Video blog of group races worldwide. Please go to Read More for the video

Feedburner

Sunday, 30 October 2016

Australia - 29 October 2016 - Victoria Derby - Flemington - Gr1


AUSTRALIA Victoria Derby (Gr 1)
Flemington 2500 Metres 3yo
2016-10-29
Turf,Good
$1500000 (AU)

1. PRIZED ICON (AUS) by MORE THAN READY -- TROPICAL AFFAIR (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Gooree Park Stud Ltd
trained by J. Cummings
ridden by G. Schofield

2. SACRED ELIXIR (NZ) by POUR MOI (IRE) -- BALTIKA (NZ) (STRAVINSKY (USA))
bred by G.W. de Gruchy
trained by A. Pike
ridden by Z. Purton

3. INFERENCE (AUS) by SO YOU THINK (NZ) -- PONTIANA (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))
bred by Mr G.P. Ingham, Jacobte Investments Ltd, Mr G. Hayes, Mr P. Alle
trained by M. & W. & J. Hawkes
ridden by D. Dunn
Margins- 2 1/2 lengths, 1 1/4 lengths

Italy - 29 October 2016 - Premio Chiusura - San Siro - Gr3


ITALY Premio Chiusura (Gr 3)
San Siro 1400 Metres 2yo+
2016-10-29
Turf,Heavy
€70400

1. PRINCESS ASTA (FR) by CANFORD CLIFFS (IRE) -- LUNE ROUGE (IRE) (UNFUWAIN (USA))
bred by Mme G. Forien & JF. Gribomont
trained by M. Hofer
ridden by C. Fiocchi

2. DREAM MOVER (IRE) by DREAM AHEAD (USA) -- MARAMBA (USA) (HUSSONET)
bred by D.G. Iceton
trained by M. Botti
ridden by D. Vargiu

3. SADALMELIK (ITY) by AUSSIE RULES (USA) -- LANKA (GB) (MEDICEAN (GB))
bred by Azienda Agricola Rosati Colarieti Antonio
trained by R. Biondi
ridden by M. Sanna
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/2 lengths

USA - 29 October 2016 - Turnback The Alarm Handicap - Belmont Park - Gr3


UNITED STATES Turnback The Alarm Handicap (Gr 3)
Belmont Park 8.5 Furlongs 3yo+, fillies & mares
2016-10-29
Dirt,Fast
$200000

1. LEWIS BAY (USA) by BERNARDINI (USA) -- SUMMER RAVEN (USA) (SUMMER SQUALL)
bred by Alpha Delta Stables, LLC
trained by C. Brown
ridden by I. Ortiz, Jr.

2. FLORA DORA (USA) by FIRST DUDE (USA) -- AIDAN (USA) (DIXIELAND BAND)
bred by Dizney Double Diamond LLC
trained by M. Coffey
ridden by J. Ortiz

3. ESKENFORMONEY (USA) by ESKENDEREYA (USA) -- BUT FOR MONEY (USA) (NOT FOR LOVE (USA))
bred by Ramspring Farm
trained by T. Pletcher
ridden by J. Castellano
Margins- 5 1/4 lengths, 7 1/4 lengths

USA - 29 October 2016 - Fayette Stakes - Keeneland - Gr2


UNITED STATES Fayette Stakes (Gr 2)
Keeneland 9 Furlongs 3yo+
2016-10-29
Dirt,Fast
$200000

1. NOBLE BIRD (USA) by BIRDSTONE (USA) -- ANYHOW (USA) (TIZNOW)
bred by Jack Swain
trained by M. Casse
ridden by J. Leparoux

2. DIVINING ROD (USA) by TAPIT (USA) -- PRECIOUS KITTEN (USA) (CATIENUS)
bred by Mr & Mrs Roy Jackson
trained by A. Delacour
ridden by F. Geroux

3. HAWAAKOM (USA) by JAZIL (USA) -- NAFISAH (IRE) (LAHIB)
bred by Shadwell Farm, LLC
trained by W. Hawley
ridden by M. Mena
Margins- 5 3/4 lengths, 5 3/4 lengths

USA - 29 October 2016 - Bold Ruler Handicap - Belmont Park - Gr3


UNITED STATES Bold Ruler Handicap (Gr 3)
Belmont Park 7 Furlongs 3yo+
2016-10-29
Dirt,Fast
$200000

1. STALLWALKIN' DUDE (USA) by CITY PLACE -- CHELLE SPENDABUCK (DARE AND GO)
bred by Maria M. Haire
trained by D. Jacobson
ridden by I. Ortiz, Jr.

2. THREEFIVEINDIA (USA) by STREET HERO (USA) -- PALACIO DE AMOR (USA) (DIXIELAND BAND)
bred by Myung Kwon Cho & Jun Park
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano

3. ECONOMIC MODEL (USA) by FLATTER (USA) -- QUEEN OF AMERICA (QUIET AMERICAN)
bred by Claiborne Farm
trained by C. Brown
ridden by J. Rosario
Margins- 1 1/2 lengths, 2 lengths

USA - 29 October 2016 - Autumn Miss Stakes (formerly Harold C Ramser Sr Handicap) - Santa Anita Park - Gr3


UNITED STATES Autumn Miss Stakes (formerly Harold C Ramser Sr Handicap) (Gr 3)
Santa Anita Park 8 Furlongs 3yo fillies
2016-10-29
Turf,Firm
$101725

1. COVER SONG (USA) by FASTNET ROCK (AUS) -- MISTY FOR ME (IRE) (GALILEO (IRE))
bred by Misty For Me Syndicate
trained by C. Gaines
ridden by K. Desormeaux

2. DANILOVNA (IRE) by DANSILI (GB) -- HOITY TOITY (GB) (DARSHAAN (GB))
bred by Bjorn Nielsen
trained by H. Motion
ridden by F. Prat

3. BARLEYSUGAR (IRE) by KYLLACHY (GB) -- CASTER SUGAR (USA) (COZZENE (USA))
bred by Mrs James Wigan
trained by E. Freeman
ridden by G. Stevens
Margins- nose, 1/2 length

Saturday, 29 October 2016

USA - 23 October 2016 - Athenia Handicap - Belmont Park - Gr3


UNITED STATES Athenia Handicap (Gr 3)
Belmont Park 8.5 Furlongs 3yo+ f&m
2016-10-23
Turf,Soft
$200000

1. ROCA ROJO (IRE) by STRATEGIC PRINCE (GB) -- LUCY DIAMONDS (IRE) (ORPEN)
bred by Tommy Murphy
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano

2. STORMY VICTORIA (FR) by STORMY RIVER (FR) -- DAKOTA GO (GB) (ANABAA (USA))
bred by Haras d'Etreham
trained by C. Clement
ridden by J. Rosario

3. MEXICAN GOLD (USA) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- HACHITA (USA) (GONE WEST)
bred by Juddmonte Farms
trained by C. Brown
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- 3 1/4 lengths, neck

