Skip to main content

Posts

Showing posts from April, 2016

Chile - 25 April 2016 - Clasico Otono-Pedro Garcia de la Huerta - Club Hipico - Gr2

CHILE Clasico Otono-Pedro Garcia de la Huerta (Gr 2)
Club Hipico 2000 Metres 3yo+
2016-04-25
Turf,

1. EL BROMISTA (CHI) by SCAT DADDY (USA) -- BRESCA (CHI) (SEEKER'S REWARD)
bred by Haras Paso Nevado
trained by P. Baeza
ridden by H, Berrios

2. DEL BOSQUE (CHI) by IVAN DENISOVICH (IRE) -- DONNA MIA (CHI) (DUSHYANTOR)
bred by Haras Don Alberto
trained by R. Sanchez
ridden by A. Maureira

3. KATMAI (CHI) by SCAT DADDY (USA) -- KOSSANOVA (FLY SO FREE)
bred by Haras Paso Nevado
trained by P. Baeza
ridden by G. Ulloa
Margins- 5 lengths, 1 1/4 length

Japan - 24 April 2016 - Sho Flora Stakes - Tokyo - Gr2

JAPAN Sho Flora Stakes (Gr 2)
Tokyo 2000 Metres 3yo fillies
2016-04-24
Turf,Firm
¥100840000

1. CECCHINO (JPN) by KING KAMEHAMEHA (JPN) -- HAPPY PATH (JPN) (SUNDAY SILENCE)
bred by Northern Farm
trained by K. Fujisawa
ridden by C. Lemaire

2. PEARL CODE (JPN) by VICTOIRE PISA (JPN) -- MAGIC CODE (LOST CODE)
bred by Shadai Farm
trained by M. Nakauchida
ridden by Y. Kawada

3. AWAKE (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- ALLTHEWAYBABY (USA) (GRAND SLAM)
bred by Northern Racing
trained by M. Saito
ridden by Y. Yoshida
Margins- 3 lengths, 1/2 length

Japan - 24 April 2016 - Yomiuri Milers Cup - Kyoto - Gr2

JAPAN Yomiuri Milers Cup (Gr 2)
Kyoto 1600 Metres 4yo+
2016-04-24
Turf,Firm
¥114320000

1. KLUGER (JPN) by KING KAMEHAMEHA (JPN) -- ADDICTED (GER) (DIKTAT (GB))
bred by Northern Farm
trained by T. Takano
ridden by K. Matsuyama

2. DANON SHARK (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- CARLA POWER (GB) (CAERLEON)
bred by Shimokobe Farm
trained by R. Okubo
ridden by Y. Fukunaga

3. CLARENTE (JPN) by DANCE IN THE DARK (JPN) -- ERIMO PIXY (JPN) (DANCING BRAVE (USA))
bred by North Hills Management
trained by S. Hashiguchi
ridden by F. Komaki
Margins- neck, 1/2 length

Hong Kong - 24 April 2016 - Queen Mother Memorial Cup - Sha Tin - Gr3

HONG KONG Queen Mother Memorial Cup (Gr 3)
Sha Tin 2400 Metres 3yo+
2016-04-24
Turf,Good to Yielding
$3000000 (HK)

1. AMBITIOUS CHAMPION (NZ) by ZED (NZ) -- SIMPLY SALLY (NZ) (SACKFORD)
bred by Mrs A.M. & B.H. Perry
trained by R. Gibson
ridden by C. Schofield

2. ANTICIPATION (HK) - TABLE ROCK (IRE) by FASTNET ROCK (AUS) -- SMALL SACRIFICE (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Whisperview Trading Ltd
trained by A. Cruz
ridden by M. Chadwick

3. GIOVANNI CANALETTO (IRE) by GALILEO (IRE) -- LOVE ME TRUE (KINGMAMBO (USA))
bred by Southern Bloodstock
trained by A. Cruz
ridden by J. Moreira
Margins- 3/4 length, 2 1/2 lengths

Hong Kong - 24 April 2016 - Queen Elizabeth II Cup - Sha Tin - Gr1

HONG KONG Queen Elizabeth II Cup (Gr 1)
Sha Tin 2000 Metres 3yo+
2016-04-24
Turf,Yielding
$20000000 (HK)

1. WERTHER (NZ) by TAVISTOCK (NZ) -- BAGALOLLIES (AUS) (ZABEEL (NZ))
bred by C.D. Allison, C.V. & J.A. Barnao and partners
trained by J. Moore
ridden by H. Bowman

2. MILITARY ATTACK (HK) - RAVE (IRE) by ORATORIO (IRE) -- ALMAASEH (IRE) (DANCING BRAVE (USA))
bred by P. E. Banahan
trained by C. Fownes
ridden by N. Rawiller

3. BLAZING SPEED (GB) by DYLAN THOMAS (IRE) -- LEUKIPPIDS (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by J. Sankey
trained by A. Cruz
ridden by N. Callan
Margins- 4 1/2 lengths, 1 1/4 lengths

Germany - 24 April 2016 - Preis Dr Busch Memorial - Krefeld - Gr3

GERMANY Preis Dr Busch Memorial (Gr 3)
Krefeld 1700 Metres 3yo
2016-04-24
Turf,Good
€55000

1. MILLOWITSCH (GER) by SEHREZAD (IRE) -- MURIEL (IRE) (FATH)
bred by Frau Dr. A.M. Renz
trained by M. Klug
ridden by A. Helfenbein

2. EL LOCO (GER) by LOPE DE VEGA (IRE) -- ELORA (GER) (ALKALDE (GER))
bred by Gestut Rottgen
trained by M. Klug
ridden by A. de Vries

3. NOOR AL HAWA (FR) by MAKFI (GB) -- MAJESTIC ROI (USA) (STREET CRY (IRE))
bred by Rabbah Bloodstock Ltd
trained by A. Wohler
ridden by E. Pedroza
Margins- nose, 2 1/4 lengths

Italy - 24 April 2016 - Premio Regina Elena - Capannelle - Gr3

ITALY Premio Regina Elena (Gr 3)
Capannelle 1600 Metres 3yo fillies
2016-04-24
Turf,
€143000

1. CONSELICE (GB) by SHOWCASING (GB) -- DICTATRIX (GB) (DIKTAT)
bred by Miss Jackie Penny
trained by A. & S. Botti
ridden by S. Mulas

2. LA TRINACRIA (USA) by HARLAN'S HOLIDAY (USA) -- ALMERIA GAL (USA) (EL PRADO (IRE))
bred by Patchen Wilkes Farm, LLC
trained by A. Affe
ridden by C. Fiocchi

3. ETERNITY STAR (IRE) by BALTIC KING (GB) -- BACCHANALIA (IRE) (BLUES TRAVELLER (IRE))
bred by Tally-Ho Stud
trained by G. Cannarella
ridden by G. Cannarella
Margins- 1 length, 1 length

