Feedburner

Tuesday, 29 November 2016

South Africa - 26 November 2016 - The Merchants Stakes - Turffontein - Gr2

SOUTH AFRICA The Merchants Stakes (Gr 2)
Turffontein 1160 Metres 3yo+
2016-11-26
Turf,Good to Soft
450000 (ZAR)

1. TRIP TO HEAVEN (SAF) by TRIPPI -- HELLEBORUS BLUE (SAF) (CEE'S TIZZY)
bred by Highlands Farms Stud Ltd
trained by S. Tarry
ridden by S. Khumalo

2. BULL VALLEY (SAF) by TOREADOR (IRE) -- STAR OF LIBERTY (SAF) (SAUMAREZ (GB))
bred by Dr M. Thomson & Ambiance Stud
trained by S. Tarry
ridden by W. Marwing

3. TALKTOTHESTARS (SAF) by OVERLORD (AUS) -- TELLITTOTHESTARS (SAF) (SPACESHIP (ARG))
bred by Scott Bros
trained by C. de Beer
ridden by P. Strydom
Margins- neck, 2 lengths

South Africa - 26 November 2016 - Fillies Mile - Turffontein - Gr3

SOUTH AFRICA Fillies Mile (Gr 3)
Turffontein 1600 Metres 3yo fillies
2016-11-26
Turf,Good to Soft
275000 (ZAR)

1. SMILING BLUE EYES (SAF) by DYNASTY (SAF) -- SAGE BLUE (SAF) (BADGER LAND (USA))
bred by Highlands Farms Stud Ltd
trained by S. Tarry
ridden by G. Van Niekerk

2. TAMBALANG (SAF) by GO DEPUTY (USA) -- SALITA (SAF) (WESTERN WINTER (USA))
bred by Lammerskraal Stud
trained by S. Tarry
ridden by S. Khumalo

3. BEING FABULOUS (AUS) by HIGH CHAPARRAL (IRE) -- DASHING EAGLE (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Roncon
trained by J. Vuuren
ridden by G. Lerena
Margins- 1 length, 1 length

South Africa - 26 November 2016 - Dingaans - Turffontein - Gr2

SOUTH AFRICA Dingaans (Gr 2)
Turffontein 1600 Metres 3yo
2016-11-26
Turf,Good to Soft
500000 (ZAR)

1. SINGAPORE SLING (SAF) by PHILANTHROPIST (USA) -- SING DIXIE SING (SAF) (WESTERN WINTER (USA))
bred by Drakenstein Stud
trained by G. Woodruff
ridden by C. Maujean

2. HEAVENLY BLUE (AUS) by SNITZEL (AUS) -- SIMPLY CARINA (USA) (EL PRADO (IRE))
bred by Arrowfield Group Pty Ltd
trained by M. de Kock
ridden by W. Marwing

3. BOLD REX (SAF) by BOLD SILVANO (SAF) -- REXANA (SAF) (NATIONAL ASSEMBLY (CAN))
bred by Ascot Stud Ltd
trained by M. de Kock
ridden by M. Yeni
Margins- 1 length, 3 1/4 lengths

South Africa - 26 November 2016 - Summer Cup - Turffontein - Gr1

SOUTH AFRICA Summer Cup (Gr 1)
Turffontein 2000 Metres 3yo +
2016-11-26
Turf,Good to Soft
2000000 (ZAR)

1. MASTER SABINA (SAF) by JET MASTER (SAF) -- SABINA PARK (SAF) (SPORTSWORLD (USA))
bred by Mr M. de Broglio
trained by G. Woodruff
ridden by G. Lerena

2. THE CONGLOMERATE (AUS) by LONHRO (AUS) -- REPUBLIC LASS (AUS) (CANNY LAD (AUS))
bred by Mr D.R. Fleming
trained by J. Ramsden
ridden by P. Strydom

3. MASTER SWITCH (SAF) by JET MASTER (SAF) -- LADY WINDSOR (SAF) (AL MUFTI (USA))
bred by Varsfontein Stud
trained by G. Woodruff
ridden by A. Delpech
Margins- 1 1/4 lengths, neck

South Africa - 26 November 2016 - Ipi Tombe Challenge - Turffontein - Gr2

SOUTH AFRICA Ipi Tombe Challenge (Gr 2)
Turffontein 1600 Metres 3yo+ f&m
2016-11-26
Turf,Good to Soft
400000 (ZAR)

1. INTERGALACTIC (SAF) by KAHAL (GB) -- NOJOOM (AUS) (GALILEO (IRE))
bred by Summerhill Stud Ltd
trained by S. Tarry
ridden by S. Khumalo

2. POLYPHONIC (SAF) by JUDPOT (USA) -- PRINCESS POLLY (SAF) (ROYAL CHALICE (SAF))
bred by Varsfontein Stud
trained by A. Laird
ridden by G. Lerena

3. TAHINI (SAF) by SILVANO (GER) -- TAOMINA (GER) (LANGFUHR (CAN))
bred by Maine Chance Farms Ltd
trained by S. Tarry
ridden by G. Van Niekerk
Margins- neck, short head

South Africa - 26 November 2016 - Racing Association Handicap - Turffontein - Gr3

SOUTH AFRICA Racing Association Handicap (Gr 3)
Turffontein 3200 Metres 3yo +
2016-11-26
Turf,Good to Soft
250000 (ZAR)

1. FORTISSIMA (SAF) by FORT WOOD (USA) -- SYNCHRONIZE (SAF) (AL MUFTI (USA))
bred by Klawervlei Stud
trained by J. Soma
ridden by S. Khumalo

2. STORM WARNING (SAF) by JET MASTER (SAF) -- OLYMPIC STORM (SAF) (FORT WOOD (USA))
bred by T.L. Bailes & C.T. Elphick
trained by S. Kenny
ridden by P. Strydom

3. ZAFIRA (SAF) by SILVANO (GER) -- ZAHIRA (SAF) (FORT WOOD (USA))
bred by Maine Chance Farms Ltd
trained by W. Marwing
ridden by W. Marwing
Margins- 4 1/2 lengths, head

Sunday, 27 November 2016

Argentina - 25 November 2016 - Clasico Carlos Tomkinson - Palermo - Gr2

ARGENTINA Clasico Carlos Tomkinson (Gr 2)
Palermo 1600 Metres 3yo+ f&m
2016-11-25
Dirt,Fast
467500 (ARS)

1. KEY DANCE (ARG) by FREUD -- KEY OF LUCK (ARG) (ORPEN)
bred by Clausan
trained by J. Udaondo
ridden by G. Calvente

2. NONE LIKE HER (ARG) by EQUAL STRIPES (ARG) -- NESHER (ARG) (ORPEN)
bred by Abolengo
trained by G. Frenkel Santillan
ridden by D. Ramella

3. THE BEST HOLIDAY (ARG) by HARLAN'S HOLIDAY (USA) -- THE BEST DIN (ARG) (MUTAKDDIM (USA))
bred by La Mission
trained by N. Ferro
ridden by P. Falero
Margins- 4 lengths, head