Hong Kong - 23 October 2016 - The Premier Bowl - Sha Tin - Gr2


HONG KONG The Premier Bowl (Handicap) (Gr 2)
Sha Tin 1200 Metres 3yo+
2016-10-23
Turf,Good
$4000000 (HK)

1. LUCKY BUBBLES (AUS) by SEBRING (AUS) -- BUBBLE BELOW (AUS) (HUSSONET)
bred by Gilgai Farm
trained by K. Lui
ridden by B. Prebble

2. AMAZING KIDS (HK) - COUSIN COLIN (NZ) by FALKIRK (NZ) -- CADENCE (NZ) (RHYTHM)
bred by Colyton Road Holdings Ltd
trained by J. Size
ridden by S. de Sousa

3. AEROVELOCITY (HK) - NAISOSO WARRIOR (NZ) by PINS (AUS) -- EXODUS (NZ) (KAAPSTAD (NZ))
bred by N. E. Schick & S.J. Till
trained by P. O'Sullivan
ridden by Z. Purton
Margins- neck, 1 length

Hong Kong - 23 October 2016 - The Sha Tin Trophy - Sha Tin - Gr2


HONG KONG The Sha Tin Trophy (Gr 2)
Sha Tin 1600 Metres 3yo +
2016-10-23
Turf,Good
$4000000 (HK)

1. DESIGNS ON ROME (IRE) by HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) -- SUMMER TRYSTING (ALLEGED)
bred by Moyglare Stud Farm Ltd
trained by J. Moore
ridden by K. Teetan

2. BLAZING SPEED (GB) by DYLAN THOMAS (IRE) -- LEUKIPPIDS (IRE) (SADLER'S WELLS (USA)) [sales history]
bred by J. Sankey
trained by A. Cruz
ridden by N. Callan

3. BEAUTY ONLY (HK) - GENTLEMAN ONLY (IRE) by HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) -- GOLDENDALE (IRE) (ALI-ROYAL (IRE))
bred by Massimo Parri
trained by A. Cruz
ridden by D. Whyte
Margins- neck, neck

Peru - 23 October 2016 - Clasico Presidente De La Republica - Monterrico - Gr2


PERU Clasico Presidente De La Republica (Gr 2)
Monterrico 2400 Metres 3yo+
2016-10-23
Turf,
70000

1. STREET LOLO (ARG) by FREUD -- FIVE FISHES (FR) (MUJTAHID)
trained by A. Morales
ridden by M. Vilcarima

2. KODIAK BOY (PER) by MUSEEB (USA) -- SETH'S CHOICE (RAHY (USA))
bred by Haras La Qallana
trained by J.Suarez Villaroel
ridden by E. Talaverano

3. SENSACIONALE (USA) by BROKEN VOW -- MARIA'S QUEST (USA) (MARIA'S MON)
bred by Kennelot Stables LTD
trained by A. Arias Rodriguez
ridden by J. Monteza
Margins- 3/4 length, 1/4 length

Australia - 22 October 2016 - W.S. Cox Plate - Moonee Valley - Gr1


AUSTRALIA W.S. Cox Plate (Gr 1)
Moonee Valley 2040 Metres WFA, 3yo+
2016-10-22
Turf,Soft
$3000000 (AU)

1. WINX (AUS) by STREET CRY (IRE) -- VEGAS SHOWGIRL (NZ) (AL AKBAR (AUS))
bred by Fairway Thoroughbreds
trained by C. Waller
ridden by J. Bowman

2. HARTNELL (GB) by AUTHORIZED (IRE) -- DEBONNAIRE (GB) (ANABAA (USA))
bred by Darley Stud Management Co Ltd
trained by J. O'Shea
ridden by J. McDonald

3. YANKEE ROSE (AUS) by ALL AMERICAN (AUS) -- CONDESAAR (AUS) (XAAR (GB))
bred by Wexford Farm, Doyles Breeding & Racing, Wamslet P/Ship
trained by D. Vandyke
ridden by D. Yendall
Margins- 8 lengths, 3/4 length

USA - 22 October 2016 - Sycamore Stakes - Keeneland - Gr3


UNITED STATES Sycamore Stakes (Gr 3)
Keeneland 12 Furlongs 3yo+
2016-10-22
Turf,Good
$100000

1. RENOWN (GB) by CHAMPS ELYSEES (GB) -- FAME AT LAST (QUEST FOR FAME (GB))
bred by Juddmonte Farms Ltd
trained by E. Voss
ridden by A. Cruz

2. BIGGER PICTURE (USA) by BADGE OF SILVER (USA) -- GLORY DANCER (USA) (HONOUR AND GLORY)
bred by Kenneth L. & Sarah K. Ramsey
trained by M. Maker
ridden by J. Ortiz

3. BULLARDS ALLEY (USA) by FLOWER ALLEY (USA) -- FLOWER FOREST (USA) (KRIS S (USA))
bred by Eugene Melnyk
trained by T. Glyshaw
ridden by M. Pedroza
Margins- nose, 1/2 length

Italy - 22 October 2016 - St Leger Italiano - San Siro - Gr3


ITALY St Leger Italiano (Gr 3)
San Siro 2800 Metres 3yo+
2016-10-22
Turf,Soft
€64900

1. DSCHINGIS SECRET (GER) by SOLDIER HOLLOW (GB) -- DIVYA (GER) (PLATINI (GER))
bred by Gestut Park Wiedingen
trained by M. Klug
ridden by M. Seidl

2. TROUBLEMAKER (ITY) by VITA ROSA (JPN) -- MOONEY RIDGE (IRE) (INDIAN RIDGE (IRE))
trained by A. & S. Botti
ridden by C. Demuro

3. BERGHAIN (IRE) by MEDICEAN (GB) -- BASILEA GOLD (GER) (MONSUN (GER))
bred by Capricorn Stud
trained by J. Hirschberger
ridden by A. Pietsch
Margins- 7 lengths, 1 1/4 lengths

India - 22 October 2016 - Gold Cup - Pune - Gr2


INDIA Gold Cup (Gr 2)
Pune 2000 Metres 4yo+
2016-10-22
Turf,
2000000 (INR)

1. COSTA DEL SOL (IND) by PHOENIX TOWER (USA) -- SHINING GLORY (GB) (SINGSPIEL (IRE))
trained by P. Shroff
ridden by S. Narredu

2. AZZURRO (IND) by AZAMOUR (IRE) -- MISS HIGHJINKS (USA) (STRAVINSKY (USA))
trained by S. Attaollahi
ridden by P. Trevor

3. B FIFTY TWO (IND) by PHOENIX TOWER (USA) -- BAILEYS ON LINE (GB) (SHAREEF DANCER)
trained by I. Sait
ridden by S. Zervan
Margins- 1 length, long neck

Monday, 24 October 2016

Argentina - 22 October 2016 - Clasico Vicente L. Casares - Palermo - Gr2


ARGENTINA Clasico Vicente L. Casares (Gr 2)
Palermo 2500 Metres 3yo +
2016-10-22
Dirt,Fast
425000 (ARS)

