Video blog of group races worldwide. Please go to Read More for the video

Feedburner

Monday, 31 May 2010

Canada - 30 May 2010


CONNAUGHT CUP
(Gr 3) Woodbine 7 furlongs 4yo+
30-May-2010 Turf, $158900 (CA)
1. GRAND ADVENTURE by Grand Slam--Val Marie, by Coronado's Quest
bred by Gulf Coast Farms (USA)
trained by M. Frostad
ridden by P. Husbands
2. FIELD COMMISSION by Service Stripe--Tearfull Moment, by Schossberg
bred by Minshall Farms (CANADA)
3. JUNGLE WAVE by Hold That Tiger--Darien Blue Wave, by Cure The Blues
bred by Katalpa Farm & Dr. Rodney Orr (USA)
Margins- 1 length, neck



St Paddy

Italy - 30 May 2010


OAKS D'ITALIA
(Gr 2) San Siro 2200 metres 3yo fillies
30-May-2010 Turf, €440000
1. CONTREDANSE by Danehill Dancer--Ahdaab, by Rahy
bred by Ahdaab Syndicate (IRELAND)
trained by L. Cumani
ridden by K. Fallon
2. MIDDLE CLUB by Fantastic Light--Anna Oleanda, by Old Vic
bred by Stowell Hill Ltd (UK)
trained by R. Hannon
ridden by R. Hughes
3. ISANTHA by Dai Jin--Iaskre, by Slip Anchor
bred by Gestut Simmenach (GERMANY)
trained by T. Mundry
ridden by E. Pedroza
Margins- short head, 1 1/2 length



St Paddy

Germany - 30 May 2010


OLEANDER/BETTY BARCLAY-RENNEN
(Gr 3) Krefeld 3200 metres 4yo+
30-May-2010 Turf,Good €50000
1. TRES ROCK DANON by Rock Of Gibraltar--Tres Ravi, by Monsun
bred by Chevotel de la Hauquerie, Morton Bloodstock (FRANCE)
trained by W. Hickst
ridden by Jiri Palik
2. BRISANT by Goofalik--Beresina, by Surumu
bred by Dr. Rolf Wilhelms (GERMANY)
trained by R. Suerland
ridden by M. Suerland
3. EYE OF THE TIGER by Tiger Hill--Evening Breeze, by Surumu
bred by Georg Baron von Ullmann (GERMANY)
trained by J. Hirschberger
ridden by A. de Vries
Margins- 4 lengths, 2 lengths



St Paddy

Sunday, 30 May 2010

Japan - 30 May 2010


TOKYO YUSHUN (DERBY)
(Gr 1) Tokyo 2400 metres 3yo
30-May-2010 Turf,Firm ¥338120000
1. EISHIN FLASH by King's Best--Moonlady, by Platini
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by H. Fujiwara
ridden by H. Uchida
2. ROSE KINGDOM by King Kamehameha--Rosebud, by Sunday Silence
bred by Northern Farm (JAPAN)
trained by K. Hashiguchi
ridden by H. Goto
3. VICTOIRE PISA by Neo Universe--Whitewater Affair, by Machiavellian
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by K. Sumii
ridden by Y. Iwata
Margins- neck, 1 3/4 length



St Paddy

Germany - 29 May 2010


BADENER MEILE
(Gr 3) Dusseldorf 1600 metres 3yo+
29-May-2010 Turf,Good €55000
1. ABBASHIVA by Tiger Hill--Abba, by Goofalik
bred by Frau Nathalie u.Bruno Schuoler (GERMANY)
trained by T. Mundry
ridden by E. Frank
2. ALIANTHUS by Hernando--Allure, by Konigsstuhl
bred by Gestut Karlshof (GERMANY)
trained by J. Hirschberger
ridden by A. de Vries
3. SANJII DANON by Big Shuffle--Serpina, by Grand Lodge
bred by Newsells Park Stud (UK)
trained by W. Hickst
ridden by A. Pietsch
Margins- 3/4 length, 1 length



St Paddy

USA - 29 May 2010


GAMELY STAKES
(Gr 1) Hollywood Park 9 furlongs 3yo+, fillies & mares
29-May-2010 Turf,Firm $250000
1. TUSCAN EVENING by Oasis Dream--The Faraway Tree, by Suave Dancer
bred by Hascombe Stud & Valiant Stud (IRELAND)
trained by J. Hollendorfer
ridden by R. Bejarano
2. FOREVER TOGETHER by Belong To Me--Constant Companion, by Relaunch
bred by White Fox Farm (USA)
trained by J. Sheppard
ridden by R. Maragh
3. CAT BY THE TALE by Tale Of The Cat--St Clair Ridge, by Indian Ridge
bred by T. F. Van Meter, D. Hendrickson & M. Lowenbaum (USA)
trained by N. Drysdale
ridden by J. Rosario
Margins- 1/2 length, 3/4 length