USA - 25 November 2016 - Clark Handicap - Churchill Downs - Gr1

UNITED STATES Clark Handicap (Gr 1)
Churchill Downs 9 Furlongs 3yo+
2016-11-25
Dirt,Fast
$500000

1. GUN RUNNER (USA) by CANDY RIDE (ARG) -- QUIET GIANT (USA) (GIANT'S CAUSEWAY (USA))
bred by Besiu Stables
trained by S. Asmussen
ridden by F. Geroux

2. BREAKING LUCKY (CAN) by LOOKIN AT LUCKY (USA) -- SHOOTING PARTY (SKY CLASSIC (CAN))
bred by Christine Hayden
trained by R. Baker
ridden by L. Contreras

3. SHAMAN GHOST (CAN) by GHOSTZAPPER (USA) -- GETBACK TIME (USA) (GILDED TIME (USA))
bred by Adena Springs
trained by J. Jerkens
ridden by J. Castellano
Margins- 2 3/4 lengths, 3 1/2 lengths

Canada - 25 November 2016 - Kennedy Road Stakes - Woodbine - Gr2

CANADA Kennedy Road Stakes (Gr 2)
Woodbine 6 Furlongs 3yo +
2016-11-25
All weather,Fast
$210800 (CA)

1. STACKED DECK (USA) by FIRST SAMURAI (USA) -- BEL AIR BEAUTY (USA) (SMART STRIKE)
bred by W. Bruce Lunsford
trained by B. Minshall
ridden by R. Hernandez

2. PINK LLOYD (CAN) by OLD FORESTER (USA) -- GLADIATOR QUEEN (USA) (GREAT GLADIATOR)
bred by John Carey
trained by R. Tiller
ridden by P. Husbands

3. COMMUTE (USA) by HOLD ME BACK (USA) -- ROYAL HUMOR (USA) (DISTORTED HUMOR (USA))
bred by Meritage LLC
trained by M. Casse
ridden by G. Boulanger
Margins- 1 length, 1 3/4 lengths

USA - 25 November 2016 - Hollywood Turf Cup Stakes - Del Mar - Gr2

UNITED STATES Hollywood Turf Cup Stakes (Gr 2)
Del Mar 12 Furlongs 3yo +
2016-11-25
Turf,Firm
$200345

1. TEXAS RYANO (USA) by CURLIN (USA) -- BLENDING ELEMENT (IRE) (GREAT COMMOTION)
bred by Williamson Racing LLC
trained by C. Gaines
ridden by J. Talamo

2. ASHLEYLUVSSUGAR (USA) by GAME PLAN (USA) -- ASHLEY'S FOLLY (URGENT REQUEST (IRE))
bred by Estate of Alesia, BraJam Stables & Ciaglia Racing
trained by P. Eurton
ridden by G. Stevens

3. FLAMBOYANT (FR) by PEER GYNT (JPN) -- RELICIA BERE (FR) (UNTIL SUNDOWN)
bred by SNC Regnier & San Gabriel Inv. Inc.
trained by P. Gallagher
ridden by M. Smith
Margins- 3 1/4 lengths, 1 1/4 lengths

USA - 25 November 2016 - Mrs Revere Stakes - Churchill Downs - Gr2

UNITED STATES Mrs Revere Stakes (Gr 2)
Churchill Downs 8.5 Furlongs 3yo fillies
2016-11-25
Turf,Good
$200000

1. LINDA (USA) by SCAT DADDY (USA) -- BEAUTIFUL NOISE (SUNNY'S HALO)
bred by Janis R. Whitham
trained by I. Wilkes
ridden by B. Hernandez, Jr.

2. HARMONIZE (USA) by SCAT DADDY (USA) -- MESA FRESCA (USA) (SKY MESA (USA))
bred by Jack Swain III
trained by W. Mott
ridden by J. Alvarado

3. SWEET TAPPER (USA) by TAPIT (USA) -- SWEET TALKER (USA) (STORMIN FEVER (USA))
bred by Courtlandt Farm
trained by I. Wilkes
ridden by C. Landeros
Margins- 2 1/2 lengths, 5 1/4 lengths

Chile - 25 November 2016 - Premio Primavera Hernan Braun P. - Club Hipico - Gr3

CHILE Premio Primavera Hernan Braun P. (Gr 3)
Club Hipico 2000 Metres 3yo+
2016-11-25
Turf,
12150000 (CLP)

1. PORTO FINO (CHI) by DUSHYANTOR -- PENUMBRA MARINA (CHI) (INDIAN LODGE (IRE))
bred by Haras Matancilla
trained by P. Baeza
ridden by H. Berrios

2. EL FARAON (CHI) by DUSHYANTOR -- MIRZA (FAPPAVALLEY)
bred by Haras Matancilla
trained by L.Diaz
ridden by A. Maureira

3. TOP CASABLANCA (CHI) by SEEKING THE DIA (USA) -- PENUMBROSA (CHI) (GOLDEN VOYAGER)
bred by Haras Matancilla
trained by P. Baeza
ridden by R. Cisternas
Margins- 7 1/2 lengths, 3/4 length

Saturday, 26 November 2016

USA - 24 November 2016 - Falls City Handicap - Churchill Downs - Gr2

UNITED STATES Falls City Handicap (Gr 2)
Churchill Downs 9 Furlongs 3yo+ f&m
2016-11-24
Dirt,Fast
$200000

1. LADY FOG HORN (USA) by ZAVATA (USA) -- TITIA (USA) (NORTHERN SPUR (IRE))
bred by The Elkstone Group LLC
trained by A. Granitz
ridden by A. Jimenez

2. STREAMLINE (USA) by STRAIGHT LINE (USA) -- LOVE HANDLES (USA) (SAHM (USA))
bred by Nancy Vanier
trained by B. Williamson
ridden by R. Santana, Jr.

3. WALKABOUT (USA) by STROLL (USA) -- ARLUCEA (BROAD BRUSH)
bred by Janis R. Whitham
trained by I. Wilkes
ridden by B. Hernandez, Jr.
Margins- 1 1/2 lengths, 1/2 length

USA - 24 November 2016 - Fall Highweight Handicap - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Fall Highweight Handicap (Gr 3)
Aqueduct 6 Furlongs 3yo +
2016-11-24
Dirt,Fast
$200000

1. HEAVEN'S RUNWAY (USA) by RUN AWAY AND HIDE (USA) -- HEAVENS PASSPORT (AWESOME AGAIN)
bred by Dr K.K. Jayaraman & Dr V.D. Jayraman
trained by R. Rodriguez
ridden by J. Alvarado

2. STALLWALKIN' DUDE (USA) by CITY PLACE -- CHELLE SPENDABUCK (DARE AND GO)
bred by Maria M. Haire
trained by D. Jacobson
ridden by I. Ortiz Jr.