1. OLD BUNCH (ARG) by NOT FOR SALE (ARG) -- MALAVITA (GB) (SINGSPIEL (IRE))
bred by Arroyo de Luna
trained by A. Marsiglia
ridden by P. Falero

2. EL MARGOT (ARG) by EL GARUFA (ARG) -- REINA MARGOT (ARG) (LOUIS QUATORZE (USA))
bred by Aramburu, Luis Maria
trained by E. Martin Ferro
ridden by A. Domingos

3. RIO VETTEL (ARG) by TRUE CAUSE (USA) -- REGAL COMPACT (ARG) (HONOUR AND GLORY)
bred by Francisco Fraguas
trained by R. San Millan
ridden by W. Aguirre
Margins- neck, head

Australia - 21 October 2016 - Manikato Stakes - Moonee Valley - Gr1


AUSTRALIA Manikato Stakes (Gr 1)
Moonee Valley 1200 Metres WFA, 3yo+
2016-10-21
Turf,Soft
$1000000 (AU)

1. REBEL DANE (AUS) by CALIFORNIA DANE (AUS) -- TEXARCANA (AUS) (MORE THAN READY)
bred by Laurel Oak Texarcana Syndicate
trained by G. Portelli
ridden by B. Melham

2. FELL SWOOP (AUS) by NOT A SINGLE DOUBT (AUS) -- TOUCHED IN FLIGHT (AUS) (FASLIYEV (USA))
bred by Mr L. Curtis
trained by M. Dale
ridden by J. Bowman

3. JAPONISME (AUS) by CHOISIR (AUS) -- HAIKU (AUS) (ENCOSTA DE LAGO (AUS))
bred by Ingham Racing
trained by C. Waller
ridden by G. Schofield
Margins- head, 3/4 length

Australia - 19 october 2016 - Geelong Cup - Geelong - Gr3


AUSTRALIA Geelong Cup (Gr 3)
Geelong 2400 Metres 3yo+
2016-10-19
Turf,Good
$300000 (AU)

1. QEWY (IRE) by STREET CRY (IRE) -- PRINCESS NADA (GB) (BARATHEA (IRE))
bred by Darley
trained by C. Appleby
ridden by K. Mc Evoy

2. GREY LION (IRE) by GALILEO (IRE) -- GREY LILAS (IRE) (DANEHILL (USA))
bred by Gestut Ammerland
trained by M. Cumani
ridden by K. Mallyon

3. OCEANOGRAPHER (GB) by SEA THE STARS (IRE) -- QUE PUNTUAL (ARG) (CONTESTED BID)
bred by Earle I. Mack
trained by C. Appleby
ridden by B. Melham
Margins- head, 3/4 length

Germany - 16 October 2016 - Preis Der Winterfavoriten - Cologne - Gr3


GERMANY Preis Der Winterfavoriten (Gr 3)
Cologne 1600 Metres 2yo
2016-10-16
Turf,Good
€155000

1. LANGTANG (GER) by CAMPANOLOGIST (USA) -- LA VINCHINA (GER) (OASIS DREAM (GB))
bred by Stiftung Gestut Fahrhof
trained by A. Wohler
ridden by J. Bojko

2. FULMINATO (GER) by EXCELEBRATION (IRE) -- FULMINANTE (GER) (DASHING BLADE (GB))
bred by Gestut Etzean
trained by A. Lowe
ridden by D. Schiergen

3. REAL VALUE (FR) by RIP VAN WINKLE (IRE) -- ROSEY DE MEGEVE (GB) (EFISIO (GB))
bred by B. Van Dalfsen
trained by M. Hofer
ridden by S. Hellyn
Margins- 2 lengths, 1 1/2 lengths

Italy - 16 October 2016 - Gran Criterium - San Siro - Gr1


ITALY Gran Criterium (Gr 2)
San Siro 1600 Metres 2yo c&f
2016-10-16
Turf,Heavy
€275000

1. SKARINO GOLD (GER) by WIENER WALZER (GER) -- SAALELAND (GER) (LANDO (GER))
bred by Cl. Post - Schultzke
trained by J. Carvalho
ridden by M. Cadeddu

2. BAHAMAS (IRE) by RIP VAN WINKLE (IRE) -- GWYLLION (USA) (RED RANSOM)
bred by Lynn Lodge Stud
trained by M. Botti
ridden by L. Dettori

3. AMYNTAS (ITY) by DESERT PRINCE (IRE) -- A TOUCH WILD (USA) (TOUCH GOLD)
bred by Botti Stefano
trained by A. & S. Botti
ridden by C. Demuro
Margins- 2 1/2 lengths, short head

Italy - 16 October 2016 - Gran Premio del Jockey Club - San Siro - Gr1


ITALY Gran Premio del Jockey Club (Gr 1)
San Siro 2400 Metres 3yo+
2016-10-16
Turf,Heavy
€275000

1. VENTURA STORM (IRE) by ZOFFANY (IRE) -- SARAWATI (IRE) (HAAFHD (GB))
bred by Laurence Kennedy
trained by R. Hannon
ridden by C. Demuro

2. FULL DRAGO (ITY) by POUNCED (USA) -- ALMATA (IRE) (ALMUTAWAKEL (GB))
bred by Dragoni Massimo
trained by A. & S. Botti
ridden by U. Rispoli

3. ELBERETH (GB) by MOUNT NELSON (GB) -- MASANDRA (IRE) (DESERT PRINCE (IRE))
bred by David Taylor
trained by A. Balding
ridden by O. Murphy
Margins- neck, 2 3/4 lengths

Wednesday, 19 October 2016

USA - 16 October 2016 - Matron Stakes - Belmont Park - Gr3


UNITED STATES Matron Stakes (Gr 3)
Belmont Park 6 Furlongs 2yo fillies
2016-10-16
Dirt,Fast
$196000

1. ARELLA ROCKSTAR (USA) by ASTROLOGY (USA) -- STORY UNTOLD (USA) (OLD FASHIONED (USA))
bred by Machmer Hall
trained by R. Rodriguez
ridden by L. Saez

2. CHERRY LODGE (USA) by BERNARDINI (USA) -- WILSHEWED (CARSON CITY (USA))
bred by Mrs. William L. Currin
trained by T. Pletcher
ridden by J. Velazquez

3. SPIRITUALITY (USA) by GEMOLOGIST (USA) -- HONKY TONK ROSE (USA) (FOREST WILDCAT)
bred by Lee McMillin, Randy Faulkner & Joe Travelsted
trained by T. Pletcher
ridden by I. Ortiz, Jr.
Margins- 3/4 length, 2 3/4 lengths

Canada - 16 October 2016 - Canadian International Stakes - Woodbine - Gr1


CANADA Canadian International Stakes (Gr 1)
Woodbine 12 Furlongs 3yo+
2016-10-16
Turf,Firm
$1002400 (CA)