DOGWOOD STAKES
(Gr 3) Churchill Downs 8 furlongs 3yo fillies
29-May-2010 Dirt,Fast $110200
1. AILALEA by Pulpit--Wood Sprite, by Woodman
bred by BryLynn Farm, Inc (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by C. Borel
2. TAP TAP TAPPING by Tapit--Senorita Spike, by El Gran Senor
bred by Hermitage Farm (USA)
3. FUZZY BRITCHES by Pollard's Vision--Flame Trick, by Mt Livermore
bred by Lansdon B. Robbins (USA)
Margins- 1 length, 3 lengths



HANSHIN CUP HANDICAP
(Gr 3) Arlington Park 8 furlongs 3yo+
29-May-2010 Dirt,Fast $100000
1. COUNTRY FLAVOR by Empire Maker--Allspice, by Coronado's Quest
bred by Jiam Taefel LLC (USA)
trained by G. Geiger
ridden by I. Karlsson
2. TYBALT by Storm Cat--Tuzla, by Panoramic
bred by Stonerside Stable (USA)
3. GRAN ESTRENO by Lucky Roberto--Great Stampa, by Senor Pete
bred by Eduardo Carlos Luther (ARGENTINA)
Margins- 3/4 length, 1 length



St Paddy

South Africa - 29 May 2010


GOLDEN HORSE SPRINT
(Gr 1) Scottsville 1200 metres 3yo+
29-May-2010 Turf, 600000 (ZAR)
1. J J THE JET PLANE by Jet Master--Majestic Guest, by Northern Guest
bred by P. J. Devine (SOUTH AFRICA)
trained by L. Houdalakis
ridden by P. Strydom
2. RUSHING WIND by Windrush--Nordic Vine, by Northern Guest
bred by Normandy Stud (SOUTH AFRICA)
trained by M. Bass
ridden by A. Domeyer
3. MOROCCAN by Kitalpha--Needthequilt, by Arctic Tern
bred by Rumbavu Park Stud (ZIMBABWE)
trained by W. Marwing
ridden by F. Coetzee
Margins- 2 lengths, 1 1/4 length



St Paddy

Saturday, 29 May 2010

UK - 27 May 2010


HENRY II STAKES
(Gr 2) Sandown Park 16.5 furlongs 4yo+
27-May-2010 Turf,Good to Firm, Good in places £100000
1. AKMAL by Selkirk--Ayun, by Swain
bred by Shadwell Estate Company Ltd (UK)
trained by J. Dunlop
ridden by R. Hills
2. SAPTAPADI by Indian Ridge--Olympienne, by Sadler's Wells
bred by Ballymacoll Stud Farm Ltd (IRELAND)
trained by M. Stoute
ridden by R. Moore
3. DARLEY SUN by Tiger Hill--Sagamartha, by Rainbow Quest
bred by Manfred Hoffer & Ballygrelihan Farm (IRELAND)
trained by S. bin Suroor
ridden by F. Dettori
Margins- 1 1/2 length, 1 3/4 length



St Paddy

Thursday, 27 May 2010

Argentina - 26 May 2010


CLASICO PARTICULA
(Gr 2) San Isidro 2200 metres 3yo+, fillies & mares
26-May-2010 Turf,
1. CAMIONETA by Vision And Verse--Caminera, by Gold Spring
bred by Haras Las Dos Manos (ARGENTINA)
trained by J. Fren
ridden by A. Domingos
2. SUPER CARINA by Our Emblem--Risamixa, by Linamix
trained by J. Etchechoury
ridden by A. Giannetti
3. RUN FOR LOVE by Numerous--Love For Life, by Robin Des Bois
bred by Haras de la pomme (ARGENTINA)
trained by J. Etchechoury
ridden by G. Calvente
Margins- 5 lengths, 1 1/2 lengths



St Paddy

Argentina - 25 May 2010


GRAN PREMIO 25 DE MAYO
(Gr 1) San Isidro 2400 metres 3yo+
25-May-2010 Turf,
1. FUEGO E HIERRO by Pure Prize--Fusillette, by Candy Stripes
bred by Haras Santa Maria de Araras (ARGENTINA)
trained by C. Linares
ridden by E. Talaverano
2. LIFE OF VICTORY by Incurable Optimist--La Gran Portada, by Hidden Prize
bred by Juan Martin Garat (ARGENTINA)
trained by J. Etchechoury
ridden by A. Giannetti
3. BRAVE HALO by Southern Halo--Batty Valerosa, by Batty
bred by Santa Ines - Ex Clausan (ARGENTINA)
trained by R. Pellegatta
ridden by E. Ortega Pavon
Margins- 2 lengths, 2 lengths



St Paddy

Monday, 24 May 2010

Germany - 23 May 2010


DIANA TRIAL (AKA SCHWARZGOLD RENNEN)
(Gr 2) Hoppegarten 2000 metres 3yo fillies
23-May-2010 Turf,Good €65000
1. VANJURA by Areion--Venia Legendi, by Zinaad
bred by Matthias Barth (GERMANY)
trained by R. Dzubasz
ridden by A. Pietsch
2. WALDJAGD by Observatory--Wurftaube, by Acatenango
bred by Gestut Ravensberg (GERMANY)
trained by A. Wohler
ridden by E. Pedroza
3. ELLE SHADOW by Shamardal--Elle Danzig, by Roi Danzig
bred by Gestut Wittekindshof (GERMANY)
trained by P. Schiergen
ridden by A. Starke
Margins- 1 1/4 length, 10 lengths



