd
trained by K. Wong
ridden by W. Smith

2. INVINCIBLE (AUS) by WAR CHANT -- MISS BELAIR (AUS) (GRAND LODGE (USA))
bred by Yarradale Stud
trained by K. Ho
ridden by H. Lam

3. HUKA EAGLE (NZ) by SWISS ACE (AUS) -- UGLY BETTY (AUS) (HIGH YIELD (USA))
bred by NZ Thoroughbred Holdings Ltd
trained by G. Allendorf
ridden by A. Calder
Margins- 1/2 length, 2 1/4 lengths

Australia - 3 March 2018 - Chipping Norton Stakes - Randwick - Gr1

AUSTRALIA Chipping Norton Stakes (Gr 1)
Randwick 1600 Metres 3yo+
2018-03-03
Turf,Soft
$600000 (AU)

1. WINX (AUS) by STREET CRY (IRE) -- VEGAS SHOWGIRL (NZ) (AL AKBAR (AUS))
bred by Fairway Thoroughbreds
trained by C. Waller
ridden by H. Bowman

2. PRIZED ICON (AUS) by MORE THAN READY -- TROPICAL AFFAIR (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Gooree Park Stud Ltd
trained by K. Lees
ridden by G. Schofield

3. CLASSIC UNIFORM (AUS) by AL MAHER (AUS) -- PYROTECHNICS (AUS) (CANNY LAD (AUS))
bred by Emirates Park Pty Ltd
trained by G. Moore
ridden by A. Adkins
Margins- 7 lengths, 1/2 length

Australia - 3 March 2018 - Australian Guineas - Flemington - Gr1

AUSTRALIA Australian Guineas (Gr 1)
Flemington 1600 Metres 3yo, set weights
2018-03-03
Turf,Good
$1000000 (AU)

1. GRUNT (NZ) by O'REILLY (NZ) -- RUQQAYA (NZ) (VAN NISTELROOY (USA))
bred by Trelawney Thoroughbred Ltd
trained by M. Price
ridden by D. Oliver

2. PEACEFUL STATE (AUS) by ANIMAL KINGDOM (USA) -- WEEKEND BEAUTY (AUS) (HELISSIO (FR))
bred by Arrowfield Group Pty Ltd & Jungle Pocket Pty Ltd
trained by D. Weir
ridden by B. Rawiller

3. BRING ME ROSES (AUS) by HIGH CHAPARRAL (IRE) -- FRECKLED FACE (AUS) (POLISH PATRIOT)
bred by Dr. D.J. O'Brien
trained by T. McEvoy
ridden by L. Currie
Margins- 1/2 length, 1 1/2 lengths

New Zealand - 3 March 2018 - New Zealand Derby - Ellerslie - Gr1

NEW ZEALAND New Zealand Derby (Gr 1)
Ellerslie 2400 Metres 3yo
2018-03-03
Turf,Good
$1000000 (NZ)

1. VIN DE DANCE (NZ) by ROC DE CAMBES (NZ) -- EXPLOSIVE DANCER (NZ) (SAN LUIS (AUS))
bred by Explosive Breeding Ltd
trained by M. Baker & A. Forsman
ridden by J. Waddell

2. MONGOLIANCONQUEROR (NZ) by OCEAN PARK (NZ) -- QUEEN RANIA (NZ) (THE JOGGER)
bred by H.A. David
trained by S. Autridge & J. Richards
ridden by M. McNab

3. DANZDANZDANCE (AUS) by MASTERCRAFTSMAN (IRE) -- NIGHT DANZA (AUS) (DANZERO (AUS))
bred by W.G. & H.G. Bax
trained by D. Logan & C. Gibbs
ridden by M. Cameron
Margins- nose, 1 1/2 lengths

South Africa - 3 March 2018 - Hawaii Stakes - Turffontein - Gr2

SOUTH AFRICA Hawaii Stakes (Gr 2)
Turffontein 1400 Metres 3yo+
2018-03-03
Turf,Good
400000 (ZAR)

1. WILL PAYS (SAF) by IMPERIAL STRIDE (GB) -- RATTLEBAG (SAF) (JALLAD)
bred by Northfields Stud Ltd
trained by M. Azzie
ridden by C. Zackey

2. CORAL FEVER (SAF) by JUDPOT (USA) -- CORAL TREE (SAF) (RICH MAN'S GOLD)
bred by Ascot Stud Ltd
trained by R. Sage
ridden by M. Yeni

3. FULL MAST (SAF) by GO DEPUTY (USA) -- FULL CARD (SAF) (WESTERN WINTER (USA))
bred by Lammerskraal Stud
trained by M. Azzie
ridden by W. Marwing
Margins- 3/4 length, 1 length