Peru - 24 April 2016 - Clasico La Copa - Monterrico - Gr2

PERU Clasico La Copa (Gr 2)
Monterrico 2200 Metres 3yo+
2016-04-24
Dirt,
70000

1. ELBCHAUSSEE (PER) by AWESOME TWIST (USA) -- IKEA (PER) (COMBSWAY)
bred by Haras El Catorce
trained by S. Arias
ridden by C. Trujillo

2. GOOD LUCK KENY (ARG) by FOOTSTEPSINTHESAND (GB) -- PARTY GIVER (DEVIL'S BAG)
bred by Oscar Leguizamon
trained by F. Aburto
ridden by J. Enriquez

3. ALCINDORO (USA) by ISTAN (USA) -- GREAT FAMILY (USA) (HARLAN'S HOLIDAY (USA))
bred by Bereton C. Jones
trained by S. Arredondo
ridden by M. Arenas
Margins- 6 1/4 lengths, 1 3/4 length

Italy - 24 April 2016 - Premio Parioli - Capannelle - Gr3

ITALY Premio Parioli (Gr 3)
Capannelle 1600 Metres 3yo colts
2016-04-24
Turf,Good
€143000

1. POETA DILETTO (GB) by POET'S VOICE (GB) -- MIA DILETTA (GB) (SELKIRK (USA))
bred by Scuderia Blueberry Srl
trained by S. Botti
ridden by A. Atzeni

2. QATAR DREAM (IRE) by MAKFI (GB) -- BAINE (FR) (COUNTRY REEL (USA))
bred by Skymarc Farm
trained by F. Rohaut
ridden by L. Dettori

3. SAENT (IRE) by STRATEGIC PRINCE (GB) -- EROICA (GER) (HIGHEST HONOR (FR))
bred by Azienda Agricola La Morosina
trained by Il Cavallo In Testa
ridden by D. Vargiu
Margins- head, 2 1/2 lengths

Australia - 23 April 2016 - R N Irwin Stakes - Morphettville - Gr3

AUSTRALIA R N Irwin Stakes (Gr 3)
Morphettville 1100 Metres 3yo+
2016-04-23
Turf,Good
$120000 (AU)

1. NOSTRADAMUS (AUS) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- LEONE CHIARA (AUS) (LION HUNTER (AUS))
bred by Almavale Bloodstock Ltd
trained by P. Stokes
ridden by D. Tourneur

2. I AM GYPSY (AUS) by I AM INVINCIBLE (AUS) -- GYPSY VIOLIN (NZ) (STRAVINSKY (USA))
bred by S. & J. Coe
trained by G. Richards
ridden by R. Hurdle

3. RUNWAY STAR (AUS) by NORTHERN METEOR (AUS) -- INTUIT (AUS) (COMMANDS (AUS))
bred by Widden Stud Australia Ltd & Todman Venture
trained by P. Stokes
ridden by C. Williams
Margins- head, 1 1/4 lengths

Uruguay - 23 April 2016 - Premio Jose Martinelli Gomez - Hipodromo Maronas - Gr3

URUGUAY Premio Jose Martinelli Gomez (Gr 3)
Hipodromo Maronas 1000 Metres 3yo+
2016-04-23
Dirt,

1. ETHANOL (URU) by ECCLESIASTIC (USA) -- CELEBRITY SUN (ARG) (HONOUR AND GLORY)
bred by Don Alfredo
trained by J. Duarte
ridden by D. Gaier

2. CALIGRAFO (BRAZ) by ELUSIVE QUALITY -- QUE VICTORIA (BRAZ) (WILD EVENT)
bred by Haras Santa Maria De Araras
trained by E. Martinez
ridden by L. Caceres

3. SETHY LAW (URU) by SOUTHERN LAWYER (ARG) -- CAFE FARAHONA (URU) (CAFETIN (ARG))
bred by Don Alfredo
trained by W. Mattos
ridden by C. Vigil
Margins- 1/2 length, 1/4 length

Japan - 23 April 2016 - Fukushima Himba Stakes - Fukushima - Gr3

JAPAN Fukushima Himba Stakes (Gr 3)
Fukushima 1800 Metres 4yo+
2016-04-23
Turf,Firm
¥72820000

1. MAKOTO BRILLAR (JPN) by STORMING HOME (GB) -- MAKOTO KORAN (JPN) (BRIAN'S TIME)
bred by Akira Makabe
trained by I. Sameshima
ridden by Y. Kitamura

2. CHALEUR (JPN) by ZENNO ROB ROY (JPN) -- GREAT FEVER (FR) (KALDOUN (FR))
bred by Shadai Corporation Inc.
trained by M. Matsunaga
ridden by N. Yokoyama

3. OTSU (JPN) by HEART'S CRY (JPN) -- DELIGHT POINT (JPN) (TOKAI TEIO (JPN))
bred by Northern Farm
trained by N. Sugai
ridden by S. Kato
Margins- 1 1/4 lengths, neck

South Africa - 23 April 2016 - Winter Guineas - Kenilworth - Gr3

SOUTH AFRICA Winter Guineas (Gr 3)
Kenilworth 1600 Metres 3yo
2016-04-23
Turf,Good
250000 (ZAR)

1. MARINARESCO (SAF) by SILVANO (GER) -- GAY FORTUNA (SAF) (FORT WOOD (USA))
bred by Mauritzfontein Stud
trained by M. Bass
ridden by A. Domeyer

2. WHISKY BARON (AUS) by MANHATTAN RAIN (AUS) -- TAZKARA (FR) (SINNDAR (IRE))
bred by Arrowfield Group Ltd
trained by B. Crawford
ridden by B. Fayd'Herbe

3. VILAKAZI (SAF) by VISIONAIRE (USA) -- SWEET VIRGINIA (SAF) (CASEY TIBBS (IRE))
bred by Northfields Stud Ltd
trained by B. Crawford
ridden by M. Byleveld
Margins- 1/2 length, neck

USA - 23 April 2016 - Elkhorn Stakes - Keeneland - Gr2

UNITED STATES Elkhorn Stakes (Gr 2)
Keeneland 12 Furlongs 4yo+
2016-04-23
Turf,Firm
$250000

1. DA BIG HOSS (USA) by LEMON DROP KID (USA) -- LADY STRUCK GOLD (USA) (TOUCH GOLD)
bred by Gary & Mary West Stables Inc
trained by M. Maker
ridden by F. Geroux

2. KAIGUN (CAN) by NORTHERN AFLEET -- CRUISING KRIS (KRIS S (USA))
bred by William Sorokolit Racing Stable
trained by M. Casse
ridden by J. Bravo

3. ROYAL ALBERT HALL (GB) by ROYAL APPLAUSE (GB) -- VICTORIA SPONGE (IRE) (MARJU (IRE))
bred by Old Mill Stud & S. William & J. Pary
trained by D. O'Neill
ridden by F. Prat
Margins- 1/2 length, 1/2 length

USA - 23 April 2016 - Great Lady M Stakes - Los Alamitos - Gr2

UNITED STATES Great Lady M Stakes (Gr 2)
Los Alamitos 6.5 Furlongs 3yo+ fillies & mares
2016-04-23
Dirt,Fast
$200690