SCHWARZGOLD-RENNEN (AKA KOLNER HERBST STUTEN MEILE)
(Gr 3) Cologne 1600 metres 3yo+ f&m
24-May-2010 Turf,Good €65000
1. PRAKASA by Areion--Pepples Beach, by Lomitas
bred by Gestut Park Wiedingen (FRANCE)
trained by W. Hickst
ridden by E. Pedroza
2. REINE HEUREUSE by Big Shuffle--Reine Galante, by Danehill
bred by Gestut Auenquelle (GERMANY)
trained by U. Ostmann
ridden by A. Helfenbein
3. MAHAMAYA by Seattle Dancer--Mille Espoir, by Mille Balles
bred by Monika Konig (GERMANY)
trained by A. Trybuhl
ridden by A. Goritz
Margins- 1/2 length, 2 1/2 lengths



St Paddy

Ireland - 23 May 2010


IRISH 1000 GUINEAS
(Gr 1) Curragh 8 furlongs 3yo fillies
23-May-2010 Turf,Good to Firm €325000
1. BETHRAH by Marju--Reve D'iman, by Highest Honor
bred by Tullpark Limited (IRELAND)
trained by D. Weld
ridden by P. Smullen
2. ANNA SALAI by Dubawi--Anna Palariva, by Caerleon
bred by Darley Stud Management Ltd (USA)
trained by M. Al Zarooni
ridden by A. Ajtebi
3. MUSIC SHOW by Noverre--Dreamboat, by Mr Prospector
bred by Darley (IRELAND)
trained by M. Channon
ridden by R. Moore
Margins- head, neck



GALLINULE STAKES
(Gr 3) Curragh 10 furlongs 3yo
23-May-2010 Turf,Good to Firm €55000
1. JAN VERMEER by Montjeu--Shadow Song, by Pennekamp
bred by Shadow Song Syndicate (IRELAND)
trained by A. O'Brien
ridden by J. Murtagh
2. BOBBYSCOT by Alhaarth--Sogno Verde, by Green Desert
bred by P. Newman & Dr. M. Klay (IRELAND)
trained by P. Deegan
ridden by W. Supple
3. SHINTOH by Giant's Causeway--Hollywood Wildcat, by Kris S
bred by M & I Cowan Llp (USA)
trained by J. Bolger
ridden by K. Manning
Margins- 1 3/4 length, neck



TATTERSALLS GOLD CUP
(Gr 1) Curragh 10.5 furlongs 4yo+
23-May-2010 Turf,Good to Firm €225000
1. FAME AND GLORY by Montjeu--Gryada, by Shirley Heights
bred by Ptarmigan Bloodstock Ltd, Miss Kirsten Rausing (UK)
trained by A. O'Brien
ridden by J. Murtagh
2. RECHARGE by Cape Cross--Rebelline, by Robellino
bred by Skymarc Farm & Castlemartin Stud (IRELAND)
trained by K. Prendergast
ridden by C. Hayes
3. CHINESE WHITE by Dalakhani--Chiang Mai, by Sadler's Wells
bred by Skymarc Farm and Castlemartin Stud (IRELAND)
trained by D. Weld
ridden by P. Smullen
Margins- 7 lengths, neck



St Paddy

Sunday, 23 May 2010

Japan - 23 May 2010


YUSHUN HIMBA (OAKS)
(Gr 1) Tokyo 2400 metres 3yo fillies
23-May-2010 Turf,Good ¥229000000
1= APAPANE by King Kamehameha--Salty Bid, by Salt Lake
bred by Kaneko Makoto Holdings (JAPAN)
trained by S. Kunieda
ridden by M. Ebina
1= SAINT EMILION by Zenno Rob Roy--Moteck, by Last Tycoon
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by M. Koga
ridden by N. Yokoyama
3. AGNES WALTZ by Zenno Rob Roy--Merlot Sweet, by Hector Protector
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by H. Miyamoto
ridden by Y. Shibata
Margins-



THE TOKAI TV HAI TOKAI STAKES
(Gr 2) Kyoto 1900 metres 3yo+
23-May-2010 Dirt,Sloppy ¥102000000
1. SILK MOBIUS by Stay Gold--Channel One, by Polish Navy
bred by Morimoto Bokujo (JAPAN)
trained by M. Ryoke
ridden by H. Zanaka
2. TRANSCEND by Wild Rush--Cinema Scope, by Tony Bin
bred by North Hills Management (JAPAN)
trained by T. Yasuda
ridden by S. Fujita
3. AL TOP RUN by Mayano Top Gun--Romance Present, by Timber Country
bred by Chiyoda Farm Shizunai (JAPAN)
trained by Y. Yahagi
ridden by S. Hamanaka
Margins- neck, 3 1/2 lengths