3. READY FOR RYE (USA) by CITY ZIP -- EMBROIDERY (USA) (MORE THAN READY)
bred by Soc. Agr. Santa Elena de Chimbarongo Ltda
trained by T. Albertrani
ridden by L. Saez
Margins- neck, 1 3/4 lengths

USA - 24 November 2016 - Red Carpet Handicap - Del Mar - Gr3

UNITED STATES Red Carpet Handicap (Gr 3)
Del Mar 11 Furlongs 3yo+ fillies & mares
2016-11-24
Turf,Firm
$101725

1. NUOVO RECORD (JPN) by HEART'S CRY (JPN) -- OMEGA SPIRIT (JPN) (SPINNING WORLD)
bred by Reiko Hara
trained by M. Saito
ridden by Y. Iwata

2. ARLES (FR) by MONSUN (GER) -- ATTACHEE DE PRESSE (IRE) (DANEHILL (USA))
bred by Ecurie D
trained by H. Motion
ridden by J. Rosario

3. SWEAR BY IT (USA) by BROKEN VOW -- JESSE'S JUSTICE (USA) (LEAR FAN)
bred by Lawrence Goichman
trained by N. Esler
ridden by N. Arroyo, Jr.
Margins- nose, 1 length

USA - 24 November 2016 - River City Handicap - Churchill Downs - Gr3

UNITED STATES River City Handicap (Gr 3)
Churchill Downs 9 Furlongs 3yo +
2016-11-24
Turf,Good
$100000

1. THATCHER STREET (USA) by STREET SENSE (USA) -- LENAWEE (USA) (ALBERT THE GREAT)
bred by Randy Bloch et al
trained by I. Wilkes
ridden by B. Hernandez, Jr.

2. PLEUVEN (FR) by TURTLE BOWL (IRE) -- UNDER ESTIMATED (FR) (SINGSPIEL (IRE))
bred by J. de Cheffontaines
trained by P. Sims
ridden by C. Lanerie

3. THE PIZZA MAN (USA) by ENGLISH CHANNEL (USA) -- I CAN FAN FAN (USA) (LEAR FAN)
bred by Midwest Thoroughbreds
trained by R. Brueggemann
ridden by S. Bridgmohan
Margins- 1/2 length, 1/2 length

Japan - 20 November 2016 - Mile Championship - Kyoto - Gr1

JAPAN Mile Championship (Gr 1)
Kyoto 1600 Metres 3yo+
2016-11-20
Turf,Firm
¥200700000

1. MIKKI ISLE (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- STAR ISLE (IRE) (ROCK OF GIBRALTAR (IRE))
bred by Northern Racing
trained by H. Otonashi
ridden by S. Hamanaka

2. ISLA BONITA (JPN) by FUJI KISEKI (JPN) -- ISLA COZZENE (USA) (COZZENE (USA))
bred by Shadai Corporation Inc.
trained by H. Kurita
ridden by C. Lemaire

3. NEOREALISM (JPN) by NEO UNIVERSE (JPN) -- TOKIO REALITY (MEADOWLAKE)
bred by Northern Farm
trained by N. Hori
ridden by R. Moore
Margins- head, 3/4 length

Singapore - 20 November 2016 - Singapore Gold Cup - Kranji - Gr1

SINGAPORE Singapore Gold Cup (Gr 1)
Kranji 2200 Metres 3yo +
2016-11-20
Turf,Good
$1350000 (SG)

1. BAHANA (NZ) by ELUSIVE CITY (USA) -- KHALES (NZ) (DON EDUARDO (NZ))
bred by Haunui Bloodstock Ltd
trained by S. Gray
ridden by C. Williams

2. TIME ODYSSEY (SAF) by JET MASTER (SAF) -- TACHINA (IRE) (SPECTRUM (IRE))
bred by Maine Chance Farms Ltd
trained by P. Shaw
ridden by O. Chavez

3. BLUE SWEDE (NZ) by O'REILLY (NZ) -- HOOKED ONA FEELING (NZ) (ZABEEL (NZ))
bred by G.J. Chittick
trained by S. Baertschiger
ridden by M. Kellady
Margins- 1 1/2 lengths, neck

Hong Kong - 20 November 2016 - Jockey Club Cup - International Cup Trial - Sha Tin - Gr2

HONG KONG Jockey Club Cup - International Cup Trial (Gr 2)
Sha Tin 2000 Metres 3yo+
2016-11-20
Turf,Good
$4000000 (HK)

1. SECRET WEAPON (GB) by CHOISIR (AUS) -- JUST DEVINE (IRE) (MONTJEU (IRE))
bred by Carmel Stud
trained by C. Yip
ridden by N. Rawiller

2. FLAME HERO (NZ) by SAVABEEL (AUS) -- RHYSESS (NZ) (PINS (AUS))
bred by C.B. Turner & Waiato Stud 2001 Ltd
trained by L. Ho
ridden by C. Schofield

3. MILITARY ATTACK (HK) - RAVE (IRE) by ORATORIO (IRE) -- ALMAASEH (IRE) (DANCING BRAVE (USA))
bred by P. E. Banahan
trained by C. Fownes
ridden by J. Moreira
Margins- 1 1/2 lengths, head

Hong Kong - 19 November 2016 - Jockey Club Mile - International Mile Trial - Sha Tin - Gr2

HONG KONG Jockey Club Mile - International Mile Trial (Gr 2)
Sha Tin 1600 Metres 3yo +
2016-11-20
Turf,Good
$4000000 (HK)

1. BEAUTY ONLY (HK) - GENTLEMAN ONLY (IRE) by HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) -- GOLDENDALE (IRE) (ALI-ROYAL (IRE))
bred by Massimo Parri
trained by A. Cruz
ridden by Z. Purton

2. ROMANTIC TOUCH (AUS) by NORTHERN METEOR (AUS) -- DEARNESS (AUS) (SNIPPETS (AUS))
bred by Gooree Park Stud Pty Ltd
trained by A. Cruz
ridden by M. Chadwick

3. SUN JEWELLERY (HK) - TAN TAT SUN (AUS) by SNITZEL (AUS) -- TAN TAT STAR (AUS) (UMATILLA (NZ))
bred by Mr M.F. Tung
trained by J. Size
ridden by J. Moreira
Margins- short head, nose

Hong Kong - 19 November 2016 - Jockey Club Sprint - International Sprint Trial - Sha Tin - Gr2

HONG KONG Jockey Club Sprint - International Sprint Trial (Gr 2)
Sha Tin 1200 Metres 3yo+
2016-11-20
Turf,Good
$4000000 (HK)

1. NOT LISTENIN'TOME (AUS) by DYLAN THOMAS (IRE) -- FLAME OF SYDNEY (AUS) (ENCOSTA DE LAGO (AUS))
bred by Mr M.A. Pitt & Mr M. Read
trained by J. Moore
ridden by H. Bowman

2. LUCKY BUBBLES (AUS) by SEBRING (AUS) -- BUBBLE BELOW (AUS) (HUSSONET)
bred by Gilgai Farm
trained by K. Lui
ridden by B. Prebble