1. FINEST CITY (USA) by CITY ZIP -- BE ENVIED (USA) (LEMON DROP KID (USA))
bred by HnR Nothhaft Horseracing, LLC
trained by I. Kruljac
ridden by K. Desormeaux

2. FANTASTIC STYLE (USA) by HARLAN'S HOLIDAY (USA) -- RUBY SUMMER (USA) (MR GREELEY)
bred by C. Kidder, N. Cole & E. Voute
trained by B. Baffert
ridden by R. Bejarano

3. LOST BUS (USA) by BRING THE HEAT -- FRYSLAND (USA) (STRAVINSKY (USA))
bred by John R. Haagsma & Wesley Ward
trained by G. Sherlock
ridden by F. Perez
Margins- 1 1/4 lengths, head

Japan - 17 April 2016 - Satsuki Sho (2000 Gns) - Nakayama - Gr1

JAPAN Satsuki Sho (2000 Gns) (Gr 1)
Nakayama 2000 Metres 3yo
2016-04-17
Turf,Firm
¥229840000

1. DEE MAJESTY (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- HERMES TIARA (JPN) (BRIAN'S TIME)
bred by Hattori Bokujo
trained by Y. Ninomiya
ridden by M. Ebina

2. MAKAHIKI (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- WIKIWIKI (JPN) (FRENCH DEPUTY)
bred by Northern Farm
trained by Y. Tomomichi
ridden by Y. Kawada

3. SATONO DIAMOND (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- MALPENSA (ARG) (ORPEN)
bred by Northern Farm
trained by Y. Ikee
ridden by C. Lemaire
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/4 lengths

Macau - 17 April 2016 - Chairman's Challenge Cup - Taipa - Gr1

MACAU Chairman's Challenge Cup (Gr 1)
Taipa 1200 Metres 3yo+
2016-04-17
Turf,Heavy
$1000000 (HK)

1. HAPPY CASH (AUS) by TIME THIEF (AUS) -- SNOW QUEEN (AUS) (SNOWLAND (AUS))
bred by Mr M.J. Stacey
trained by M. Tam
ridden by A. Aucharuz

2. YANSON (NZ) by GUILLOTINE (NZ) -- BLACK BEAUTY (NZ) (BLACK MINNALOUSHE)
bred by Windsor Park Stud Ltd
trained by P. Lee
ridden by C. Wong

3. VALIANT SOLDIER (NZ) by KEEPER (AUS) -- BYE BYE AFFAIR (BLACK TIE AFFAIR (IRE))
bred by Highfield Bloodstock
trained by P. Lee
ridden by O. Doleuze
Margins- 1/2 length, 3 3/4 lengths

Macau - 17 April 2016 - Macau Derby - Taipa - Gr1

MACAU Macau Derby (Gr 1)
Taipa 1800 Metres 4yo
2016-04-17
Turf,Heavy
$2600000 (HK)

1. TURQUOISE POWER (MAC) - DUCCIO (AUS) by MORE THAN READY -- ELLE DUCCIO (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Mr G. Harvey
trained by G. Allendorf
ridden by J. Moreira

2. SANDTOP (NZ) by HENRYTHENAVIGATOR (USA) -- FLAWLESS (NZ) (ZABEEL (NZ))
bred by Jomara Bloodstock Ltd
trained by S. Cheong
ridden by W. Ho

3. PERFECT ALLOY (MAC) - RUSSET (AUS) by BIG BROWN (USA) -- SUPERB LADY (AUS) (CANNY LAD (AUS))
bred by Mr G. Harvey
trained by K.Chong
ridden by H. Lam
Margins- 2 lengths, nose

Macau - 17 April 2016 - Macau Hong Kong Trophy - Taipa - Gr1

MACAU Macau Hong Kong Trophy (Gr 1)
Taipa 1500 Metres 4yo+
2016-04-17
Turf,Heavy
$3000000 (HK)

1. BEST OF LUCK (MAC) - ZABBADAK (NZ) by THORN PARK (AUS) -- MARASIE (NZ) (STARK SOUTH)
bred by Waitaria Holdings Ltd
trained by K. Wong
ridden by A. Calder

2. THE ALFONSO (AUS) by MAGNUS (AUS) -- PRINCESS BAXAAR (AUS) (XAAR (GB))
bred by Mr P.G. Moody & Mr L. Ryan
trained by J. Lau
ridden by L. Corrales

3. GREAT SPIRIT (MAC) - SAFARI SUNSEEKER (IRE) by TAGULA (IRE) -- MOOCHING ALONG (IRE) (MUJAHID)
bred by D.J. Sweeney
trained by P. Yiu
ridden by K. Leung
Margins- 2 lengths, 2 lengths

Macau - 17 April 2016 - Oceanus Cup - Taipa - Gr3

MACAU Oceanus Cup (Gr 3)
Taipa 1600 Metres 4yo+
2016-04-17
Dirt,
$650000 (HK)

1. SHENG LI WIN (IRE) by NORTH LIGHT (IRE) -- TIME IS MONEY (GILDED TIME (USA))
bred by Milltown Stud
trained by Y. Fung
ridden by J. Moreira

2. PAK LOK ANGEL (NZ) by LUCKY UNICORN (AUS) -- FOOLS GOLD (NZ) (ROYAL ACADEMY)
bred by Mrs J.M. & Miss R. Wilding
trained by C. Chan
ridden by W. Smith

3. ADVANCE MISSION (MAC) - RAPID ADVANCE (GB) by MEDICEAN (GB) -- SNOW GRETEL (IRE) (GREEN DESERT)
bred by Newsells Park Stud
trained by K. Ho
ridden by L. Salles
Margins- 3/4 length, 1/2 length

Macau - 17 April 2016 - Sand Classic Cup - Taipa - Gr3

MACAU Sand Classic Cup (Gr 3)
Taipa 1350 Metres 4yo+
2016-04-17
Dirt,
$650000 (HK)

1. CENTRAL STATION (AUS) by MANHATTAN RAIN (AUS) -- SARTHEMARE (AUS) (STREET CRY (IRE))
bred by H. &J. Blight
trained by M. Tam
ridden by L. Salles

2. HEALTHY LIFE (MAC) - STARENZO (AUS) by NORTHERN METEOR (AUS) -- SAN LORENZO (UAE) (MACHIAVELLIAN (USA))
bred by Mr P.B. Devitt & Mr L. Gordon
trained by K. Cheong
ridden by W. Ho

3. ASHKARI (IRE) by DUTCH ART (GB) -- FRIVOLITY (GB) (PIVOTAL (GB)) [sales history]
bred by Sheikh Sultan Bin Khalifa Al Nahyan
trained by P. Leyshan
ridden by A. Calder
Margins- neck, 2 lengths

Germany - 17 April 2016 - Schwarzgold-Rennen - Cologne - Gr3

GERMANY Schwarzgold-Rennen (Gr 3)
Cologne 1600 Metres 3yo+ f&m
2016-04-17
Turf,Good
€55000