St Paddy

Ireland - 22 May 2010


IRELAND
IRISH 2000 GUINEAS
(Gr 1) Curragh 8 furlongs 3yo c&f
22-May-2010 Turf,Good to Firm €325000
1. CANFORD CLIFFS by Tagula--Mrs Marsh, by Marju
bred by S. and S. Hubbard Rodwell (IRELAND)
trained by R. Hannon
ridden by R. Hughes
2. FREE JUDGEMENT by Vindication--South Bay Cove, by Fusaichi Pegasus
bred by Twin Hopes Farm Inc (USA)
trained by J. Bolger
ridden by K. Manning
3. VISCOUNT NELSON by Giant's Causeway--Imagine, by Sadler's Wells
bred by Barronstown Stud (USA)
trained by A. O'Brien
ridden by P. Smullen
Margins- 3 lengths, 1 1/2 length



St Paddy

USA - 22 May 2010


LAZARO BARRERA MEMORIAL STAKES
(Gr 3) Hollywood Park 7 furlongs 3yo
22-May-2010 All weather,Fast $100000
1. SMILING TIGER by Hold That Tiger--Shandra Smiles, by Cahill Road
bred by Dr. Rodney Orr (USA)
trained by J. Bonde
ridden by V. Espinoza
2. CONCORD POINT by Tapit--Harve De Grace, by Boston Harbor
bred by Lee McMillin and Ed Rudley (USA)
3. DOMONATION by Maria's Mon--Snickeez, by Mr Greeley [sales history]
bred by B & B Thoroughbreds, Mountain State Stables, M. Hugh (USA)
Margins- 1/2 length, 1 1/2 length




UNITED STATES
LOUISVILLE HANDICAP
(Gr 3) Churchill Downs 12 furlongs 3yo+
22-May-2010 Turf,Yielding $113800
1. FREE FIGHTER by Out Of Place--Taxable Deduction, by Prized
bred by Team Block (USA)
trained by C. Block
ridden by F. Torres
2. BEARPATH by Dynaformer--Song 'n Silk, by Unbridled's Song
bred by Whisper Hill Farm (USA)
3. BRASS HAT by Prized--Brassy, by Dixie Brass
bred by Fred F. Bradley (USA)
Margins- 2 lengths, 1 1/4 length




SHEEPSHEAD BAY HANDICAP
(Gr 2) Belmont Park 11 furlongs 3yo+, fillies & mares
22-May-2010 Turf,Firm $150000
1. TREAT GENTLY by Cape Cross--Kid Gloves, by In The Wings
bred by Juddmonte Farms (UK)
trained by W. Mott
ridden by K. Desormeaux
2. NEHANTIC KAT by Tomorrows Cat--Knightly Thunder, by Thunder Puddles
bred by Questroyal Stable Inc & Ramona Kirker-Head (USA)
3. BUBBLY JANE by Yagli--Built To Last, by Knifebox
bred by Haras Interlagos Ltda (BRAZIL)
Margins- 4 1/2 lengths, nose



St Paddy

Tuesday, 18 May 2010

Brazil - 16 May 2010


GRANDE PREMIO SAO PAULO
(Gr 1) Cidade Jardim 2400 metres 3yo+
16-May-2010 Turf,Good to Firm $287993
1. SAL GROSSO by Our Emblem--Ken De Saron, by Kenmare
bred by Stud TNT (BRAZIL)
trained by V. Nahid
ridden by L. Duarte
2. MORYBA by Hard Buck--Valetza, by Baronius
bred by Stud Correas (BRAZIL)
trained by R. Solanes
ridden by D. Duarte
3. FLASH DANCE by Zamindar--Resquilleuse, by Dehere
bred by Janus Bloodstock (IRELAND)
Margins- 1/2 length, nose




GRANDE PREMIO PRESIDENTE DA REPUBLICA
(Gr 1) Cidade Jardim 1600 metres 3yo+
16-May-2010 Turf,Soft 97308 (BRL)
1. TOO FRIENDLY by Signal Tap--Jour De France, by Tokatee
bred by Haras Santa Maria de Araras (BRAZIL)
trained by R. Morgado Neto
ridden by L. Duarte
2. SNACK BAR by Signal Tap--Magma Rock, by Jules
bred by Haras Santa Maria de Araras (BRAZIL)
trained by R. Solanes
3. DANUBIO by Invitato Mio--Urtigona, by Ramirito
bred by Haras Vale Verde (BRAZIL)
trained by E. Costa
ridden by R. Maia
Margins- 2 3/4 lengths, 1 length



GRANDE PREMIO JULIANO MARTINS
(Gr 1) Cidade Jardim 1600 metres 2yo c&f
16-May-2010 Turf,Good to Firm 57369 (BRL)
1. XIN XU LIN by Wondertross--Barbiera, by Pleasant Variety
bred by Haras Pirassununga (BRAZIL)
trained by E. Petrochinski
ridden by J. Alves
2. UAREOUTLAW by Christine's Outlaw--Universal Rara, by Ramirito
bred by Haras Cruz de Pedra (BRAZIL)
trained by A. Cintra
ridden by J. Alves
3. CALLING ELVIS by Romarin--Calunga, by Sea Of Secrets
bred by Haras Interlagos Ltda. (BRAZIL)
trained by D. Albres
ridden by J. Aparecido
Margins- 2 3/4 lengths, 1 length