3. AEROVELOCITY (HK) - NAISOSO WARRIOR (NZ) by PINS (AUS) -- EXODUS (NZ) (KAAPSTAD (NZ))
bred by N. E. Schick & S.J. Till
trained by P. O'Sullivan
ridden by Z. Purton
Margins- 1/2 length, 1 1/4 lengths

Australia - 19 November 2016 - Railway Stakes - Ascot - Gr1

AUSTRALIA Railway Stakes (Gr 1)
Ascot 1600 Metres 3yo+
2016-11-19
Turf,Good
$1000000 (AU)

1. SCALES OF JUSTICE (AUS) by NOT A SINGLE DOUBT (AUS) -- BEYMATILLA (AUS) (UMATILLA (NZ))
bred by Mr G. Hammond & Ms K. Hammond
trained by L. Smith
ridden by D. Whyte

2. GOOD PROJECT (AUS) by NOT A SINGLE DOUBT (AUS) -- EUCHRE (AUS) (FINAL CARD (AUS))
bred by Mr R. Pietrykowski
trained by C. Waller
ridden by J. Bowman

3. PERFECT REFLECTION (AUS) by MORE THAN READY -- REFLECTED IMAGE (AUS) (BLUEBIRD (USA))
bred by Peters Investments Ltd
trained by G. & A. Williams
ridden by W. Pike
Margins- 2 3/4 lengths, head

Japan - 19 November 2016 - The Tokyo Sports Hai Nisai Stakes - Tokyo - Gr3

JAPAN The Tokyo Sports Hai Nisai Stakes (Gr 3)
Tokyo 1800 Metres 2yo
2016-11-19
Turf,Good
¥63140000

1. BLESS JOURNEY (JPN) by BATTLE PLAN (USA) -- ELFIN PARK (JPN) (TANINO GIMLET (JPN))
bred by Keiyu Farms Ltd
trained by S. Honma
ridden by Y. Shibata

2. SUAVE RICHARD (JPN) by HEART'S CRY (JPN) -- PIRRAMIMMA (USA) (UNBRIDLED'S SONG)
bred by Northern Racing
trained by Y. Shono
ridden by H. Shii

3. MOVE THE WORLD (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- LISTEN (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Northern Farm
trained by S. Ishizaka
ridden by C. Lemaire
Margins- neck, nose

South Africa - 19 November 2016 - Selangor Cup - Kenilworth - Gr2

SOUTH AFRICA Selangor Cup (Gr 2)
Kenilworth 1600 Metres 3yo
2016-11-19
Turf,Good
400000 (ZAR)

1. GOLD STANDARD (SAF) by TRIPPI -- OLYMPIC DAM (SAF) (MODEL MAN (SAF))
trained by G. Kotzen
ridden by G. Lerena

2. EDICT OF NANTES (SAF) by COUNT DUBOIS (GB) -- PAGAN DANCE (SAF) (JET MASTER (SAF))
bred by Klawervlei Stud
trained by B. Crawford
ridden by C. Orffer

3. TABLE BAY (AUS) by REDOUTE'S CHOICE (AUS) -- GABRIELLA (GB) (CAPE CROSS (IRE))
bred by Raffles Dancers (NZ) Pty Ltd
trained by J. Ramsden
ridden by A. Marcus
Margins- neck, 2 1/4 lengths

India - 19 November 2016 - Calcutta 1000 Guineas - Kolkata - Gr3

INDIA Calcutta 1000 Guineas (Gr 3)
Kolkata 1600 Metres 3yo, fillies
2016-11-19
Turf,
6804550 (INR)

1. SILVER BEAUTY (IND) by AUSSIE RULES (USA) -- MAHARANEE (USA) (MR GREELEY)
trained by M. Narredu
ridden by S. Narredu

2. INTERSTELLAR (IND) by TOP CLASS (USA) -- ETERNAL SPIRIT (IND) (DIFFIDENT (FR))
trained by M. Singh
ridden by A. Sandesh

3. BURNISHED GOLD (IND) by REBUTTAL (USA) -- PARAMO (IRE) (GALILEO (IRE))
trained by J. McKeown
ridden by D. Allan
Margins- 2 lengths, 3/4 length

Monday, 21 November 2016

USA - 19 November 2016 - Frank J. De Francis Memorial Dash Stakes - Laurel Park - Gr3

UNITED STATES Frank J. De Francis Memorial Dash Stakes (Gr 3)
Laurel Park 6 Furlongs 3yo +
2016-11-19
Dirt,Fast
$250000

1. IVAN FALLUNOVALOT (USA) by VALID EXPECTATIONS -- FLASHDANCE MISSY (USA) (HORSE CHESTNUT (SAF))
bred by Eileen H. Hartis
trained by W. Howard
ridden by C. Borel

2. ROCKINN ON BYE (USA) by ROCK HARD TEN (USA) -- WELCOME INN (USA) (ORIENTATE (USA))
bred by Sycamore Hall Farm
trained by S. Casey
ridden by T. Hole

3. X Y JET (USA) by KANTHAROS (USA) -- SOLDIERSINGSBLUES (USA) (LOST SOLDIER)
bred by Didier Plasencia
trained by J. Navarro
ridden by E. Jaramillo
Margins- 4 1/2 lengths, neck

USA - 19 November 2016 - Delta Jackpot Stakes - Delta Downs - Gr3

UNITED STATES Delta Jackpot Stakes (Gr 3)
Delta Downs 8.5 Furlongs 2yo
2016-11-19
Dirt,Fast
$1000000

1. GUNNEVERA (USA) by DIALED IN (USA) -- UNBRIDLED RAGE (UNBRIDLED)
bred by Brandywine Farm & Stephen Upchurch
trained by A. Sano
ridden by J. Castellano

2. HOT SEAN (USA) by FLATTER (USA) -- STORMY B (USA) (CHEROKEE RUN)
bred by Brookfield Stud
trained by B. Baffert
ridden by M. Pedroza

3. DANGERFIELD (USA) by INTO MISCHIEF (USA) -- AMUSINGLY (USA) (DISTORTED HUMOR (USA))
bred by Joe B. Murphy
trained by D. O'Neill
ridden by F. Prat
Margins- 5 3/4 lengths, 4 lengths

USA - 19 November 2016 - Delta Princess Stakes - Delta Downs - Gr3

UNITED STATES Delta Princess Stakes (Gr 3)
Delta Downs 8 Furlongs 2yo, fillies
2016-11-19
Dirt,Fast
$400000

1. SHANE'S GIRLFRIEND (USA) by ADIOS CHARLIE (USA) -- WESTERN TORNADO (USA) (PROUD CITIZEN)
bred by Ocala Stud
trained by D. O'Neill
ridden by F. Prat

2. CAJUN DELTA DAWN (USA) by KANTHAROS (USA) -- CAJUN DAWN (USA) (AWESOME AGAIN)
bred by Curtis Mikkelsen & Patricia Horth
trained by D. Fawkes
ridden by J. Leyva