1. PARVANEH (IRE) by HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) -- COLLEGE FUND GIRL (IRE) (KAHYASI (IRE))
trained by W. Hickst
ridden by M. Lerner

2. LA MERCED (GER) by TIGER HILL (IRE) -- LA PILAYA (GER) (PIVOTAL (GB))
trained by P. Schiergen
ridden by A. Starke

3. DHABA (GER) by AREION (GER) -- DARSHANA (GB) (MEDICEAN (GB))
bred by Gestut Park Wiedingen
trained by M. Klug
ridden by A. de Vries
Margins- 1/2 length, 1/2 length

Italy - 17 April 2016 - Premio Ambrosiano - San Siro - Gr3

ITALY Premio Ambrosiano (Gr 3)
San Siro 2000 Metres 4yo+
2016-04-17
Turf,Good
€64900

1. CIRCUS COUTURE (IRE) by INTIKHAB -- BOIS JOLI (IRE) (ORPEN)
bred by Azienda Agricola Mariano
trained by A. & S. Botti
ridden by F. Branca

2. NIGHT WISH (GER) by SHOLOKHOV (IRE) -- NIGHT WOMAN (GER) (MONSUN (GER))
bred by Gestut Etzean
trained by S. Steinberg
ridden by F. Tylicki

3. GREG PASS (IRE) by RAVEN'S PASS (USA) -- BARANJA (ST JOVITE (USA))
bred by Di Lualdi Lucia & Co
trained by Testa in Cavallo
ridden by D. Vargiu
Margins- 5 lengths, head

India - 17 April 2016 - Maharaja Sir Harisinghji Trophy - Mumbai - Gr2

INDIA Maharaja Sir Harisinghji Trophy (Gr 2)
Mumbai 1600 Metres 4yo+
2016-04-17
Turf,
2000000 (INR)

1. PHOENIX TIGER (IND) by PHOENIX TOWER (USA) -- TIGRESSE NOIRE (IND) (SENURE)
trained by D. Todywalla
ridden by S. Zervan

2. APACHE (IND) by AD VALOREM (USA) -- CHATEAU BEACH (IRE) (DANEHILL (USA))
trained by P. Shroff
ridden by P. Trevor

3. COLOMBIANA (IND) by NOVERRE -- WONDER SMILE (IND) (LEND A HAND (GB))
trained by M. Narredu
ridden by Y. Narredu
Margins- 2 lengths, 2 lengths

Venezuela - 17 April 2016 - Clasico Blondy - La Rinconada - Gr3

VENEZUELA Clasico Blondy (Gr 3)
La Rinconada 2100 Metres 4yo+
2016-04-17
Dirt,
2200000 (VEF)

1. VIOLENT LOVE (VEN) by MINER'S LAMP (USA) -- ROSALBA AMOR (VEN) (WATER POET (IRE))
bred by Haras Monumental
trained by J. Avila
ridden by J. Rodriguez

2. VIOLETA (VEN) by MACHO AGAIN (USA) -- FIDDLER'S SONG (USA) (SONGANDAPRAYER (USA))
bred by Haras El Bosque
trained by A. Campos
ridden by D. Morales

3. RIN RIN (VEN) by FRENCH ENVOY -- PINCHO DE ORO (VEN) (GROOMED TO WIN)
bred by Haras Erre Ene
trained by H. Correia
ridden by C. Rojas
Margins- 6 1/4 lengths, 16 3/4 lengths

USA - 17 April 2016 - Distaff Handicap - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Distaff Handicap (Gr 3)
Aqueduct 7 Furlongs 4yo+ f&m
2016-04-17
Dirt,Fast
$200000

1. PAULASSILVERLINING (USA) by GHOSTZAPPER (USA) -- SEEKING THE SILVER (GRINDSTONE)
bred by Vince Scuderi
trained by M. Nevin
ridden by J. Ortiz

2. CAVORTING (USA) by BERNARDINI (USA) -- PROMENADE GIRL (USA) (CARSON CITY (USA))
bred by Swettenham Stud
trained by K. McLaughlin
ridden by I. Ortiz

3. BAR OF GOLD (USA) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- KHANCORD KID (USA) (LEMON DROP KID (USA))
bred by Chester Broman & Mary R. Broman
trained by J. Kimmel
ridden by J. Alvarado
Margins- 3 3/4 lengths, 1 length

USA - 17 April 2016 - Beaumont Stakes - Keeneland - Gr3

UNITED STATES Beaumont Stakes (Gr 3)
Keeneland 7 Furlongs 3yo fillies
2016-04-17
Dirt,Fast
$150000

1. LIGHTSTREAM (USA) by HARLAN'S HOLIDAY (USA) -- NORTH BEACH (USA) (ARCH)
bred by Ann Marie Farm
trained by B. Lynch
ridden by J. Leparoux

2. NICKNAME (USA) by SCAT DADDY (USA) -- NINA FEVER (USA) (BORREGO (USA))
bred by Michael Hui
trained by S. Asmussen
ridden by J. Castellano

3. KINSLEY KISSES (USA) by CONGRATS (USA) -- WINTER FOREST (USA) (FORESTRY (USA))
bred by Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
trained by T. Pletcher
ridden by J. Velazquez
Margins- 3/4 length, 1 1/2 lengths

Australia - 16 April 2016 - Champagne Stakes - Randwick - Gr1

AUSTRALIA Champagne Stakes (Gr 1)
Randwick 1600 Metres 2yo
2016-04-16
Turf,Soft
$500000 (AU)

1. PRIZED ICON (AUS) by MORE THAN READY -- TROPICAL AFFAIR (AUS) (DANEHILL (USA))
bred by Gooree Park Stud Ltd
trained by J. Cummings
ridden by G. Schofield

2. CHIMBORAA (AUS) by CONGRATS (USA) -- PAS DE DEUX (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Kia Ora Stud
trained by D. Payne
ridden by J. Bowman

3. DIVINE PROPHET (AUS) by CHOISIR (AUS) -- PROPHET JEWEL (AUS) (ENCOSTA DE LAGO (AUS))
bred by Mr T. Falcone
trained by M. & W. & J. Hawkes
ridden by D. Dunn
Margins- 1 length, short head

Australia - 16 April 2016 - All Aged Stakes - Randwick - Gr1

AUSTRALIA All Aged Stakes (Gr 1)
Randwick 1400 Metres WFA, 3yo+
2016-04-16
Turf,Soft
$600000 (AU)

1. ENGLISH (AUS) by ENCOSTA DE LAGO (AUS) -- COURT (AUS) (ANABAA (USA))
bred by Newhaven Park Stud
trained by G. Waterhouse
ridden by S. Clipperton

2. BLACK HEART BART (AUS) by BLACKFRIARS (AUS) -- SISTER THERESA (AUS) (AT TALAQ)
bred by Durham Lodge Thoroughbred Stud
trained by D. Weir
ridden by K. McEvoy