St Paddy

Canada - 16 May 2010


HENDRIE HANDICAP
(Gr 3) Woodbine 6.5 furlongs 4yo+ f&m
16-May-2010 All weather,Fast $150727
1. TRIBAL BELLE by Tribunal--B B Belle, by Vying Victor
bred by Canvasback Farms (CANADA)
trained by T. Jordan
ridden by J. McAleney
2. DR ZIC by Milwaukee Brew--Royal Corona, by Holy Bull
bred by Ronald G. McPeek (USA)
3. CAREM CRESCENT by Distorted Humor--Can't Be Late, by Seattle Slew
bred by Eugene Melnyk (CANADA)
Margins- 1 1/4 length, 4 1/2 lengths



St Paddy

USA - 16 May 2010


MILADY HANDICAP
(Gr 2) Hollywood Park 8.5 furlongs 3yo+, fillies & mares
16-May-2010 All weather,Fast $150000
1. MADE FOR MAGIC by Cape Canaveral--Only Seventeen, by Exploit
bred by Hyperion Bloodstock (USA)
trained by C. Avila
ridden by O. Berrio
2. WYNNING RIDE by Candy Ride--Wynyard, by Mr Greeley
bred by Winsong Farms (CANADA)
3. THIRD DAWN by Sky Mesa--Chalmette, by Quiet American
bred by John C. Oxley (USA)
Margins- 1/2 length, 1/2 length



St Paddy

Sunday, 16 May 2010

Singapore - 16 May 2010


INTERNATIONAL CUP
(Gr 1) Kranji 2000 metres 3yo+
16-May-2010 Turf,Yielding
1. LIZARD'S DESIRE by Lizard Island--Annsfield, by Northfields
bred by J. Boshoff (SOUTH AFRICA)
trained by M. de Kock
ridden by K. Shea
2. GLORIA DE CAMPEAO by Impression--Audacity, by Clackson
bred by Haras Santarem (BRAZIL)
trained by P. Bary
ridden by B. Reis
3. AL SHEMALI by Medicean--Bathilde, by Generous
bred by Minster Stud (UK)
trained by A. Al Raihe
ridden by R. Ffrench
Margins- 1/2 length, 1 3/4 length



KRISFLYER INTERNATIONAL SPRINT
(Gr 1) Kranji 6 furlongs 3yo+ colts & geldings
16-May-2010 Turf,Yielding
1. GREEN BIRDIE by Catbird--Mrs Squillionaire, by Last Tycoon
bred by Whakanui Stud Ltd (NEW ZEALAND)
trained by C. Fownes
ridden by M. du Plessis
2. ROCKET MAN by Viscount--Macrosa, by Mcginty
bred by Mr D.R. Fleming (AUSTRALIA)
trained by P. Shaw
ridden by R. Fradd
3. HAPPY ZERO by Danzero--Have Love, by Canny Lad
bred by Mr K.F. Leung (AUSTRALIA)
trained by J. Moore
ridden by D. Beadman
Margins- neck, 2 1/2 lengths



St Paddy

Italy - 16 May 2010


PREMIO PRESIDENTE DELLA REPUBBLICA
(Gr 1) Capannelle 2000 metres 4yo+
16-May-2010 Turf, €297000
1. QUERARI by Oasis Dream--Quetena, by Acatenango
bred by Stiftung Gestut Fahrhof (GERMANY)
ridden by E. Pedroza
2. VOILA ICI by Daylami--Far Hope, by Barathea
bred by Soc Finanza Locale (ITALY)
ridden by M. Demuro
3. PRESSING by Soviet Star--Rafif, by Riverman
bred by Agricola del Parco Sas (IRELAND)
ridden by N. Callan
Margins- 3/4 length, 1 1/2 length



St Paddy

France - 16 May 2010


PRIX DE SAINT-GEORGES
(Gr 3) Longchamp 1000 metres 3yo+
16-May-2010 Turf,Good €80000
1. MARCHAND D'OR by Marchand De Sable--Fedora, by Kendor
bred by Mme J.-L. Giral (FRANCE)
trained by M. Delzangles
ridden by D. Bonilla
2. BENBAUN by Stravinsky--Escape To Victory, by Salse
bred by Dr T. A. Ryan (IRELAND)
trained by K. Ryan
ridden by J. Spencer
3. KOLOKOL by Statue Of Liberty --Hecterine, by Hector Protector
bred by Russian Bloodstock Int. (IRELAND)
trained by D. Prod'homme
ridden by C. Lemaire
Margins- head, 1 length