3. FLATTER UP (USA) by FLATTER (USA) -- TENACIOUS TINA (USA) (BENCHMARK)
bred by Marjorie Dye & Alex Venneri
trained by W. Calhoun
ridden by C. McMahon
Margins- 13 1/4 lengths, 2 1/2 lengths

USA - 19 November 2016 - Cardinal Handicap - Churchill Downs - Gr3

UNITED STATES Cardinal Handicap (Gr 3)
Churchill Downs 9 Furlongs 3yo +, fillies & mares
2016-11-19
Turf,Firm
$100000

1. CASH CONTROL (USA) by PIONEEROF THE NILE (USA) -- HIDDEN ASSETS (MT LIVERMORE)
bred by Bert Klein, Elaine Klein & Richard Klein
trained by B. Cox
ridden by S. Bridgmohan

2. KITTEN'S ROAR (USA) by KITTEN'S JOY (USA) -- BAMBOLINA (USA) (WAR CHANT)
bred by Dapple Bloodstock
trained by M. Maker
ridden by J. Court

3. LOTS O' LEX (USA) by KITALPHA -- VIA LACTEA (CAPOTE)
bred by Kitalpha LLC & Paradise Productions LLC
trained by G. Aschinger
ridden by E. Perez
Margins- 4 lengths, head

USA - 19 November 2016 - Bob Hope Stakes - Santa Anita Park - Gr3

UNITED STATES Bob Hope Stakes (Gr 3)
Del Mar 7 Furlongs 2yo
2016-11-19
Dirt,Fast
$100000

1. MASTERY (USA) by CANDY RIDE (ARG) -- STEADY COURSE (USA) (OLD TRIESTE)
bred by Stone Farm
trained by B. Baffert
ridden by M. Smith

2. CALIFORNIA DIAMOND (USA) by HARBOR THE GOLD (USA) -- CARRIE'S A JEWEL (USA) (SLEWDLEDO)
bred by Stormy B. Hull
trained by P. Miller
ridden by N. Arroyo, Jr.

3. ANN ARBOR EDDIE (USA) by SQUARE EDDIE (CAN) -- REPO (USA) (IN EXCESS (IRE))
bred by Reddam Racing LLC
trained by D. O'Neill
ridden by M. Gutierrez
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/2 lengths

Thursday, 17 November 2016

Japan - 13 November 2016 - Queen Elizabeth II Commemorative Cup - Kyoto - Gr1

JAPAN Queen Elizabeth II Commemorative Cup (Gr 1)
Kyoto 2200 Metres 3yo +
2016-11-13
Turf,Firm
¥180860000

1. QUEENS RING (JPN) by MANHATTAN CAFE (JPN) -- AQUA RING (JPN) (ANABAA (USA))
bred by Shadai Farm
trained by K. Yoshimura
ridden by M. Demuro

2. SING WITH JOY (JPN) by MANHATTAN CAFE (JPN) -- SING LIKE BIRD (JPN) (SYMBOLI KRIS S (USA))
bred by Shadai Farm
trained by Y. Tomomichi
ridden by C. Lemaire

3. MIKKI QUEEN (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- MUSICAL WAY (FR) (GOLD AWAY (IRE))
bred by Northern Farm
trained by Y. Ikee
ridden by S. Hamanaka
Margins- neck, 1 1/4 lengths

USA - 12 November 2016 - Red Smith Handicap - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Red Smith Handicap (Gr 3)
Aqueduct 11 Furlongs 3yo +
2016-11-12
Turf,Firm
$200000

1. BIGGER PICTURE (USA) by BADGE OF SILVER (USA) -- GLORY DANCER (USA) (HONOUR AND GLORY)
bred by Kenneth L. & Sarah K. Ramsey
trained by M. Maker
ridden by J. Ortiz

2. DANISH DYNAFORMER (CAN) by DYNAFORMER -- DANISH WILDCAT (USA) (DANEHILL (USA))
bred by Charles Fipke
trained by R. Attfield
ridden by J. Velazquez

3. WAKE FOREST (GER) by SIR PERCY (GB) -- WURFSPIEL (GER) (LOMITAS (GB))
bred by Stiftung Gestut Fahrhof
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano
Margins- 1 1/4 lengths, nose

USA - 12 November 2016 - Discovery Handicap - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Discovery Handicap (Gr 3)
Aqueduct 9 Furlongs 3yo
2016-11-12
Dirt,Fast
$150000

1. STICKSSTATELYDUDE (USA) by FIRST DUDE (USA) -- PLACERITA (GILDED TIME (USA))
bred by Canyon Lake Thoroughbreds
trained by K. McLaughlin
ridden by J. Rosario

2. NEOLITHIC (USA) by HARLAN'S HOLIDAY (USA) -- SWINGIT (USA) (VICTORY GALLOP)
bred by Edwin Anthony
trained by T. Pletcher
ridden by J. Lezcano

3. MY MAN SAM (USA) by TRAPPE SHOT (USA) -- LAUREN BYRD (USA) (ARCH)
bred by Jay W. Bligh
trained by C. Brown
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- 1 1/4 lengths, 2 1/4 lengths

USA - 12 November 2016 - Commonwealth Turf Stakes - Churchill Downs - Gr3

UNITED STATES Commonwealth Turf Stakes (Gr 3)
Churchill Downs 8.5 Furlongs 3yo
2016-11-12
Turf,Firm
$100000

1. HAY DAKOTA (USA) by HAYNESFIELD (USA) -- CHURCH BY THE SEA (USA) (HARLAN'S HOLIDAY (USA))
bred by Brereton C. Jones
trained by J. Berndt
ridden by D. Velazquez

2. BONDURANT (USA) by WAR FRONT (USA) -- IVORY EMPRESS (USA) (SEEKING THE GOLD)
bred by Janis R. Whitham

3. SCHOLAR ATHLETE (CAN) by EINSTEIN (BRAZ) -- CREME CATALAN (USA) (EL PRADO (IRE))
bred by Adena Springs
Margins- neck, 1/2 length

Argentina - 12 November 2016 - Gran Premio Nacional - Palermo - Gr1

ARGENTINA Gran Premio Nacional (Gr 1)
Palermo 2500 Metres 3yo
2016-11-12
Dirt,Fast
2125000 (ARS)

1. HE RUNS AWAY (ARG) by HELIOSTATIC (IRE) -- HEAVEN TO SALLY (ARG) (HONOUR AND GLORY)
bred by Haras Santa Maria de Araras
trained by G. Romero
ridden by R. Blanco

2. GRAND SOHO (ARG) by EL CORREDOR -- BACHELORETTE (ARG) (MUTAKDDIM (USA))
bred by Las Raices
trained by H. Brandi
ridden by A. Rivero

3. DON ARCHI (ARG) by ARCHIPENKO (USA) -- DONA IDEAL (ARG) (SUNRAY SPIRIT (USA))
bred by Haras Futuro Srl
trained by A. Gaitan Dassie
ridden by D. Garcia
Margins- 4 lengths, 1 length

Argentina - 12 November 2016 - Gran Premio Maipu - Palermo - Gr1

ARGENTINA Gran Premio Maipu (Gr 1)
Palermo 1000 Metres 3yo+
2016-11-12
Dirt,Fast
765000 (ARS)