3. KERMADEC (NZ) by TEOFILO (IRE) -- HY FUJI (AUS) (FUJI KISEKI (JPN))
bred by Llanhennock Trust
trained by C. Waller
ridden by J. McDonald
Margins- head, 1/2 length

Japan - 16 April 2016 - Antares Stakes - Hanshin - Gr3

JAPAN Antares Stakes (Gr 3)
Hanshin 1800 Metres 4yo+
2016-04-16
Dirt,Standard
¥68810000

1. AWARDEE (JPN) by JUNGLE POCKET (JPN) -- HEAVENLY ROMANCE (JPN) (SUNDAY SILENCE)
bred by North Hills Management
trained by M. Matsunaga
ridden by Y. Take

2. ASUKANO ROMAN (JPN) by AGNES DIGITAL (USA) -- ASUKANO HIMIKO (JPN) (TABASCO CAT)
bred by Chiro Toyoda
trained by Y. Kawamura
ridden by K. Dazai

3. SERGEANT BADGE (JPN) by STAY GOLD (JPN) -- TAPESTRY (JPN) (FUSAICHI PEGASUS (USA))
bred by Northern Racing
trained by N. Sugai
ridden by M. Demuro
Margins- 1/2 length, 3 lengths

USA - 16 April 2016 - Arkansas Derby - Oaklawn Park - Gr1

UNITED STATES Arkansas Derby (Gr 1)
Oaklawn Park 9 Furlongs 3yo
2016-04-16
Dirt,Fast
$1000000

1. CREATOR (USA) by TAPIT (USA) -- MORENA (PER) (PRIVATELY HELD)
bred by Mt.Brilliant Broodmares I LLC
trained by S. Asmussen
ridden by R. Santana

2. SUDDENBREAKINGNEWS (USA) by MINESHAFT (USA) -- UCHITEL (USA) (AFLEET ALEX (USA))
bred by Branch Equine, LLC
trained by D. Von Hemel
ridden by L. Quinonez

3. WHITMORE (USA) by PLEASANTLY PERFECT (USA) -- MELODY'S SPIRIT (USA) (SCAT DADDY (USA))
bred by John Liviakis
trained by R. Moquett
ridden by I. Ortiz
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/2 lengths

USA - 16 April 2016 - Oaklawn Handicap - Oaklawn Park - Gr2

UNITED STATES Oaklawn Handicap (Gr 2)
Oaklawn Park 9 Furlongs 4yo+
2016-04-16
Dirt,Fast
$750000

1. EFFINEX (USA) by MINESHAFT (USA) -- WHAT A PEAR (USA) (E DUBAI)
bred by Dr Russell S. Cohen
trained by J. Jerkens
ridden by M. Smith

2. MELATONIN (USA) by KODIAK KOWBOY (USA) -- YANQUEE REIGN (USA) (YANKEE VICTOR)
bred by S. D. Brilie, L.P.
trained by D. Hofmans
ridden by J. Talamo

3. POINT PIPER (USA) by GIANT'S CAUSEWAY (USA) -- IMAGINE (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Barronstown Stud
trained by J. Hollendorfer
ridden by M. Garcia
Margins- 1 length, 2 3/4 lengths

USA - 16 April 2016 - Ben Ali Stakes - Keeneland - Gr3

UNITED STATES Ben Ali Stakes (Gr 3)
Keeneland 9 Furlongs 4yo+
2016-04-16
Dirt,Fast
$200000

1. EAGLE (USA) by CANDY RIDE (ARG) -- SEA GULL (USA) (MINESHAFT (USA))
bred by W.S. Farish
trained by N. Howard
ridden by B. Hernandez

2. NOBLE BIRD (USA) by BIRDSTONE (USA) -- ANYHOW (USA) (TIZNOW)
bred by Jack Swain
trained by M. Casse
ridden by J. Leparoux

3. BREAKING LUCKY (CAN) by LOOKIN AT LUCKY (USA) -- SHOOTING PARTY (SKY CLASSIC (CAN))
bred by Christine Hayden
trained by R. Baker
ridden by E. Trujillo
Margins- 1 1/4 lengths, 4 3/4 lengths

USA - 16 April 2016 - Lexington Stakes - Keeneland - Gr3

UNITED STATES Lexington Stakes (Gr 3)
Keeneland 8.5 Furlongs 3yo
2016-04-16
Dirt,Fast
$150000

1. COLLECTED (USA) by CITY ZIP -- HELENA BAY (GB) (JOHANNESBURG)
bred by Runnymede Farm & Peter J. Callahan
trained by B. Baffert
ridden by J. Castellano

2. ONE MORE ROUND (USA) by DISCREET CAT (USA) -- LEINSTER LADY (USA) (E DUBAI)
bred by Mr & Mrs Michael Banahan, Mark Eslick & Tanya Johnson
trained by A. Avila
ridden by J. Lezcano

3. SYNCHRONY (USA) by TAPIT (USA) -- BROWNIE POINTS (USA) (FOREST WILDCAT)
bred by Pin Oak Stud LLC
trained by D. Von Hemel
ridden by S. Bridgmohan
Margins- 4 lengths, 1/2 length

USA - 16 April 2016 - Los Angeles Stakes - Los Alamitos - Gr3

UNITED STATES Los Angeles Stakes (Gr 3)
Los Alamitos 5.5 Furlongs 3yo+
2016-04-16
Dirt,Fast
$100000

1. SAN ONOFRE (USA) by SURF CAT (USA) -- MARRAKECH GOLD (NATIVE REGENT)
bred by Bruce Headley
trained by K. Headley
ridden by E. Maldonado

2. WILD DUDE (USA) by WILDCAT HEIR (USA) -- COURTLY CHOICE (USA) (DONERAILE COURT)
bred by Versatile Thoroughbreds LLC
trained by J. Hollendorfer
ridden by K. Desormeaux

3. RAISED A SECRET (USA) by SONGANDAPRAYER (USA) -- SENSITIVE SOUL (USA) (BERNSTEIN (USA))
bred by Dahlberg Farms LLC
trained by M. Glatt
ridden by A. Delgadillo
Margins- 1 length, 1/2 length

USA - 15 April 2016 - Apple Blossom Handicap - Oaklawn Park - Gr1

UNITED STATES Apple Blossom Handicap (Gr 1)
Oaklawn Park 8.5 Furlongs 4yo+, fillies & mares
2016-04-15
Dirt,Fast
$600000

1. FOREVER UNBRIDLED (USA) by UNBRIDLED'S SONG -- LEMONS FOREVER (USA) (LEMON DROP KID (USA))
bred by Charles Fipke
trained by D. Stewart
ridden by J. Velazquez

2. STREAMLINE (USA) by STRAIGHT LINE (USA) -- LOVE HANDLES (USA) (SAHM (USA))
bred by Nancy Vanier
trained by B. Williamson
ridden by C. Landeros

3. TARA'S TANGO (USA) by UNBRIDLED'S SONG -- SCARLET TANGO (FRENCH DEPUTY)
bred by Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
trained by J. Hollendorfer
ridden by R. Bejarano
Margins- 2 1/4 lengths, 1 1/4 lengths