1. ERUPT (IRE) by DUBAWI (IRE) -- MARE NOSTRUM (GB) (CAERLEON)
bred by Suc S. Niarchos
trained by F. Graffard
ridden by S. Pasquier

2. DARTMOUTH (GB) by DUBAWI (IRE) -- GALATEE (FR) (GALILEO (IRE))
bred by Darley
trained by S. Stoute
ridden by W. Buick

3. WAKE FOREST (GER) by SIR PERCY (GB) -- WURFSPIEL (GER) (LOMITAS (GB))
bred by Stiftung Gestut Fahrhof
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano
Margins- 1 length, 1/2 length

Canada - 16 October 2016 - E.P. Taylor Stakes - Woodbine - Gr1


CANADA E.P. Taylor Stakes (Gr 1) Woodbine
10 Furlongs 3yo+, fillies & mares 2016-10-16
Turf,Firm
$501600 (CA)

1. AL'S GAL (USA) by ENGLISH CHANNEL (USA) -- DANS LA VILLE (CHI) (WINNING)
bred by Malone Racing LLC
trained by M. Maker
ridden by F. Geroux

2. SUFFUSED (GB) by CHAMPS ELYSEES (GB) -- SCUFFLE (GB) (DAYLAMI (IRE))
bred by Juddmonte Farms Ltd
trained by W. Mott
ridden by J. Ortiz

3. BANZARI (GB) by MOTIVATOR (GB) -- BANTU (GB) (CAPE CROSS (IRE))
bred by New England Stud & Barton Stud
trained by H. Devin
ridden by A. Badel
Margins- nose, 1/2 length

Singapore - 16 October 2016 - Saas Fee Stakes - Kranji - Gr3


SINGAPORE Saas Fee Stakes (Gr 3)
Kranji 1400 Metres 3yo+
2016-10-16
Turf,Good
$200000 (SG)

1. SPANISH BAY (AUS) by NADEEM (AUS) -- BELLE JEST (AUS) (RORY'S JESTER (AUS))
bred by Mr. B.F. Hunt
trained by J. Peters
ridden by N. Juglall

2. ALIBI (NZ) by DARCI BRAHMA (NZ) -- BOUND TO IMPRESS (NZ) (GALILEO (IRE))
bred by T. R. & Mrs V.M. Pascoe
trained by M. Clements
ridden by D. David

3. NOVA STRIKE (NZ) by RED GIANT (USA) -- LA PANTHERE (NZ) (GENEROUS (IRE))
bred by J.G. Simpson
trained by H. Tan
ridden by M. Nunes
Margins- neck, 1 1/4 lengths

Sunday, 16 October 2016

UK - 15 October 2016 - Queen Elizabeth II Stakes - Ascot - Gr1


UNITED KINGDOM Queen Elizabeth II Stakes (Gr 1)
Ascot 8 Furlongs 3yo+
2016-10-15
Turf,Good
£1157525

1. MINDING (IRE) by GALILEO (IRE) -- LILLIE LANGTRY (IRE) (DANEHILL DANCER (IRE))
bred by Orpendale, Chelston & Wynatt
trained by A. O'Brien
ridden by R. Moore

2. RIBCHESTER (IRE) by IFFRAAJ (GB) -- MUJARAH (IRE) (MARJU (IRE))
bred by A. Thompson & M. O'Brien
trained by R. Fahey
ridden by W. Buick

3. LIGHTNING SPEAR (GB) by PIVOTAL (GB) -- ATLANTIC DESTINY (IRE) (ROYAL ACADEMY)
bred by Newsells Park Stud
trained by D. Simcock
ridden by O. Murphy
Margins- 1/2 length, 1 length

UK - 15 October 2016 - Champion Stakes - Ascot - Gr1


UNITED KINGDOM Champion Stakes (Gr 1)
Ascot 10 Furlongs 3yo+
2016-10-15
Turf,Good
£1300000

1. ALMANZOR (FR) by WOOTTON BASSETT (GB) -- DARKOVA (USA) (MARIA'S MON)
bred by Haras d'Etreham
trained by J. Rouget
ridden by C. Soumillon

2. FOUND (IRE) by GALILEO (IRE) -- RED EVIE (IRE) (INTIKHAB)
bred by Roncon, Wynatt & Chelston
trained by A. O'Brien
ridden by R. Moore

3. JACK HOBBS (GB) by HALLING (USA) -- SWAIN'S GOLD (USA) (SWAIN (IRE))
bred by Minster Stud
trained by J. Gosden
ridden by W. Buick
Margins- 2 lengths, 1 3/4 lengths

USA - 15 October 2016 - Futurity Stakes - Belmont Park - Gr3


UNITED STATES Futurity Stakes (Gr 3)
Belmont Park 6 Furlongs 2yo
2016-10-15
Dirt,Fast
$196000

1. THEORY (USA) by GEMOLOGIST (USA) -- GEM SLEUTH (USA) (OFFICER)
bred by Fred W. Hertrich III & Ronald K. Kirk
trained by T. Pletcher
ridden by J. Castellano

2. STAR EMPIRE (GB) by FOXWEDGE (AUS) -- CELESTIAL EMPIRE (USA) (EMPIRE MAKER (USA))
bred by James Worrall
trained by W. Ward
ridden by T. Gaffalione

3. MOVES LIKE ALI (USA) by MACLEAN'S MUSIC (USA) -- JENSENS SCORE (USA) (EVEN THE SCORE (USA))
bred by Steve M. DeMaiolo
trained by J. Englehart
ridden by L. Saez
Margins- 3 1/2 lengths, 1 length

USA - 15 October 2016 - Queen Elizabeth II Challenge Cup - Keeneland - Gr1


UNITED STATES Queen Elizabeth II Challenge Cup (Gr 1)
Keeneland 9 Furlongs 3yo fillies
2016-10-15
Turf,Firm
$500000

1. TIME AND MOTION (USA) by TAPIT (USA) -- ELLIE'S MOMENT (USA) (KRIS S (USA))
bred by Phillips Racing Partnership
trained by J. Toner
ridden by J. Velazquez

2. HARMONIZE (USA) by SCAT DADDY (USA) -- MESA FRESCA (USA) (SKY MESA (USA))
bred by Jack Swain III
trained by W. Mott
ridden by J. Alvarado

3. HAWKSMOOR (IRE) by AZAMOUR (IRE) -- BRIDAL DANCE (IRE) (DANEHILL DANCER (IRE))
bred by Tenuta Genzianella
trained by H. Palmer
ridden by C. Lanerie
Margins- head, nose

Saturday, 15 October 2016

France - 14 October 2016 - Criterium de Maisons-Laffitte - Maisons-Laffitte - Gr2 (Video at 6min)


FRANCE Criterium de Maisons-Laffitte (Gr 2)
Maisons-Laffitte 1200 Metres 2yo
2016-10-14
Turf,Good to Soft
€190000