South Africa - 3 March 2018 - Acacia Handicap - Turffontein - Gr3

SOUTH AFRICA Acacia Handicap (Gr 3)
Turffontein 1600 Metres 3yo+ f&m
2018-03-03
Turf,Good
250000 (ZAR)

1. SIMPLY ROYAL (SAF) by SILVANO (GER) -- ROYAL FANTASY (SAF) (AL MUFTI (USA))
bred by Ascot Stud Ltd
trained by S. Tarry
ridden by R. Danielson

2. REDBERRY LANE (SAF) by WESTERN WINTER (USA) -- STRAWBERRY LANE (SAF) (JALLAD (USA))
bred by Lammerskraal Stud
trained by S. Tarry
ridden by L. Hewitson

3. SYLVAN ON FIRE (SAF) by SILVANO (GER) -- JET FLYER (SAF) (JET MASTER (SAF))
bred by Mrs Vanessa Harrison
trained by C. dawson
ridden by G. Van Niekerk
Margins- 1/2 length, 1 1/2 lengths

South Africa - 3 March 2018 - Gauteng Fillies Guineas - Turffontein - Gr2

SOUTH AFRICA Gauteng Fillies Guineas (Gr 2)
Turffontein 1600 Metres 3yo fillies
2018-03-03
Turf,Good
500000 (ZAR)

1. TAKINGTHEPEACE (SAF) by VISIONAIRE (USA) -- LISA ANNE (SAF) (RAMBO DANCER (CAN))
bred by Summerhill Stud Ltd
trained by M. de Kock
ridden by C. Murray

2. SILVER THURSDAY (SAF) by SILVANO (GER) -- SECRET OBSESSION (SAF) (CAPTAIN AL (SAF))
bred by Varsfontein Stud
trained by M. de Kock
ridden by W. Marwing

3. GREEN TOP (SAF) by GIMMETHEGREENLIGHT (AUS) -- CAUGHTINTHESLIPS (SAF) (CAESOUR (USA))
bred by Varsfontein Stud
trained by A. Laird
ridden by M. Yeni
Margins- neck, 1 1/4 lengths

South Africa - 3 March 2018 - Gauteng Guineas - Turffontein - Gr2

SOUTH AFRICA Gauteng Guineas (Gr 2)
Turffontein 1600 Metres 3yo
2018-03-03
Turf,Good
1000000 (ZAR)

1. MONKS HOOD (SAF) by QUERARI (GER) -- AMBER BOUQUET (SAF) (CAMDEN PARK)
bred by Messrs B H & Arne J Botha
trained by A. Gordon
ridden by A. Delpech

2. SURCHARGE (SAF) by GIMMETHEGREENLIGHT (AUS) -- CONGESTION CHARGE (GB) (DIKTAT (GB))
bred by Varsfontein Stud
trained by S. Pettigrew
ridden by P. Strydom

3. ROYAL CRUSADE (SAF) by SILVANO (GER) -- ROYAL FANTASY (SAF) (AL MUFTI (USA))
bred by Ascot Stud Ltd
trained by M. de Kock
ridden by A. Marcus
Margins- 5 1/2 lengths, neck

India - 3 March 2018 - Sprinter's Cup - Kolkata - Gr1

INDIA Sprinter's Cup (Gr 1)
Kolkata 1200 Metres 4yo+
2018-03-03
Turf,
3920000 (INR)

1. RUFFINA (IND) by EXCELLENT ART (GB) -- MISS DANEHILL (IRE) (DANEHILL DANCER (IRE))
trained by D. Allan
ridden by D. Todywalla

2. LINCOLN (IND) by EXCELEBRATION (IRE) -- EVELYN MAY (IRE) (ACCLAMATION (GB))
trained by P. Shroff
ridden by A. Sandesh

3. AMOROUS WHITE (IND) by STERN OPINION (USA) -- ADIOS MEADOWLAKE (MEADOWLAKE)
trained by A. Vatsalya
ridden by C. Alford
Margins- 3/4 length, 1 length

India - 3 March 2018 - Stayers Cup - Kolkata - Gr1

INDIA Stayers Cup (Gr 1)
Kolkata 3000 Metres 4yo+
2018-03-03
Turf,
3920000 (INR)

1. AZZURRO (IND) by AZAMOUR (IRE) -- MISS HIGHJINKS (USA) (STRAVINSKY (USA))
trained by S. Attaollahi
ridden by P. Trevor