USA - 15 April 2016 - Maker's Mark Mile - Keeneland - Gr1

UNITED STATES Maker's Mark Mile (Gr 1)
Keeneland 8 Furlongs 4yo+
2016-04-15
Turf,Firm
$300000

1. MISS TEMPLE CITY (USA) by TEMPLE CITY (USA) -- GLITTERING TAX (USA) (ARTAX)
bred by Bobfeld Bloodstock
trained by H. Motion
ridden by D. Van Dyke

2. HEART TO HEART (CAN) by ENGLISH CHANNEL (USA) -- ASK THE QUESTION (USA) (SILVER DEPUTY (USA))
bred by Red Hawk Ranch
trained by B. Lynch
ridden by J. Leparoux

3. TOURIST (USA) by TIZNOW -- UNBRIDLED MELODY (USA) (UNBRIDLED'S SONG)
bred by WinStar Farm LLC
trained by W. Mott
ridden by J. Lezcano
Margins- 1 1/4 lengths, 1 1/4 lengths

USA - 14 April 2016 - Appalachian Stakes - Keeneland - Gr3

UNITED STATES Appalachian Stakes (Gr 3)
Keeneland 8 Furlongs 3yo fillies
2016-04-14
Turf,Firm
$125000

1. CATCH A GLIMPSE (USA) by CITY ZIP -- HALO RIVER (IRISH RIVER (FR))
bred by Branch Equine, LLC
trained by M. Casse
ridden by F. Geroux

2. AVA'S KITTEN (USA) by KITTEN'S JOY (USA) -- REACHFORTHEHEAVENS (USA) (PULPIT (USA))
bred by Kenneth L. Ramsey & Sarah K. Ramsey
trained by C. Brown
ridden by J. Castellano

3. OUTSIDER ART (USA) by FIVE STAR DAY -- PEPITA (USA) (VICAR)
bred by Martha Pettigrew & Del Pettigrew
trained by J. Sheppard
ridden by D. Van Dyke
Margins- 3/4 length, 1 1/2 lengths

Japan - 10 April 2016 - Oka Sho (1000 Gns) - Hanshin - Gr1

JAPAN Oka Sho (1000 Gns) (Gr 1)
Hanshin 1600 Metres 3yo fillies
2016-04-10
Turf,Firm
¥213410000

1. JEWELER (JPN) by VICTOIRE PISA (JPN) -- BALDWINA (FR) (PISTOLET BLEU (IRE))
bred by Shadai Farm
trained by K. Fujioka
ridden by M. Demuro

2. SINHALITE (JPN) by DEEP IMPACT (JPN) -- SINGHALESE (GB) (SINGSPIEL (IRE))
bred by Northern Farm
trained by S. Ishizaka
ridden by K. Ikezoe

3. AT THE SEASIDE (JPN) by KING KAMEHAMEHA (JPN) -- LUMINOUS HARBOR (JPN) (AGNES TACHYON (JPN))
bred by Shadai Farm
trained by H. Asami
ridden by Y. Fukunaga
Margins- nose, 1 3/4 lengths

Australia - 10 April 2016 - Sydney Cup - Randwick - Gr1

AUSTRALIA Sydney Cup (Gr 1)
Randwick 3200 Metres 3yo+
2016-04-09
Turf,Soft
$2000000 (AU)

1. GALLANTE (IRE) by MONTJEU (IRE) -- CRAZY VOLUME (IRE) (MACHIAVELLIAN (USA))
bred by Lynch Bages Ltd & Camas Park Stud
trained by R. Hickmott
ridden by K. McEvoy

2. LIBRAN (IRE) by LAWMAN (FR) -- TRUE CRYSTAL (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))
bred by Roundhill Stud
trained by C. Waller
ridden by B. Avdulla

3. GRAND MARSHAL (AUS) - MAGOG (GB) by DANSILI (GB) -- MARGARULA (IRE) (DOYOUN (IRE))
bred by Carwell Equities Ltd
trained by C. Waller
ridden by J. McDonald
Margins- 1 1/4 lengths, head

Germany - 10 April 2016 - Fruhjahrs Meile - Dusseldorf - Gr3

GERMANY Fruhjahrs Meile (Gr 3)
Dusseldorf 1600 Metres 4yo+
2016-04-10
Turf,Soft to Heavy
€55000

1. GUILIANI (IRE) by TERTULLIAN -- GUADALUPE (GER) (MONSUN (GER))
bred by Baron G. von Ullmann
trained by J. Carvalho
ridden by F. Minarik

2. LUCKY LION (GB) by HIGH CHAPARRAL (IRE) -- LIPS ARROW (GER) (BIG SHUFFLE)
bred by Stall Parthenaue
trained by A. Lowe
ridden by A. de Vries

3. DIPLOMAT (GER) by TEOFILO (IRE) -- DESIDERA (IRE) (SHAADI)
bred by Gestut Rottgen
trained by M. Hofer
ridden by E. Pedroza
Margins- 3/4 length, 1 1/2 lengths

Venezuela - 10 April 2016 - Copa Canonero - La Rinconada - Gr2

VENEZUELA Copa Canonero (Gr 2)
La Rinconada 1600 Metres 3yo colts
2016-04-10
Dirt,

1. RUFFIUS (VEN) by BILOXI PALACE (USA) -- REVOLUTION QUEEN (VEN) (COMMANCHE SADDLE (IRE))
bred by Haras La Orlyana
trained by J. D'Angelo
ridden by J. Rangel

2. PRINCE SHEIK (VEN) by KING SERAF (VEN) -- ALYREGION (VEN) (ALRAYYIH)
bred by Haras La Orlyana
ridden by R. Sarmiento

3. THE GOLD LION (VEN) by DELIBERATELY (USA) -- PRINCESA MAYA (VEN) (WATER POET (IRE))
bred by Haras Oropal
ridden by C. Rojas
Margins- 9 lengths, 4 lengths

Venezuela - 10 April 2016 - Copa Senegal - La Rinconada - Gr2

VENEZUELA Copa Senegal (Gr 2)
La Rinconada 1600 Metres 3yo+
2016-04-10
Dirt,

1. IVANA VALENTINA (VEN) by VACATION (USA) -- PINE SHELTER (USA) (CHESTER HOUSE)
bred by Haras Los Caracaros
trained by J. Avila
ridden by R. Sarmiento

2. GIRLS TWIN (VEN) by WATER POET (IRE) -- BELLA FABIANA (LE VOYAGEUR)
bred by Haras Vista Hermosa
ridden by C. Rojas

3. DRIADA DELVALLE (VEN) by CONGRATS (USA) -- SINDY JACOBSON (USA) (MORE THAN READY)
bred by Haras La Orlyana
ridden by M. Melean
Margins- 1 1/4 length, 8 3/4 lengths

USA - 10 April 2016 - Count Fleet Sprint Handicap - Oaklawn Park - Gr3

UNITED STATES Count Fleet Sprint Handicap (Gr 3)
Oaklawn Park 6 Furlongs 4yo+
2016-04-10
Dirt,Fast
$400000