1. SANS EQUIVOQUE (GER) by STORMY RIVER (FR) -- SUISSESSE (USA) (MALIBU MOON)
bred by Pontchartrain Stud, Haras d'Etreham & Riviera Equine Sarl
trained by D. Guillemin
ridden by T. Jarnet

2. BOOS (FR) by DREAM AHEAD (USA) -- LA BELLIERE (IRE) (KHELEYF (USA))
bred by Franklin Finance S.A., Mme E. Vidal
trained by P. Sogorb
ridden by C. Demuro

3. NATIONS ALEXANDER (IRE) by DARK ANGEL (IRE) -- PARTY WHIP (IRE) (WHIPPER (USA))
bred by Oakhill Stud
trained by R. Hannon
ridden by P. Dobbs
Margins- head, 1 length

USA - 12 October 2016 - Jessamine County Stakes - Keeneland - Gr3


UNITED STATES Jessamine County Stakes (Gr 3)
Keeneland 8.5 Furlongs 2yo fillies
2016-10-12
Turf,Firm
$150000

1. LA CORONEL (USA) by COLONEL JOHN (USA) -- LISTEN (USA) (CHESTER HOUSE)
bred by K. Nardelli, R. Nardelli, S. Bunning, A. Jaffreys & B. Jaffreys
trained by M. Casse
ridden by F. Geroux

2. LULL (USA) by WAR FRONT (USA) -- QUIET NOW (USA) (TIZNOW)
bred by Claiborne Farm & Adele B. Dilschneider
trained by C. Clement
ridden by B. Hernandez, Jr.

3. RUM GO (USA) by MIZZEN MAST -- PINA COLADA (USA) (SPEIGHTSTOWN (USA))
bred by Elisabeth Alexander
trained by T. Proctor
ridden by J. Graham
Margins- 4 1/4 lengths, 1 3/4 lengths

Sunday, 9 October 2016

France - 2 October 2016 - Prix de l'Arc de Triomphe - Chantilly - Gr1


FRANCE Prix de l'Arc de Triomphe (Gr 1)
Chantilly 2400 Metres 3yo+
2016-10-02
Turf,Good
€5000000

1. FOUND (IRE) by GALILEO (IRE) -- RED EVIE (IRE) (INTIKHAB)
bred by Roncon, Wynatt & Chelston
trained by A. O'Brien
ridden by R. Moore

2. HIGHLAND REEL (IRE) by GALILEO (IRE) -- HVEGER (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Hveger Syndicate
trained by A. O'Brien
ridden by S. Heffernan

3. ORDER OF ST GEORGE (IRE) by GALILEO (IRE) -- ANOTHER STORM (GONE WEST)
bred by Paget Bloodstock
trained by A. O'Brien
ridden by L. Dettori
Margins- 1 3/4 lengths, 1 1/2 lengths

France - 2 October 2016 - Prix de l'Abbaye de Longchamp - Chantilly - Gr1


FRANCE Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr 1)
Chantilly 1000 Metres 2yo+
2016-10-02
Turf,Good
€350000

1. MARSHA (IRE) by ACCLAMATION (GB) -- MARLINKA (GB) (MARJU (IRE))
bred by Elite Racing Club
trained by M. Prescott
ridden by L. Morris

2. WASHINGTON DC (IRE) by ZOFFANY (IRE) -- HOW'S SHE CUTTIN' (IRE) (SHINKO FOREST (IRE))
bred by P. Hyland & C & J. McHale
trained by A. O'Brien
ridden by R. Moore

3. MECCA'S ANGEL (IRE) by DARK ANGEL (IRE) -- FOLGA (GB) (ATRAF (GB))
bred by Yeomanstown Stud & Doc Bloodstock
trained by M. Dods
ridden by P. Mulrennan
Margins- 3/4 length, short head

France - 2 October 2016 - Prix de la Foret - Chantilly - Gr1


FRANCE Prix de la Foret (Gr 1)
Chantilly 1400 Metres 3yo+
2016-10-02
Turf,Good
€300000

1. LIMATO (IRE) by TAGULA (IRE) -- COME APRIL (GB) (SINGSPIEL (IRE))
bred by Seamus Phelan
trained by H. Candy
ridden by H. Bentley

2. KARAR (GB) by INVINCIBLE SPIRIT (IRE) -- IN THE LIGHT (GB) (INCHINOR (GB))
bred by J. Wigan
trained by F. Graffard
ridden by G. Benoist

3. SUEDOIS (FR) by LE HAVRE (IRE) -- CUP CAKE (IRE) (SINGSPIEL (IRE))
bred by Mme E. Vidal
trained by D. O'Meara
ridden by D. Tudhope
Margins- 3 lengths, 1/2 length

Australia - 2 October 2016 - Turnbull Stakes - Flemington - Gr1


AUSTRALIA Turnbull Stakes (Gr 1)
Flemington 2000 Metres 4yo+
2016-10-02
Turf,Good
$500000 (AU)

1. HARTNELL (GB) by AUTHORIZED (IRE) -- DEBONNAIRE (GB) (ANABAA (USA)) [sales history]
bred by Darley Stud Management Co Ltd
trained by J. O'Shea
ridden by J. McDonald

2. JAMEKA (AUS) by MYBOYCHARLIE (IRE) -- MINE GAME (AUS) (GENERAL NEDIYM (AUS))
bred by Gilgai Farm
trained by C. Maher
ridden by N. Hall

3. TALLY (AUS) by STREET CRY (IRE) -- ITEMISE (USA) (KRIS S (USA))
bred by Darley
trained by J. O'Shea
ridden by B. Avdulla
Margins- 3 1/4 lengths, 3 1/4 lengths

USA - 2 October 2016 - John Henry Turf Championship - Santa Anita Park - Gr2


UNITED STATES John Henry Turf Championship (formerly Clement L. Hirsch) (Gr 2)
Santa Anita Park 10 Furlongs 3yo+ Open
2016-10-02
Turf,Firm
$201725

1. ASHLEYLUVSSUGAR (USA) by GAME PLAN (USA) -- ASHLEY'S FOLLY (URGENT REQUEST (IRE))
bred by Estate of Alesia, BraJam Stables & Ciaglia Racing
trained by P. Eurton
ridden by G. Stevens

2. TEXAS RYANO (USA) by CURLIN (USA) -- BLENDING ELEMENT (IRE) (GREAT COMMOTION)
bred by Williamson Racing LLC
trained by C. Gaines
ridden by J. Talano

3. TWENTYTWENTYVISION (USA) by POLLARD'S VISION (USA) -- MISS ALPHIE (USA) (CANDI'S GOLD (USA))
bred by Peter O. Johnson
trained by R. Mandella
ridden by F. Prat
Margins- 1/2 length, nose

USA - 2 October 2016 - Miss Grillo Stakes - Belmont Park - Gr3


UNITED STATES Miss Grillo Stakes (Gr 3)
Belmont Park 8.5 Furlongs 2yo fillies
2016-10-02
Turf,Yielding
$200000