FRANCE
POULE D'ESSAI DES POULICHES
(Gr 1) Longchamp 1600 metres 3yo fillies
16-May-2010 Turf,Good €450000
1. SPECIAL DUTY by Hennessy--Quest To Peak, by Distant View
bred by Juddmonte Farms (UK)
trained by C. Head-Maarek
ridden by S. Pasquier
2. BAINE by Country Reel--Benzolina, by Second Empire
bred by M. Rohaut - Leger (FRANCE)
trained by F. Rohaut
ridden by F.-X. Bertras
3. JOANNA by High Chaparral--Secrete Marina, by Mujadil
bred by Giovanni Faldutto (IRELAND)
trained by J. Rouget
ridden by C. Soumillon
Margins- head, neck (Liliside was DQ)



FRANCE
POULE D'ESSAI DES POULAINS
(Gr 1) Longchamp 1600 metres 3yo colts
16-May-2010 Turf,Good €450000
1. LOPE DE VEGA by Shamardal--Lady Vettori, by Vettori
bred by Gestut Ammerland (GERMANY)
trained by A. Fabre
ridden by M. Guyon
2. DICK TURPIN by Arakan--Merrily, by Sharrood
bred by John McEnery (IRELAND)
trained by R. Hannon
ridden by R. Hughes
3. SHAMALGAN by Footstepsinthesand--Genevale, by Unfuwain
bred by Mat. Daguzan-Garros, Rolling Hills Farm (FRANCE)
trained by A. Savujev
ridden by T. Jarnet
Margins- 1/2 length, 1 1/2 length



St Paddy

USA - 15 May 2010


PREAKNESS STAKES
(Gr 1) Pimlico 9.5 furlongs 3yo
15-May-2010 Dirt,Fast $1000000
1. LOOKIN AT LUCKY by Smart Strike--Private Feeling, by Belong To Me
bred by Gulf Coast Farms LLC (USA)
trained by B. Baffert
ridden by M. Garcia
2. FIRST DUDE by Stephen Got Even--Run Sarah Run, by Smart Strike
bred by Donald R. Dizney (USA)
trained by D. Romans
ridden by R. Dominguez
3. JACKSON BEND by Hear No Evil--Sexy Stockings, by Tabasco Cat
bred by Jacks or Better Farm Inc. (USA)
trained by N. Zito
ridden by M. Smith
Margins- 3/4 length, head



DIXIE STAKES
(Gr 2) Pimlico 9 furlongs 3yo+
15-May-2010 Turf,Firm $200000
1. STRIKE A DEAL by Smart Strike--Shag, by Dixieland Band
bred by Bee Zee L.L.C (USA)
trained by A. Goldberg
ridden by R. Dominguez
2. JUST AS WELL by A P Indy--No Matter What, by Nureyev
bred by Augustin Stable (USA)
3. RAHYSTRADA by Rahy--Ministrada, by Deputy Minister
bred by Jaime S. Carrion, Trustee (USA)
Margins- 3/4 length, 1/2 length



GALLORETTE HANDICAP
(Gr 3) Pimlico 8.5 furlongs 3yo+, fillies & mares
15-May-2010 Turf,Firm $100000
1. RAINBOW VIEW by Dynaformer--No Matter What, by Nureyev
bred by Augustin Stable (USA)
trained by J. Sheppard
ridden by J. Leparoux
2. QUIET MEADOW by El Prado--Quiet Down, by Quiet American
bred by Arthur I. Appleton (USA)
3. AVE by Danehill Dancer--Anna Amalia, by In The Wings
bred by Plantation Stud (UK)
Margins- 1/2 length, head



MARYLAND SPRINT HANDICAP
(Gr 3) Pimlico 6 furlongs 3yo+
15-May-2010 Dirt,Fast $100000
1. TAQARUB by Aldebaran--Honor Bestowed, by Honor Grades
bred by Hank Snowden, Lynn Snowden & John Phillips (USA)
trained by K. McLaughlin
ridden by E. Coa
2. ROARING LION by Lion Hearted--Smartly, by Horatius
bred by Buckingham Farm (USA)
3. RAVALO by Mutakddim--Momentary Hope, by Southern Halo
bred by Heaven Trees (USA)
Margins- 1 length, head



CHICK LANG STAKES
(Gr 3) Pimlico 6 furlongs 3yo+, fillies & mares
15-May-2010 Dirt,Fast $100000
1. COMEDERO by Posse--Pawnee Patti, by Sir Richard Lewis
bred by McDowell Farm (USA)
trained by M. Stidham
ridden by R. Albarado
2. LATIGO SHORE by Malibu Moon--Carson's Vanity, by Carson City
bred by Caldara Farm (USA)
3. QUIET INVADER by Songandaprayer--Beach Bunny, by Storm Bird
bred by Hickory Ridge Farm (USA)
Margins- 3 3/4 lengths, 2 1/2 lengths