1. SUBTLE INDIAN (USA) by INDIAN CHARLIE -- SUBTLE ALY (USA) (FRENCH ENVOY)
bred by Mercedes Stables LLC
trained by R. Diodoro
ridden by R. Vazquez

2. ALSVID (USA) by OFFICER -- REAGLE MARY (USA) (AFTERNOON DEELITES)
bred by Yanawaga Stud Ltd
trained by C. Hartman
ridden by C. Hill

3. CINCO CHARLIE (USA) by INDIAN CHARLIE -- TEN HALOS (USA) (MARQUETRY)
bred by Candyland Farm
trained by S. Asmussen
ridden by R. Santana
Margins- 3 3/4 lengths, 2 1/4 lengths

USA - 10 April 2016 - Top Flight Handicap - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Top Flight Handicap (Gr 3)
Aqueduct 9 Furlongs 4yo+ fillies & mares
2016-04-10
Dirt,Fast
$190000

1. CARRUMBA (USA) by BERNARDINI (USA) -- CASTANET (USA) (EL PRADO (IRE))
bred by Phipps Stable
trained by C. McGaughey III
ridden by J. Ortiz

2. MEI LING (USA) by EMPIRE MAKER (USA) -- LOCHINVAR'S GOLD (USA) (SEEKING THE GOLD)
bred by Mr & Mrs Larry D. Williams
trained by T. Pletcher
ridden by M. Franco

3. AMERICA (USA) by A P INDY -- LACADENA (USA) (FASLIYEV (USA))
bred by B. Flay Thoroughbreds
trained by W. Mott
ridden by I. Ortiz
Margins- 1/2 length, 15 3/4 lengths

Canada - 10 April 2016 - Whimsical Stakes - Woodbine - Gr3

CANADA Whimsical Stakes (Gr 3)
Woodbine 6 Furlongs 4yo+, fillies & mares
2016-04-10
All weather,Fast
$161400 (CA)

1. LEIGH COURT (USA) by GRAND SLAM -- PADMORE (FRENCH DEPUTY)
bred by Eugene Melnyk
trained by M. Stidham
ridden by F. Geroux

2. GALINA POINT (CAN) by SAFFIR (USA) -- CELTIC CRAFT (DANEHILL (USA))
bred by Spring Farm
trained by M. Casse
ridden by P. Husbands

3. SKYLANDER GIRL (CAN) by STROLL (USA) -- HELIOTROPE (NORTHERN SCORE)
bred by Auchamore Stud
trained by A. Patykewich
ridden by E. Wilson
Margins- 2 lengths, neck

USA - 10 April 2016 - San Juan Capistrano Handicap - Santa Anita Park - Gr3

UNITED STATES San Juan Capistrano Handicap (Gr 3)
Santa Anita Park 15 Furlongs 4yo+
2016-04-10
Turf,Yielding
$100690

1. QUICK CASABLANCA (CHI) by UNTIL SUNDOWN -- QUICK (ARG) (CIPAYO (ARG))
bred by Haras Matancilla
trained by R. McAnally
ridden by T. Baze

2. GENEROSIDADE (URU) by NEDAWI (GB) -- XIANG-VI (BRAZ) (QUINZE QUILATES (BRAZ))
bred by Phillipson
trained by P. Lobo
ridden by T. Pereira

3. LIFE'S JOURNEY (USA) by KIPLING -- EASY OBSESSION (USA) (MOSCOW BALLET)
bred by Robert J. Wright
trained by M. Schwizer
ridden by K. Desormeaux
Margins- 2 3/4 lengths, 3 3/4 lengths

USA - 9 April 2016 - Ashland Stakes - Keeneland - Gr1

UNITED STATES Ashland Stakes (Gr 1)
Keeneland 8.5 Furlongs 3yo fillies
2016-04-09
Dirt,Fast
$500000

1. WEEP NO MORE (USA) by MINESHAFT (USA) -- CROSSWINDS (USA) (STORM CAT (USA))
bred by Hinkle Farms, Inc and R. Kessinger
trained by G. Arnold
ridden by C. Lanerie

2. RACHEL'S VALENTINA (USA) by BERNARDINI (USA) -- RACHEL ALEXANDRA (USA) (MEDAGLIA D'ORO (USA))
bred by Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
trained by T. Pletcher
ridden by F. Geroux

3. CATHRYN SOPHIA (USA) by STREET BOSS (USA) -- SHEAVE (USA) (MINESHAFT (USA))
bred by Robert T. Manfuso
trained by J. Servis
ridden by J. Castellano
Margins- neck, neck

USA - 9 April 2016 - Santa Anita Derby - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Santa Anita Derby (Gr 1)
Santa Anita Park 9 Furlongs 3yo
2016-04-09
Dirt,Sloppy
$1000690

1. EXAGGERATOR (USA) by CURLIN (USA) -- DAWN RAID (CAN) (VINDICATION)
bred by Joseph B. Murphy
trained by J. Desormeaux
ridden by K. Desormeaux

2. MOR SPIRIT (USA) by ESKENDEREYA (USA) -- IM A DIXIE GIRL (USA) (DIXIE UNION (USA))
bred by Elkstone Group LLC
trained by B. Baffert
ridden by G. Stevens

3. UNCLE LINO (USA) by UNCLE MO (USA) -- HAYSEE (USA) (ORIENTATE (USA))
bred by JPR Stable, LLC
trained by G. Sherlock
ridden by F. Perez
Margins- 6 1/4 lengths, 2 1/4 lengths

USA - 9 April 2016 - Wood Memorial Stakes - Aqueduct - Gr1

UNITED STATES Wood Memorial Stakes (Gr 1)
Aqueduct 9 Furlongs 3yo
2016-04-09
Dirt,Muddy
$1000000

1. OUTWORK (USA) by UNCLE MO (USA) -- NONNA MIA (USA) (EMPIRE MAKER (USA))
bred by Repote Stable, Inc
trained by T. Pletcher
ridden by J. Velazquez

2. TROJAN NATION (USA) by STREET CRY (IRE) -- STORM SONG (SUMMER SQUALL)
bred by Dr. Aaron Sones
trained by P. Gallagher
ridden by A. Gryder

3. ADVENTIST (USA) by ANY GIVEN SATURDAY (USA) -- SHARP MINISTER (DEPUTY MINISTER)
bred by Monticule
trained by L. Gyarmati
ridden by K. Carmouche
Margins- head, 2 1/4 lengths

USA - 9 April 2016 - Blue Grass Stakes - Keeneland - Gr1

UNITED STATES Blue Grass Stakes (Gr 1)
Keeneland 9 Furlongs 3yo
2016-04-09
Dirt,Fast
$1000000

1. BRODY'S CAUSE (USA) by GIANT'S CAUSEWAY (USA) -- SWEET BREANNA (USA) (SAHM (USA))
bred by Gabriel Duignan,William Arvin jr &
trained by D. Romans
ridden by L. Saez