1. NEW MONEY HONEY (USA) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- WEEKEND WHIM (USA) (DISTORTED HUMOR (USA))
bred by WinStar Farm, LLC
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano

2. RYMSKA (FR) by LE HAVRE (IRE) -- FOREIGN RAIDER (IRE) (LEND A HAND (GB))
bred by E. Feurtet
trained by P. Brandt
ridden by F. Geroux

3. COASTED (USA) by TIZWAY (USA) -- MALIBU PIER (USA) (MALIBU MOON)
bred by Spendthrift Farm
trained by L. Gyarmati
ridden by J. Lezcano
Margins- 2 3/4 lengths, 1 1/2 lengths

Venezuela - 2 October 2016 - Clasico Jockey Club De Venezuela - La Rinconada - Gr1


VENEZUELA Clasico Jockey Club De Venezuela (Gr 1)
La Rinconada 1800 Metres 3yo+
2016-10-02
Dirt,
4000000 (VEF)

1. DON LUCAS (VEN) by SCAT DADDY (USA) -- WILD FOR SURE (USA) (WILD RUSH (USA))
bred by Haras Urama
trained by G. Rojas
ridden by R. Sarmiento

2. RELAMPAGO DE ORO (VEN) by SHOW UP (USA) -- TROPIC DANCE (VEN) (GEORGE AUGUSTUS)
bred by Haras La Giralda
trained by F. Parilli
ridden by C. Rojas

3. LE CAPANNELLE (VEN) by OLYMPIC (USA) -- NEGRA TURA (VEN) (MACAU)
bred by Haras San Remo
trained by R. Lanz
ridden by F. Gonzalez Jr.
Margins- 1/2 length, nose

Venezuela - 2 October 2016 - Copa Uniproca - La Rinconada - Gr3


VENEZUELA Copa Uniproca (Gr 3)
La Rinconada 1200 Metres 2yo fillies
2016-10-02
Dirt,
2560000 (VEF)

1. LA DE HORACIO (VEN) by BIG PRAIRIE (USA) -- ALVALLE (VEN) (TWO BEAT)
bred by Haras La Orlyana
trained by C. Arteaga
ridden by Y. Gutierrez

2. MALICIA (VEN) by POLTERGEIST (USA) -- QUEEN MARILLION (VEN) (KOROLENKO (BRAZ))
bred by Haras La Primavera
trained by C. Arteaga
ridden by J. Rodriguez

3. GRAN ESCARLATA (VEN) by FLASHSTORM (USA) -- SHE'S THAT CAT (USA) (AMERICAN CHANCE)
bred by Haras La Orlyana
trained by M. Dominguez
ridden by J. Urdaneta
Margins- 7 3/4 lengths, 3 1/4 lengths

Venezuela - 2 October 2016 - Copa Coproca - La Rinconada - Gr3


VENEZUELA Copa Coproca (Gr 3)
La Rinconada 1400 Metres 3yo+ f&m
2016-10-02
Dirt,
2560000 (VEF)

1. CARITA DE ROSAS (VEN) by OLYMPIC (USA) -- REINA CASTANA (VEN) (MACAU)
bred by Haras Los Aguacates
trained by M. Mejias
ridden by J. Lugo

2. ROSA CHAMP (VEN) by CHAMPLAIN (GB) -- HILDAROSA (VEN) (RUSZHINKA)
bred by Haras La Primavera
trained by J. Avila
ridden by R. Sarmiento

3. AMAZING SHINE (VEN) by CHEMIE -- PLAY CUIT (VEN) (PLAY ON)
bred by Haras El Penon
trained by M. Perez
ridden by F. Urdaneta
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/2 length

Peru - 2 October 2016 - Clasico Ricardo Ortiz De Zevallos - Monterrico - Gr1


PERU Clasico Ricardo Ortiz De Zevallos (Gr 1)
Monterrico 2000 Metres 3yo colts
2016-10-02
Dirt,
80000

1. UKRANO (ARG) by VAN NISTELROOY (USA) -- POTRI CHECK (ARG) (POTRILLON (ARG))
trained by J. Suarez Villaroel
ridden by M. Chuan

2. HALO BULL (PER) by SOUTHDALE (CAN) -- BLUE QUEEN (USA) (HOLY BULL (USA))
bred by Haras Barlovento
trained by E. Pianez
ridden by M. Arenas

3. FANDINO (PER) by FARUSHENKO (ARG) -- NUBES (PER) (APPRENTICE)
bred by Haras Gina Santa Rosa
trained by A. Vasquez
ridden by J. Monteza
Margins- nose, head

Peru - 2 October 2016 - Clasico Gustavo Prado Heudebert - Moterrico - Gr3


PERU Clasico Gustavo Prado Heudebert (Gr 3)
Monterrico 2000 Metres 3yo+
2016-10-02
Turf,
40000

1. PASO REAL (PER) by MAN OF IRON (USA) -- POCKET PATIENCE (USA) (SPEIGHTSTOWN (USA))
bred by Haras San Pablo
trained by J. Suarez Villarroel
ridden by R. Rojas

2. EL GRAN BLANCO (PER) by RIVIERA COCKTAIL (USA) -- FABELLA (PER) (FARALLON P (USA))
bred by Rancho Fatima
trained by A. Arias Rodriguez
ridden by C. Herrera

3. SMOKEY LAND (PER) by LAND OF THE GIANTS (USA) -- SMOKEY SOUP (USA) (ALPHABET SOUP)
bred by Haras los Eucaliptos
trained by A. Arias Rodriguez
ridden by M. Arenas
Margins- 1 3/4 length, 3/4 length

Tuesday, 4 October 2016

USA - 1 October 2016 - Vosburgh Stakes - Belmont Park - Gr1


UNITED STATES Vosburgh Stakes (Gr 1)
Belmont Park 6 Furlongs 3yo+
2016-10-01
Dirt,Muddy
$350000

1. JOKING (USA) by DISTORTED HUMOR (USA) -- SPUN SILK (USA) (A P INDY)
bred by Darley
trained by C. Baker
ridden by M. Franco

2. STALLWALKIN' DUDE (USA) by CITY PLACE -- CHELLE SPENDABUCK (DARE AND GO)
bred by Maria M. Haire
trained by D. Jacobson
ridden by I. Ortiz Jr.

3. WEEKEND HIDEAWAY (USA) by SPEIGHTSTOWN (USA) -- APOCALYPTICAL (USA) (WISEMAN'S FERRY)
bred by Flying Zee Stables
trained by P. Serpe
ridden by L. Saez
Margins- 1 length, 1 length

USA - 1 October 2016 - Pilgrim Stakes - Belmont Park - Gr3


UNITED STATES Pilgrim Stakes (Gr 3)
Belmont Park 8.5 Furlongs 2yo
2016-10-01
Turf,Yielding
$200000

1. OSCAR PERFORMANCE (USA) by KITTEN'S JOY (USA) -- DEVINE ACTRESS (USA) (THEATRICAL (IRE))
bred by Mrs Jerry Amerman
trained by B. Lynch
ridden by J. Ortiz

2. J S CHOICE (USA) by CONGRATS (USA) -- OIL EMPRESS (USA) (EMPIRE MAKER (USA))
bred by Greenwood Lodge Farm, Inc.
trained by T. Pletcher
ridden by I. Ortiz Jr.