1. SASSAGOULA SPRINGS (ARG) by GRAND REWARD (USA) -- BRITNEY LAIKE (ARG) (SALT LAKE)
bred by Heritage Bloodstock S.A.
trained by J. Palacios
ridden by A. Domingos

2. SANTILLANO (ARG) by EASING ALONG -- SANTITA (ARG) (MARIA'S MON)
bred by La Pasion
trained by M. Alvarez
ridden by G. Calvente

3. ULTIMA VUELTA (ARG) by ROMAN RULER (USA) -- URBANIZADA (ARG) (CONFIDENTIAL TALK)
bred by Vacacion
trained by J. Cima
ridden by J. Villagra
Margins- 3 lengths, head

Sunday, 13 November 2016

France - 11 November 2016 - Prix Fille de l'Air - Toulouse - Gr3

FRANCE Prix Fille de l'Air (Gr 3) (Race start from 13m:30s)
Toulouse 2100 Metres 3yo+, fillies & mares
2016-11-11
Turf,Heavy
€80000

1. POWDER SNOW (GB) by DUBAWI (IRE) -- SNOW BALLERINA (GB) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Darley
trained by H. Pantall
ridden by A. Lemaitre

2. RESTIANA (FR) by KENDARGENT (FR) -- RESTIA (FR) (MONTJEU (IRE))
bred by Guy Pariente Holding
trained by P. Sogorb
ridden by R. Montenegro

3. ROSENTAL (GB) by PIVOTAL (GB) -- ROSE TRAIL (USA) (KINGMAMBO (USA))
bred by Darley Stud Management Co Ltd
trained by L. Cumani
ridden by P. Boudot
Margins- 3 lengths, 2 1/2 lengths

Germany - 6 November 2016 - Herzog Von Ratibor-Rennen - Krefefeld - Gr3

GERMANY Herzog Von Ratibor-Rennen (Gr 3)
Krefeld 1700 Metres 2yo
2016-11-06
Turf,Soft
€55000

1. COLOMANO (GB) by CACIQUE (IRE) -- CODERA (GER) (ZILZAL)
bred by Stiftung Gestut Fahrhof
trained by M. Klug
ridden by M. Seidl

2. KASTANO (GER) by NATHANIEL (IRE) -- KASTILA (GER) (STERNKONIG (IRE))
bred by Gestut Rottgen
trained by M. Klug
ridden by A. Helfenbein

3. ENJOY VIJAY (GER) by NATHANIEL (IRE) -- ENJOY THE LIFE (GB) (MEDICEAN (GB))
bred by Stiftung Gestut Fahrhof
trained by P. Schiergen
ridden by F. Minarik
Margins- 1 3/4 lengths, head

Germany - 6 November 2016 - Niederrhein-Pokal - Krefeld - Gr3

GERMANY Niederrhein-Pokal (Gr 3)
Krefeld 2050 Metres 3yo+
2016-11-06
Turf,Soft
€55000

1. AMAZONA (GER) by DUBAWI (IRE) -- AMARETTE (GER) (MONSUN (GER))
bred by Gestut Schlenderhan
trained by J. Carvalho
ridden by A. Helfenbein

2. PALACE PRINCE (GER) by AREION (GER) -- PALACE PRINCESS (GER) (TIGER HILL (IRE))
bred by Gestut Hony-Hof
trained by A. Lowe
ridden by E. Hardouin

3. DEVASTAR (GER) by AREION (GER) -- DEVA (GER) (PLATINI (GER))
bred by Gestut Park Wiedingen
trained by M. Klug
ridden by M. Seidl
Margins- 1 3/4 lengths, 2 1/4 lengths

Italy - 6 November 2016 - Premio Guido Berardelli - Capannelle - Gr3

ITALY Premio Guido Berardelli (Gr 3)
Capannelle 1800 Metres 2yo
2016-11-06
Turf,Heavy
€77000

1. AETHOS (IRE) by DRAGON PULSE (IRE) -- QUELA (GER) (ACATENANGO (GER))
bred by Sig. Massimo Parri
trained by A. & S. Botti
ridden by S. Mulas

2. HOLY WATER (FR) by FALCO (USA) -- MISS BIKINI (IRE) (TITUS LIVIUS (FR))
bred by Paolo Ravanetti
trained by A. & S. Botti
ridden by F. Branca

3. LUNASTORTA (USA) by BRILLIANT SPEED (USA) -- LIMERICK (USA) (BLACK MINNALOUSHE)
bred by J.K. Griggs & Linda Griggs
trained by A. Affe
ridden by C. Fiocchi
Margins- 9 lengths, 1 1/2 lengths

Italy - 6 November 2016 - Premio Roma - Capannelle - Gr1

ITALY Premio Roma (Gr 1)
Capannelle 2000 Metres 3yo+
2016-11-06
Turf,Heavy
€275000

1. POTEMKIN (GER) by NEW APPROACH (IRE) -- PRAIA (GER) (BIG SHUFFLE)
bred by Stiftung Gestut Fahrhof
trained by A. Wohler
ridden by E. Pedroza

2. ROBIN OF NAVAN (FR) by AMERICAN POST (GB) -- CLOGHRAN (FR) (MUHTATHIR (GB))
bred by Mme P. Lepeudry
trained by H. Dunlop
ridden by C. Demuro

3. ELLIPTIQUE (IRE) by NEW APPROACH (IRE) -- URYALE (FR) (KENDOR (FR))
bred by Famille Rothschild
trained by A. Fabre
ridden by P. Boudot
Margins- 1 1/2 lengths, 5 1/2 lengths

Peru - 6 November 2016 - Clasico Postin - Monterrico - Gr2

PERU Clasico Postin (Gr 2)
Monterrico 2400 Metres 3yo
2016-11-06
Turf,
70000

1. EL GRAN BLANCO (PER) by RIVIERA COCKTAIL (USA) -- FABELLA (PER) (FARALLON P (USA))
bred by Rancho Fatima
trained by A. Arias Rodriguez
ridden by C. Trujillo

2. TEQUILA BLUE (PER) by RIVIERA COCKTAIL (USA) -- ST JUSTI (PER) (STACK)
bred by Rancho Fatima
trained by E. Pianez
ridden by J. Monteza

3. SOY REALIDAD (CHI) by IVAN DENISOVICH (IRE) -- MISIA JUANITA (CHI) (DUSHYANTOR)
bred by Haras Don Alberto
trained by F. Banda
ridden by V. Fernandez
Margins- nose, 1/2 head

Canada - 6 November 2016 - Autumn Stakes - Woodbine - Gr2

CANADA Autumn Stakes (Gr 2) 
Woodbine 8.5 Furlongs 3yo+
2016-11-06
All weather,Fast
$213200 (CA)

1. ARE YOU KIDDING ME (USA) by RUN AWAY AND HIDE (USA) -- SWEET AWAKENING (USA) (STREET CRY (IRE))
bred by John Bates, Ron Kirk, Greg McDonald & Riordan, Shaw & Sones
trained by R. Attfield
ridden by A. Garcia