2. MY MAN SAM (USA) by TRAPPE SHOT (USA) -- LAUREN BYRD (USA) (ARCH)
bred by Jay W. Bligh
trained by C. Brown
ridden by J. Leparoux

3. CHERRY WINE (USA) by PADDY O'PRADO (USA) -- C S ROYCE (USA) (UNBRIDLED'S SONG)
bred by Pacella Racing, F.L. Jones & F. Shoop
trained by D. Romans
ridden by C. Lanerie
Margins- 1 3/4 lengths, head

USA - 9 April 2016 - Santa Anita Oaks - Santa Anita Park - Gr1

UNITED STATES Santa Anita Oaks (Gr 1)
Santa Anita Park 8.5 Furlongs 3yo fillies
2016-04-09
Dirt,Sloppy
$400345

1. SONGBIRD (USA) by MEDAGLIA D'ORO (USA) -- IVANAVINALOT (USA) (WEST ACRE)
bred by John Antonelli
trained by J. Hollendorfer
ridden by M. Smith

2. MOKAT (USA) by UNCLE MO (USA) -- FLASHY FROLIC (PREMIERSHIP)
bred by Dr Charles S. Giles
trained by R. Baltas
ridden by F. Prat

3. SHE'S A WARRIOR (USA) by MAJESTIC WARRIOR (USA) -- BLABBY B (TABASCO CAT)
bred by T.C. Flounders
trained by P. Eurton
ridden by G. Stevens
Margins- 3 3/4 lengths, neck

USA - 9 April 2016 - Carter Handicap - Aqueduct - Gr1

UNITED STATES Carter Handicap (Gr 1)
Aqueduct 7 Furlongs 3yo+
2016-04-09
Dirt,Muddy
$400000

1. SALUTOS AMIGOS (USA) by SALUTE THE SARGE (USA) -- SARASOTA (ARG) (LUHUK (USA))
bred by Joan Hadley Thoroughbreds
trained by D. Jacobson
ridden by C. Velasquez

2. CALCULATOR (USA) by IN SUMMATION (USA) -- BACK TO BASICS (USA) (ALPHABET SOUP)
bred by Ocala Stud
trained by P. Miller
ridden by J. Alvarado

3. DADS CAPS (USA) by DISCREET CAT (USA) -- SEEKING THE SILVER (GRINDSTONE)
bred by Vince Scuderi
trained by R. Rodriguez
ridden by I. Ortiz
Margins- head, 1 1/2 lengths

USA - 9 April 2016 - Madison Stakes - Keeneland - Gr1

UNITED STATES Madison Stakes (Gr 1)
Keeneland 7 Furlongs 4yo+, fillies & mares
2016-04-09
Dirt,Fast
$300000

1. SHEER DRAMA (USA) by BURNING ROMA (USA) -- RIVETING DRAMA (NOTEBOOK)
bred by Harold L. Queen
trained by D. Fawkes
ridden by J. Bravo

2. STOPCHARGINGMARIA (USA) by TALE OF THE CAT (USA) -- EXOTIC BLOOM (USA) (MONTBROOK)
bred by Harvey Clarke & Brookdale Farm LLC
trained by T. Pletcher
ridden by J. Castellano

3. WAVELL AVENUE (CAN) by HARLINGTON (USA) -- LUCAS STREET (CAN) (SILVER DEPUTY (USA))
bred by Eugene Melnyk
trained by C. Brown
ridden by J. Leparoux
Margins- neck, 2 lengths

USA - 9 April 2016 - Gazelle Handicap - Aqueduct - Gr2

UNITED STATES Gazelle Handicap (Gr 2)
Aqueduct 9 Furlongs 3yo fillies
2016-04-09
Dirt,Muddy
$300000

1. LEWIS BAY (USA) by BERNARDINI (USA) -- SUMMER RAVEN (USA) (SUMMER SQUALL)
bred by Alpha Delta Stables, LLC
trained by C. Brown
ridden by I. Ortiz

2. ROYAL OBSESSION (USA) by TAPIT (USA) -- ROTE (USA) (TIZNOW)
bred by Marbat, LLC
trained by S. Asmussen
ridden by M. Franco

3. MO D'AMOUR (USA) by UNCLE MO (USA) -- NEVERTHESAME (USA) (SCAT DADDY (USA))
bred by Doug Branham & Felicia Branham
trained by T. Pletcher
ridden by J. Velazquez
Margins- 1 1/2 lengths, 7 lengths

USA - 9 April 2016 - Bay Shore Stakes - Aqueduct - Gr3

UNITED STATES Bay Shore Stakes (Gr 3)
Aqueduct 7 Furlongs 3yo
2016-04-09
Dirt,Muddy
$300000

1. UNIFIED (USA) by CANDY RIDE (ARG) -- UNION CITY (USA) (DIXIE UNION (USA))
bred by Blue Devil Racing Stable
trained by J. Jerkens
ridden by J. Ortiz

2. KING KRANZ (USA) by MUNNINGS (USA) -- QUEEN CONGIE (USA) (HENNY HUGHES (USA))
bred by Bob Austin & Alice Austin
trained by J. Terranova
ridden by K. Carmouche

3. COCKED AND LOADED (USA) by COLONEL JOHN (USA) -- CATCH THE MOON (USA) (MALIBU MOON)
bred by Bob Austin & John Witte
trained by L. Rivelli
ridden by I. Ortiz
Margins- 3 lengths, 8 lengths

USA - 9 April 2016 - Commonwealth Stakes - Keeneland - Gr3

UNITED STATES Commonwealth Stakes (Gr 3)
Keeneland 7 Furlongs 4yo+
2016-04-09
Dirt,Fast
$250000

1. AMI'S FLATTER (CAN) by FLATTER (USA) -- GALLOPING AMI (USA) (VICTORY GALLOP)
bred by Tall Oaks Farm
trained by J. Carroll
ridden by M. Garcia

2. HOLY BOSS (USA) by STREET BOSS (USA) -- HOLY GRACE (USA) (HOLY BULL (USA))
bred by Adena Springs
trained by S. Asmussen
ridden by F. Geroux
Margins- 3/4 length

USA - 9 April 2016 - Providencia Stakes - Santa Anita Park - Gr3

UNITED STATES Providencia Stakes (Gr 3)
Santa Anita Park 9 Furlongs 3yo fillies
2016-04-09
Turf,Good
$151380

1. DECKED OUT (USA) by STREET BOSS (USA) -- ONCE AROUND (YOU AND I)
bred by Haymarket LLC
trained by J. Desormeaux
ridden by K. Desormeaux

2. JEREMY'S LEGACY (IRE) by JEREMY (USA) -- ALTOGETHER (IRE) (KING'S BEST (USA))
bred by Laurence & David Gleeson
trained by D. O'Neill
ridden by M. Gutierrez

3. NODIAC (IRE) by KODIAC (GB) -- NO WAY (IRE) (RAINBOWS FOR LIFE)
bred by Ms G. Proctor
trained by P. D'Amato
ridden by R. Bejarano
Margins- 2 3/4 lengths, head