3. KITTEN'S CAT (USA) by KITTEN'S JOY (USA) -- BRUSHWORK (USA) (DISCREET CAT (USA))
bred by Kenneth L. & Sarah K. Ramsey
trained by J. Sharp
ridden by J. Rosario
Margins- 6 lengths, 3/4 length

USA - 1 October 2016 - Beldame Stakes - Belmont Park - Gr1


UNITED STATES Beldame Stakes (Gr 1)
Belmont Park 9 Furlongs 3yo+, fillies & mares
2016-10-01
Dirt,Muddy
$400000



1. FOREVER UNBRIDLED (USA) by UNBRIDLED'S SONG -- LEMONS FOREVER (USA) (LEMON DROP KID (USA))
bred by Charles Fipke
trained by D. Stewart
ridden by J. Rosario

2. TIGER RIDE (USA) by CANDY RIDE (ARG) -- ROYAL TIGRESS (USA) (STORM CAT (USA))
bred by Dixiana Farms LLC
trained by H. Motion
ridden by J. Ortiz

3. PENWITH (USA) by BERNARDINI (USA) -- COMPOSURE (USA) (TOUCH GOLD)
bred by Darley
trained by K. McLaughlin
ridden by J. Castellano
Margins- 2 1/4 lengths, 2 3/4 lengths

USA - 1 October 2016 - Rodeo Drive Stakes (formerly Yellow Ribbon) - Santa Anita Park - Gr1


UNITED STATES Rodeo Drive Stakes (formerly Yellow Ribbon) (Gr 1)
Santa Anita Park 10 Furlongs 3yo+ fillies & mares
2016-10-01
Turf,Firm
$302415

1. AVENGE (USA) by WAR FRONT (USA) -- LERICI (USA) (WOODMAN (USA))
bred by Lerici Syndicate
trained by R. Mandella
ridden by F. Prat

2. ZIPESSA (USA) by CITY ZIP -- PRECIOUS PRINCESS (USA) (HORSE CHESTNUT (SAF))
bred by G. Watts Humphrey Jr. & Sally S. Humphrey
trained by M. Stidham
ridden by F. Geroux

3. FRENZIFIED (GB) by YEATS (IRE) -- LIBRETTISTA (AUS) (ELUSIVE QUALITY)
bred by Stuart Stuckey
trained by J. Cassidy
ridden by S. Gonzales
Margins- 3/4 length, 1 1/4 lengths

USA - 1 October 2016 - Chandelier Stakes (formerly Oak Leaf) - Santa Anita Park - Gr1


UNITED STATES Chandelier Stakes (formerly Oak Leaf) (Gr 1)
Santa Anita Park 8.5 Furlongs 2yo fillies
2016-10-01
Dirt,Fast
$302070

1. NOTED AND QUOTED (USA) by THE FACTOR (USA) -- SILVER CUB (USA) (CITY ZIP)
bred by Gilbert G. Campbell
trained by B. Baffert
ridden by R. Bejarano

2. WITH HONORS (USA) by WAR FRONT (USA) -- ALL HER CLASS (USA) (STREET CRY (IRE))
bred by LNJ Foxwoods
trained by J. Desormeaux
ridden by F. Prat

3. ZAPPERKAT (USA) by GHOSTZAPPER (USA) -- NOELLE ROSE (USA) (LION HEART (USA))
bred by Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
trained by R. Baltas
ridden by N. Arroyo, Jr.
Margins- 1/2 length, 3 3/4 lengths

USA - 1 October 2016 - Frontrunner Stakes (formerly Norfolk) - Santa Anita Park - Gr1


UNITED STATES Frontrunner Stakes (formerly Norfolk) (Gr 1)
Santa Anita Park 8.5 Furlongs 2yo
2016-10-01
Dirt,Fast
$300690

1. GORMLEY (USA) by MALIBU MOON -- RACE TO URGA (USA) (BERNSTEIN (USA))
bred by Castleton Lyons & Kilboy Estate
trained by J. Shirreffs
ridden by V. Espinoza

2. KLIMT (USA) by QUALITY ROAD (USA) -- INVENTIVE (USA) (DIXIE UNION (USA))
bred by Thor-Bred Stables, LLC
trained by B. Baffert
ridden by R. Bejarano

3. STRAIGHT FIRE (USA) by DOMINUS (USA) -- TRICKY INDY (A P INDY)
bred by Spendthrift Farm
trained by J. Desormeaux
ridden by F. Prat
Margins- 3 lengths, 4 1/2 lengths

USA - 1 October 2016 - Awesome Again Stakes (formerly Goodwood) - Santa Anita Park - Gr1


UNITED STATES Awesome Again Stakes (formerly Goodwood) (Gr 1)
Santa Anita Park 9 Furlongs 3yo+
2016-10-01
Dirt,Fast
$300000

1. CALIFORNIA CHROME (USA) by LUCKY PULPIT (USA) -- LOVE THE CHASE (USA) (NOT FOR LOVE (USA))
bred by Martin Perry & Steve Coburn
trained by A. Sherman
ridden by V. Espinoza

2. DORTMUND (USA) by BIG BROWN (USA) -- OUR JOSEPHINA (USA) (TALE OF THE CAT (USA))
bred by Emilie Gerlinde Fojan
trained by B. Baffert
ridden by R. Bejarano

3. WIN THE SPACE (USA) by PULPIT (USA) -- TEAMGEIST (ARG) (MUTAKDDIM (USA))
bred by Spendthrift Farm, LLC
trained by G. Papaprodromou
ridden by G. Stevens
Margins- 2 1/4 lengths, 4 1/2 lengths

USA - 1 October 2016 - Zenyatta Stakes (formerly Lady's Secret) - Santa Anita Park - Gr1


UNITED STATES Zenyatta Stakes (formerly Lady's Secret) (Gr 1)
Santa Anita Park 8.5 Furlongs 3yo+ fillies & mares
2016-10-01
Dirt,Fast
$300000

1. STELLAR WIND (USA) by CURLIN (USA) -- EVENING STAR (USA) (MALIBU MOON)
bred by Keswick Stables & Stonestreet Holdings
trained by J. Sadler
ridden by V. Espinoza

2. BEHOLDER (USA) by HENNY HUGHES (USA) -- LESLIE'S LADY (TRICKY CREEK)
bred by Clarkland Farm
trained by R. Mandella
ridden by G. Stevens

3. VALE DORI (ARG) by ASIATIC BOY (ARG) -- VALERINA (ARG) (HALO SUNSHINE (USA))
bred by Abolengo
trained by B. Baffert
ridden by R. Bejarano
Margins- neck, 11 3/4 lengths

USA - 1 October 2016 - Ack Ack Handicap - Churchill Downs - Gr3


UNITED STATES Ack Ack Handicap (Gr 3)
Churchill Downs 8 Furlongs 3yo+
2016-10-01
Dirt,Wet Fast
$100000

1. TOM'S READY (USA) by MORE THAN READY -- GOODBYE STRANGER (USA) (BROAD BRUSH)
bred by Blackstone Farm LLC
trained by D. Stewart
ridden by B. Hernandez, Jr.