2. CADMAN (IND) by DANCING FOREVER (USA) -- LAMBENCY (IRE) (DAYLAMI (IRE))
trained by V. Singh
ridden by S. John

3. WINTER RENAISSANCE (IND) by COURAGEOUS CAT (USA) -- WINTER HOUSE (DEPUTY MINISTER)
trained by I. Sait
ridden by C. Jodha
Margins- 4 1/4 lengths, 5 1/2 lengths

Sunday, 4 March 2018

USA - 3 March 2018 - Davona Dale Stakes - Gulfstream Park - Gr2

UNITED STATES Davona Dale Stakes (Gr 2)
Gulfstream Park 8 Furlongs 3yo fillies
2018-03-03
Dirt,Fast
$200000

1. FLY SO HIGH (USA) by MALIBU MOON -- QUIET FLIGHT (USA) (QUIET AMERICAN)
bred by Mt. Brilliant Broodmares II, LLC
trained by C. McGaughey III
ridden by J. Ortiz

2. TAKE CHARGE PAULA (USA) by TAKE CHARGE INDY (USA) -- PERFECT PAULA (USA) (SONGANDAPRAYER (USA))
bred by Extern Developments Ltd
trained by K. McLaughlin
ridden by P. Lopez

3. HEAVENHASMYNIKKI (CAN) by MAJESTIC WARRIOR (USA) -- FLORAL PARK (USA) (FOREST WILDCAT)
bred by Langsem Farm, Inc.
trained by A. Quartarolo
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- 3 lengths, 3/4 length

USA - 3 March 2018 - The Very One Stakes - Gulfstream Park - Gr3

UNITED STATES The Very One Stakes (Gr 3)
Gulfstream Park 11 Furlongs 4yo+, f&m
2018-03-03
Turf,Firm
$150000

1. HOLY HELENA (CAN) by GHOSTZAPPER (USA) -- HOLY GRACE (USA) (HOLY BULL (USA))
bred by Adena Springs
trained by J. Jerkens
ridden by I. Ortiz, Jr.

2. DARING DUCHESS (USA) by ARCH -- A TRUE PUSSYCAT (USA) (YES IT'S TRUE (USA))
bred by Kennelot Stables Ltd
trained by M. Maker
ridden by J. Ortiz

3. PALINODIE (FR) by DOCTOR DINO (FR) -- PALMERIADE (FR) (KOUROUN (FR))
bred by Ecurie Maulepaire
trained by C. Clement
ridden by J. Rosario
Margins- 1 3/4 lengths, 1 1/2 lengths

USA - 3 March 2018 - Palm Beach Stakes - Gulfstream Park - Gr3

UNITED STATES Palm Beach Stakes (Gr 3)
Gulfstream Park 8.5 Furlongs 3yo
2018-03-03
Turf,Firm
$100000

1. MARAUD (USA) by BLAME (USA) -- UNBRIDLED EMPIRE (USA) (EMPIRE MAKER (USA))
bred by John R. Penn & Frank Penn
trained by T. Pletcher
ridden by J. Velazquez

2. SPEED FRANCO (USA) by DECLARATION OF WAR (USA) -- NABAT SEIF (USA) (STREET SENSE (USA))
bred by Ice Wine Stables
trained by G. Delgado
ridden by E. Jaramillo

3. THERAPIST (USA) by FREUD -- LADY RENAISSANCE (USA) (SMART STRIKE)
bred by Oak Bluff Stable LLC & C. Clement
trained by C. Clement
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- neck, 2 1/4 lengths

USA - 3 March 2018 - Herecomesthebride Stakes - Gulfstream Park - Gr3

UNITED STATES Herecomesthebride Stakes (Gr 3)
Gulfstream Park 8.5 Furlongs 3yo fillies
2018-03-03
Turf,Firm
$100000

1. THEWAYIAM (FR) by THEWAYYOUARE (USA) -- WATER FEATURE (GB) (DANSILI (GB))
bred by SCA La Perrigne
trained by H. Motion
ridden by J. Ortiz

2. AMERTUME (USA) by TAPIT (USA) -- HONEST PURSUIT (USA) (STORM CAT (USA))
bred by Wertheimer et Frere
trained by T. Pletcher
ridden by J. Velazquez

3. BRATTATA (USA) by MORE THAN READY -- MAMA NADINE (USA) (A P INDY)
bred by WinStar Farm, LLC
trained by C. Brown
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- 1 3/4 lengths, head

Chile - 15 August 2019 - Premio Carlos Allende Navarro - Hipodromo Chile - Gr3

CHILE Premio Carlos Allende Navarro (Gr 3) Hipodromo Chile 1500 Metres 3yo+ f&m 2019-08-15 Dirt,Standard 8550000 (CLP) 1. RUBY PR...