WILLIAM DONALD SCHAEFER HANDICAP
(Gr 3) Pimlico 8.5 furlongs 3yo+
15-May-2010 Dirt,Fast $100000
1. BLAME by Arch--Liable, by Seeking The Gold
bred by Claiborne Farm & Adele B. Dilschneider (USA)
trained by A. Stall
ridden by G. Gomez
2. NO ADVANTAGE by Posse--Prime Advantage, by Tactical Advantage
bred by Viking Stud, Inc (USA)
3. TIMBER RESERVE by Forest Camp--Fountain Square, by Danzig Connection
bred by Mike Harris & Westwind Farms (USA)
Margins- 1 1/2 length, 1/2 length



St Paddy

Saturday, 15 May 2010

UK - 15 May 2010


LOCKINGE STAKES
(Gr 1) Newbury 8 furlongs 4yo+
15-May-2010 Turf,Good to Firm £200000
1. PACO BOY by Desert Style--Tappen Zee, by Sandhurst Prince
bred by Mrs Joan Browne (IRELAND)
trained by R. Hannon
ridden by R. Hughes
2. OUQBA by Red Ransom--Dancing Mirage, by Machiavellian
bred by Highclere Stud (UK)
trained by B. Hills
ridden by R. Hills
3. LORD SHANAKILL by Speightstown--Green Room, by Theatrical
bred by Vimal Khosla, Gillian Khosla Et Al (USA)
trained by H. Cecil
ridden by T Queally
Margins- 3/4 length, 3 1/2 lengths



St Paddy

Singapore - 14 May 2010


Chinese version first English version second

SINGAPORE GUINEAS
(Gr 1) Singapore 1600 metres 3yo
14-May-2010 Turf, $500000 (SG)
1. BETTER THAN EVER by French Deputy--Songfest, by Unbridled's Song
bred by W G H & K B Bax (AUSTRALIA)
trained by L. Laxon
ridden by J. Saimee
2. ALWAYS CERTAIN by Not A Single Doubt--Akarana, by Akaaber
bred by Dr. FWP Cradock (AUSTRALIA)
trained by M. Freedman
ridden by D. Beasley
3. ZAC MISSILE by Yamanin Vital--Ranch, by Rancher
bred by Inglewood Stud Ltd (NEW ZEALAND)
trained by M. Freedman
ridden by R. Fradd
Margins- 4 1/4 lengths, 1 length



St Paddy

Tuesday, 11 May 2010

France - 10 May 2010


PRIX DE GUICHE
(Gr 3) Chantilly 1800 metres 3yo colts
10-May-2010 Turf,Good €80000
1. BEHKABAD by Cape Cross--Behkara, by Kris
bred by S.A. Aga Khan (FRANCE)
trained by J. Rouget
ridden by C. Lemaire
2. NO RISK AT ALL by My Risk--Newness, by Simply Great
bred by Mme D. Wildenstein (FRANCE)
trained by J. Gallorini
ridden by C. Soumillon
3. TIP TOE by Footstepsinthesand--Midnight Queen, by Platini
bred by Haras d'Etreham (FRANCE)
trained by F. Doumen
ridden by T. Thulliez
Margins- neck, 2 lengths



St Paddy

Argentina - 9 May 2010


CLASICO PEDRO GOENAGA
(Gr 2) La Plata 1400 metres 2yo colts
09-May-2010 Dirt,
1. SIPAN DAGH by Sebi Halo--Instintiva, by Interprete
bred by Haras El Paraiso (ARGENTINA)
trained by D. Torrilla
ridden by J. Ricardo
2. PORTO SEB by Editor's Note--Pure Melody, by Equalize
bred by Haras Abolengo (ARGENTINA)
trained by R. San Millan
ridden by M. Leyes
3. DREAM STORM by February Storm--Pretty Dream, by Ballindaggin
bred by Haras Dilu (ARGENTINA)
trained by C. Domingo
ridden by R. Blanco
Margins- 3/4 length, 2 lengths



St Paddy

Sunday, 9 May 2010

Japan - 9 May 2010


NHK MILE CUP
(Gr 1) Tokyo 1600 metres 3yo
09-May-2010 Turf,Firm ¥180780000
1. DANON CHANTILLY by Fuji Kiseki--Chansonnette, by Mark Of Esteem
bred by Darley Japan Farm (JAPAN)
trained by K. Matsuda
ridden by K. Ando
2. DAIWA BARBARIAN by Manhattan Cafe--Phoenix Bird, by Kingmambo
bred by Chiyoda Farm Shizunai (JAPAN)
trained by Y. Yahagi
ridden by M. Ebina
3. L'ILE D'AVAL by Agnes Tachyon--Veil Of Avalon, by Thunder Gulch
bred by Northern Fam (JAPAN)
trained by Y. Ikee
ridden by N. Yokoyama
Margins- 1 1/2 length, 1 length



St Paddy

Germany - 9 May 2010


GERLING-PREIS
(Gr 2) Cologne 2400 metres 4yo+
09-May-2010 Turf,Soft €70000
1. EYE OF THE TIGER by Tiger Hill--Evening Breeze, by Surumu
bred by Georg Baron von Ullmann (GERMANY)
trained by J. Hirschberger
ridden by T. Hellier
2. GETAWAY by Monsun--Guernica, by Unfuwain
bred by Georg Baron von Ullmann (GERMANY)
trained by J. Hirschberger
ridden by A. de Vries
3. NORDERNEY by Dai Jin--Nouvelle Princesse, by Bluebird
bred by Gestut Bona (GERMANY)
trained by P. Schiergen
ridden by F. Minarik
Margins- short head, 4 1/2 lengths