2. IRON FIST (USA) by TAPIT (USA) -- SUCCESSFUL OUTLOOK (USA) (ORIENTATE (USA))
bred by Gainesway Thoroughbreds Ltd
trained by S. Asmussen
ridden by R. Albarado

3. SCHIVARELLI (USA) by MONTBROOK -- ALOTOFAPPEAL (USA) (TRIPPI)
bred by Ocala Stud, Ebert Vans Inc & Edward Wiest
trained by E. Kenneally
ridden by C. Lanerie
Margins- 1/2 length, 1 length

Canada - 1 October 2016 - Ballerina Stakes - Hastings Park - Gr3


CANADA Ballerina Stakes (Gr 3)
Hastings Park 9 Furlongs 3yo+, fillies & mares
2016-10-01
Dirt,Fast
$100000

1. SNUGGLES (CAN) by ROSBERG (USA) -- DAYMAKER (USA) (FUSAICHI PEGASUS (USA))
bred by Swift Thoroughbreds Inc.
trained by D. Condilenios
ridden by R. Walcott

2. VICTRESS (USA) by INCLUDE -- SHINING VICTORY (USA) (VICTORY GALLOP)
bred by Judy B. Hicks
trained by R. Gilker
ridden by A. Reyes

3. TOUCHING PROMISE (CAN) by TOUCH GOLD -- PROMISE ONE (USA) (OLD TRIESTE)
bred by Mr & Mrs R J Bennett
trained by B. Heads
ridden by A. Perez
Margins- 3/4 length, 3/4 length

Uruguay - 1 October 2016 - Gran Premio De Honor - Maronas - Gr3


URUGUAY Gran Premio De Honor (Gr 3)
Maronas 2800 Metres 3yo+
2016-10-01
Dirt,

1. PRESQUE VU (URU) by ECCLESIASTIC (USA) -- LISSETTA (URU) (ROBIN DES PINS)
bred by Don Alfredo
trained by R. Marquez
ridden by L. Caceres

2. OGGIGIORNO (BRAZ) by PIONEERING -- COLETTE (BRAZ) (BUROOJ (GB))
bred by Haras Santarem
trained by P. Hernandez
ridden by F. Oliveira

3. DON PEPIN (URU) by DE PIZARRA (ARG) -- TIA MIRIAM (URU) (TIO HECTOR (URU))
bred by Jose Eduardo Maeso
trained by L. Garcia
ridden by F. Piriz
Margins- 2 lengths, 7 1/2 lengths

Uruguay - 1 October 2016 - Gran Premio Seleccion - Maronas - Gr1


URUGUAY Gran Premio Seleccion (Gr 1)
Maronas 2000 Metres 3yo fillies
2016-10-01
Dirt,

1. ACQUA FRESH (URU) by ECCLESIASTIC (USA) -- ACQUA (URU) (FIRST AMERICAN)
bred by San Miguel Queguay
trained by R. Peralta
ridden by J. Mendez

2. MISSING DUBAI (ARG) by E DUBAI -- MISIADURA FITZ (ARG) (FITZCARRALDO (ARG))
bred by Firnamento
trained by R. Cardozo
ridden by W. Maciel

3. BRILLANTE OK (URU) by CATCHER IN THE RYE (IRE) -- TELEFONICA (ARG) (SOUTHERN HALO (USA))
bred by El Santo
trained by R. Cardozo
ridden by P. Muniz
Margins- 1/2 length, 5 lengths

Uruguay - 1 October 2016 - Gran Premio Jockey Club - Maronas - Gr1


URUGUAY Gran Premio Jockey Club (Gr 1)
Maronas 2000 Metres 3yo
2016-10-01
Dirt,

1. ROBINSON CRUSOE (ARG) by CATCHER IN THE RYE (IRE) -- LONELY CHAMP (USA) (THUNDER GULCH)
bred by De La Pomme
trained by A. Perdomo
ridden by F. Guedes

2. COMBATIENTE (URU) by DEMOSTRADO (ARG) -- EVER HOLIDAY (ARG) (HALO SUNSHINE (USA))
bred by San Felix
trained by E. Martinez
ridden by L. Caceres

3. ROMULO (URU) by GOOD REPORT (ARG) -- MERCENARIA (ARG) (CANDY STRIPES (USA))
bred by Santa Teresa
trained by R. Latapie
ridden by N. Toledo
Margins- 3/4 length, 3/4 length

Chile - 1 October 2016 - Gran Criterium Mauricio Serrano Palma - Hipodromo Chile - Gr1


CHILE Gran Criterium Mauricio Serrano Palma (Gr 1)
Hipodromo Chile 1900 Metres 3yo
2016-10-01
Dirt,
58600000 (CLP)

1. BIG DADDY (CHI) by GRAND DADDY (USA) -- TAN LIBRE (CHI) (BIG TEN (CHI))
bred by Haras Mocito Guapo
trained by O. Martinez
ridden by H. Berrios

2. GRAN CARBONCILLO (CHI) by GRAND DADDY (USA) -- MISS ARMONY (CHI) (LONGWOODS)
bred by Haras Mocito Guapo
trained by P. Baeza
ridden by G. Pontigo

3. CHANCLETERO (CHI) by ROCK OF GIBRALTAR (IRE) -- CHANZONETA (CHI) (STORMIN FEVER (USA))
bred by Haras Don Alberto
trained by J. Inda
ridden by O. Ulloa
Margins- 6 1/4 lengths, 6 1/2 lengths

USA - 1 October 2016 - Jefferson Cup Stakes - Churchill Downs - Gr3


UNITED STATES Jefferson Cup Stakes (Gr 3)
Churchill Downs 8 Furlongs 3yo
2016-10-01
Turf,Wet Fast
$100000

1. ONE MEAN MAN (USA) by MIZZEN MAST -- ABBEYVILLE MISS (USA) (GRAND SLAM)
bred by Bernard Flint & Ron Hillerich
trained by B. Flint
ridden by R. Albarado

2. ZAPPERINI (USA) by GHOSTZAPPER (USA) -- BOBBY'S BABE (USA) (SMART STRIKE)
bred by Lloyd Madison IV, LLC

3. SEEKING THE SOUL (USA) by PERFECT SOUL (IRE) -- SEEKING THE TITLE (USA) (SEEKING THE GOLD)
bred by Charles Fipke
Margins- 1 1/2 lengths, 4 1/4 lengths