2. OAKTON (CAN) by MACHO UNO -- WOODS BAY (USA) (MR GREELEY)
bred by William D. Graham
trained by M. Casse
ridden by E. Da Silva

3. FREITAG (CAN) by GIANT GIZMO (USA) -- DEADLOCK (CAN) (REGAL CLASSIC)
bred by Clayborn Farm
trained by M. Frostad
ridden by R. Hernandez
Margins- 2 1/2 lengths, 3/4 length

USA - 6 November 2016 - Goldikova Stakes - Del Mar - Gr2

UNITED STATES Goldikova Stakes (formerly Las Palmas) (Gr 2)
Del Mar 8 Furlongs 3yo+ f&m
2016-11-06
Turf,Firm
$200960

1. ZINDAYA (USA) by MORE THAN READY -- ARISTOCRATIC LADY (USA) (KRIS S (USA))
bred by Grapestock LLC
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano

2. TIZ A KISS (USA) by CEE'S TIZZY -- CANDY FACTORY (USA) (SEATTLE BOUND)
bred by Dahlberg Farms LLC
trained by R. Baltas
ridden by K. Desormeaux

3. HILLHOUSE HIGH (USA) by EXCHANGE RATE -- PLEASANT LAUGHTER (USA) (CORONADO'S QUEST)
bred by Runnymede Farm
trained by R. Baltas
ridden by S. Gonzales
Margins- 1/2 length, nose

USA - 6 November 2016 - Long Island Handicap - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Long Island Handicap (Gr 3)
Aqueduct 12 Furlongs 3yo+ f&m
2016-11-06
Turf,Firm
$200000

1. EVIDENTLY (USA) by SMART STRIKE -- SUPPOSEDLY (POLISH NUMBERS)
bred by Lambholm
trained by R. Lerman
ridden by A. Gallardo

2. EARRING (USA) by DANSILI (GB) -- TOGETHER (IRE) (GALILEO (IRE))
bred by Orpendale, Chelston & Wynatt
trained by T. Proctor
ridden by J. Lezcano

3. DESIREE CLARY (GER) by SHOLOKHOV (IRE) -- DYNAMICA (GER) (DASHING BLADE (GB))
bred by Brigitta and Bernhard Matusche
trained by C. Clement
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- nose, 1/2 length

Hong Kong - 6 November 2016 - Ladies' Purse - Sha Tin - Gr3

HONG KONG Ladies' Purse (Gr 3)
Sha Tin 1800 Metres 3yo+
2016-11-06
Turf,Good
$3000000 (HK)

1. HORSE OF FORTUNE (SAF) by STRONGHOLD (GB) -- SWEET VIRGINIA (SAF) (CASEY TIBBS (IRE))
bred by Northfields Stud Pty Ltd
trained by A. Millard
ridden by K. Teetan

2. HELENE PARAGON (HK) - SIR ANDREW (FR) by POLAN (FR) -- HIGH ZAFF (GB) (HIGH CHAPARRAL (IRE))
bred by A. Jordan Torres
trained by J. Moore
ridden by Z. Purton

3. EASTERN EXPRESS (IRE) by FASTNET ROCK (AUS) -- MOHICAN PRINCESS (GB) (SHIRLEY HEIGHTS (GB))
bred by K. Molloy
trained by J. Size
ridden by J. Moreira
Margins- 3/4 length, short head

Monday, 7 November 2016

USA - 5 November 2016 - Breeders' Cup Classic - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Classic (Gr 1)
Santa Anita Park 10 Furlongs 3yo+
2016-11-05
Dirt,Fast
$5520345

1. ARROGATE (USA) by UNBRIDLED'S SONG -- BUBBLER (USA) (DISTORTED HUMOR (USA))
bred by Clearsky Farms
trained by B. Baffert
ridden by M. Smith

2. CALIFORNIA CHROME (USA) by LUCKY PULPIT (USA) -- LOVE THE CHASE (USA) (NOT FOR LOVE (USA))
bred by Martin Perry & Steve Coburn
trained by A. Sherman
ridden by V. Espinoza

3. KEEN ICE (USA) by CURLIN (USA) -- MEDOMAK (USA) (AWESOME AGAIN)
bred by Glencrest Farm
trained by T. Pletcher
ridden by J. Castellano
Margins- 1/2 length, 10 3/4 lengths

USA - 5 November 2016 - Breeders' Cup Filly & Mare Turf - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr 1)
Santa Anita Park 10 Furlongs 3yo+ fillies & mares
2016-11-05
Turf,Firm
$1841725

1. QUEEN'S TRUST (GB) by DANSILI (GB) -- QUEEN'S BEST (GB) (KING'S BEST (USA))
bred by Cheveley Park Stud Ltd
trained by M. Stoute
ridden by L. Dettori

2. LADY ELI (USA) by DIVINE PARK (USA) -- SACRE COEUR (SAINT BALLADO)
bred by Runnymede Farm & Catesby W. Clay
trained by C. Brown
ridden by I. Ortiz Jr.

3. AVENGE (USA) by WAR FRONT (USA) -- LERICI (USA) (WOODMAN (USA))
bred by Lerici Syndicate
trained by R. Mandella
ridden by F. Prat
Margins- nose, 1 length

USA - 5 November 2016 - Breeders' Cup Juvenile - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Juvenile (Gr 1)
Santa Anita Park 8.5 Furlongs 2yo c&g
2016-11-05
Dirt,Fast
$1841035

1. CLASSIC EMPIRE (USA) by PIONEEROF THE NILE (USA) -- SAMBUCA CLASSICA (USA) (CAT THIEF)
bred by Steven Nicholson & Brandi Nicholson
trained by M. Casse
ridden by J. Leparoux

2. NOT THIS TIME (USA) by GIANT'S CAUSEWAY (USA) -- MISS MACY SUE (USA) (TRIPPI)
bred by Albaugh Family
trained by D. Romans
ridden by R. Albarado

3. PRACTICAL JOKE (USA) by INTO MISCHIEF (USA) -- HALO HUMOR (USA) (DISTORTED HUMOR (USA))
bred by Whispering Oaks
trained by C. Brown
ridden by J. Rosario
Margins- neck, 7 1/2 lengths

USA - 5 November 2016 - Breeders' Cup Turf Sprint - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Turf Sprint (Gr 1)
Santa Anita Park 6.5 Furlongs 3yo+
2016-11-05
Turf,Firm
$922070

1. OBVIOUSLY (IRE) by CHOISIR (AUS) -- LEALA (IRE) (MONTJEU (IRE))
bred by Miss Deidre Cogan
trained by P. D'Amato
ridden by F. Prat

2. OM (USA) by MUNNINGS (USA) -- RARE CAT (TABASCO CAT)
bred by Lavin Bloodstock, Bernie Sams & William S. Farish
trained by D. Hendricks
ridden by G. Stevens

3. PURE SENSATION (USA) by ZENSATIONAL (USA) -- PURE DISCO (USA) (DISCO RICO)
bred by Patricia Generazio
trained by C. Clement
ridden by K. Carmouche
Margins- nose, 1 length

USA - 5 November 2016 - Breeders' Cup Turf - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Turf (Gr 1)
Santa Anita Park 12 Furlongs 3yo+
2016-11-05
Turf,Firm
$3681380

1. HIGHLAND REEL (IRE) by GALILEO (IRE) -- HVEGER (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Hveger Syndicate
trained by A. O'Brien
ridden by S. Heffernan

2. FLINTSHIRE (GB) by DANSILI (GB) -- DANCE ROUTINE (GB) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Juddmonte Farms
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano

3. FOUND (IRE) by GALILEO (IRE) -- RED EVIE (IRE) (INTIKHAB)
bred by Roncon, Wynatt & Chelston
trained by A. O'Brien
ridden by R. Moore
Margins- 1 3/4 lengths, 2 1/4 lengths

USA - 5 November 2016 - Breeders' Cup Filly & Mare Sprint - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (Gr 1)
Santa Anita Park 7 Furlongs 3yo+ fillies & mares
2016-11-05
Dirt,Fast
$921725

1. FINEST CITY (USA) by CITY ZIP -- BE ENVIED (USA) (LEMON DROP KID (USA))
bred by HnR Nothhaft Horseracing, LLC
trained by I. Kruljac
ridden by M. Smith

2. WAVELL AVENUE (CAN) by HARLINGTON (USA) -- LUCAS STREET (CAN) (SILVER DEPUTY (USA))
bred by Eugene Melnyk
trained by C. Brown
ridden by J. Rosario

3. PAULASSILVERLINING (USA) by GHOSTZAPPER (USA) -- SEEKING THE SILVER (GRINDSTONE)
bred by Vince Scuderi
trained by M. Nevin
ridden by J. Talamo
Margins- 3/4 length, 1 1/4 lengths

Sunday, 6 November 2016

USA - 4 November 2016 - Breeders' Cup Juvenile Turf - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr 1)
Santa Anita Park 8 Furlongs 2yo colts & geldings
2016-11-04
Turf,Firm
$922070

1. OSCAR PERFORMANCE (USA) by KITTEN'S JOY (USA) -- DEVINE ACTRESS (USA) (THEATRICAL (IRE))
bred by Mrs Jerry Amerman
trained by B. Lynch
ridden by J. Ortiz

2. LANCASTER BOMBER (USA) by WAR FRONT (USA) -- SUN SHOWER (IRE) (INDIAN RIDGE (IRE))
bred by Sun Shower Syndicate
trained by A. O'Brien
ridden by S. Heffernan

3. GOOD SAMARITAN (USA) by HARLAN'S HOLIDAY (USA) -- PULL DANCER (USA) (PULPIT (USA))
bred by WinStar Farm, LLC
trained by W. Mott
ridden by J. Rosario
Margins- 1 1/4 lengths, neck

USA - 4 November 2016 - Breeders' Cup Dirt Mile - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Dirt Mile (Gr 1)
Santa Anita Park 8 Furlongs 3yo+
2016-11-04
Dirt,Fast
$920345

1. TAMARKUZ (USA) by SPEIGHTSTOWN (USA) -- WITHOUT YOU BABE (USA) (LEMON DROP KID (USA))
bred by John D. Gunther
trained by K. McLaughlin
ridden by M. Smith

2. GUN RUNNER (USA) by CANDY RIDE (ARG) -- QUIET GIANT (USA) (GIANT'S CAUSEWAY (USA))
bred by Besiu Stables
trained by S. Asmussen
ridden by F. Geroux

3. ACCELERATE (USA) by LOOKIN AT LUCKY (USA) -- ISSUES (USA) (AWESOME AGAIN)
bred by Mike Abraham
trained by J. Sadler
ridden by T. Baze
Margins- 3 1/2 lengths, neck

USA - 4 November 2016 - Breeders' Cup Distaff - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Distaff (Gr 1)
Santa Anita Park 9 Furlongs 3yo+ fillies & mares
2016-11-04
Dirt,Fast
$1840000

1. BEHOLDER (USA) by HENNY HUGHES (USA) -- LESLIE'S LADY (TRICKY CREEK)
bred by Clarkland Farm
trained by R. Mandella
ridden by G. Stevens

2. SONGBIRD (USA) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- IVANAVINALOT (USA) (WEST ACRE)
bred by John Antonelli
trained by J. Hollendorfer
ridden by M. Smith

3. FOREVER UNBRIDLED (USA) by UNBRIDLED'S SONG -- LEMONS FOREVER (USA) (LEMON DROP KID (USA))
bred by Charles Fipke
trained by D. Stewart
ridden by J. Rosario
Margins- nose, 1 1/4 lengths

USA - 4 November 2016 - Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (Gr 1)
Santa Anita Park 8 Furlongs 2yo fillies
2016-11-04
Turf,Firm
$922070

1. NEW MONEY HONEY (USA) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- WEEKEND WHIM (USA) (DISTORTED HUMOR (USA))
bred by WinStar Farm, LLC
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano

2. COASTED (USA) by TIZWAY (USA) -- MALIBU PIER (USA) (MALIBU MOON)
bred by Spendthrift Farm
trained by L. Gyarmati
ridden by M. Smith

3. CAVALE DOREE (FR) by SUNDAY BREAK (JPN) -- SWEET ALABAMA (FR) (ENRIQUE (GB))
bred by Mlle C. Becq
trained by C. Ferland
ridden by F. Prat
Margins- 1/2 length, 1 length

USA - 4 November 2016 - Twilight Derby (formerly Oak Tree Derby) - Santa Anita Park - Gr2

UNITED STATES Twilight Derby (formerly Oak Tree Derby) (Gr 2)
Santa Anita Park 9 Furlongs 3yo
2016-11-04
Turf,Firm
$201725

1. FRANK CONVERSATION (USA) by QUALITY ROAD (USA) -- RUSHEN HEAT (USA) (UNUSUAL HEAT)
bred by Marc Keller
trained by D. O'Neill
ridden by M. Gutierrez

2. FREE ROSE (USA) by MUNNINGS (USA) -- BIRDIE BIRDIE (USA) (EL PRADO (IRE))
bred by Nathan John McCauley
trained by R. Baltas
ridden by N. Arroyo, Jr.

3. BLACKJACKCAT (USA) by TALE OF THE CAT (USA) -- BOOTLEG ANNIE (USA) (GO FOR GIN)
bred by Al Kirkwood & Sandra Kirkwood
trained by M. Glatt
ridden by M. Smith
Margins- 1/2 length, head

France - 17 July 2019 - Grand Prix de Vichy - Vichy - Gr3

FRANCE Grand Prix de Vichy (Gr 3) Vichy 2000 Metres 3yo+ 2019-07-17 Turf, €80000 1. DIAMOND VENDOME (FR) by STYLE VENDOME (FR) -...