SILBERNE PEITSCHE
(Gr 3) Cologne 1300 metres 3yo+
09-May-2010 Turf,Soft €55000
1. CONTAT by Diktat--Conga, by Robellino
bred by Klaus Laakmann (GERMANY)
trained by P. Vovcenko
ridden by R. Juracek
2. SMOOTH OPERATOR by Big Shuffle--Salzgitter, by Salse
bred by Mario Hofer GmbH (GERMANY)
trained by M. Hofer
ridden by S. Hofer
3. AMICO FRITZ by Fasliyev--Arctic Appeal, by Ahonoora
bred by Alex. Pereira (GERMANY)
trained by H. Pantall
ridden by M. Guyon
Margins- 2 lengths, nose



St Paddy

Argentina - 8 May 2010


ARGENTINA
CLASICO SOUTHERN HALO
(Gr 3) San Isidro 1400 metres 3yo+
08-May-2010 Turf,
1. MARUCO PLUS by Alpha Plus--Villa Hipica, by Ride The Rails
bred by La Gringa (ARGENTINA)
trained by N. Mezzotero
ridden by P. Falero
2. NEW KILLER by Hidden Prize--Nynphe, by Senor Pete
bred by Haras Orilla del Monte (ARGENTINA)
trained by J. Etchechoury
ridden by A. Giannetti
3. SAURO by Sebi Halo--Indava, by Interprete
bred by Haras El Paraiso (ARGENTINA)
trained by J. Etchechoury
ridden by J. Mendez
Margins- 1 1/2 length, 1 1/2 length



St Paddy

USA - 8 May 2010


MERVYN LEROY HANDICAP
(Gr 2) Hollywood Park 8.5 furlongs 3yo+
08-May-2010 All weather,Fast $150000
1. RAIL TRIP by Jump Start--Sweet Trip, by Carson City
bred by Donarra Thoroughbreds, LLC (USA)
trained by R. Ellis
ridden by R. Bejarano
2. SANGAREE by Awesome Again--Mari's Sheba, by Mari's Book
bred by Stonerside Stable (USA)
3. CIGAR MAN by Drewman--Foxey's Last Key, by Big Bold Sefa
bred by Charles Spence (USA)
Margins- 3 1/4 lengths, 1 1/4 length



DWYER STAKES
(Gr 2) Belmont Park 8.5 furlongs 3yo
08-May-2010 Dirt,Fast $200000
1. FLY DOWN by Mineshaft--Queen Randi, by Fly So Free
bred by Broadway Thoroughbreds Inc & W.S. Farish (USA)
trained by N. Zito
ridden by J. Lezcano
2. DROSSELMEYER by Distorted Humor--Golden Ballet, by Moscow Ballet
bred by Aaron U. Jones and Marie D. Jones (USA)
3. REMAND by Successful Appeal--Fast 'n Fleet, by Mr Greeley
bred by Needham/Betz Thoroughbreds (USA)
Margins- 6 lengths, 1 3/4 length



St Paddy

France - 8 May 2010


PRIX GREFFULHE
(Gr 2) Longchamp 2000 metres 3yo c&f
08-May-2010 Turf,Good to Soft €130000
1. ICE BLUE by Dansili--Winter Solstice, by Unfuwain
bred by Judmonte Farms (UK)
trained by P. Bary
ridden by S. Pasquier
2. HANDSOME DEVIL by Footstepsinthesand--Acqua Verde, by King's Best
bred by F. Bianco (UK)
trained by E. Lellouche
ridden by A. Crastus
3. GREEN ROCK by Green Tune--Pyramid Painter, by Peintre Celebre
bred by C. Barel (FRANCE)
trained by M. Bollack-Badel
ridden by A. Badel
Margins- 3/4 length, 1 length



St Paddy

Saturday, 8 May 2010

Italy - 8 May 2010


DERBY ITALIANO
(Gr 2) Capannelle 2200 metres 3yo c&f
08-May-2010 Turf, €814000
1. WORTHADD by Dubawi--Wigman, by Rahy
bred by Compagnia Generale (IRELAND)
trained by V. Caruso
ridden by M. Demuro
2. ANSIEI by Highest Honor--Albiatra, by Dixieland Band
bred by Eledy s.r.l. (ITALY)
trained by L. Polito
ridden by M. Esposito
3. SARATOGA BLACK by Pyrus--Mary Martins, by Orpen
bred by John Neary (IRELAND)
trained by G. Bietolini
ridden by G. Bietolini
Margins- short head, head



St Paddy

Japan - 8 May 2010


KYOTO SHIMBUN HAI
(Gr 2) Kyoto 2200 metres 3yo
08-May-2010 Turf,Firm ¥105400000
1. GESTALT by Manhattan Cafe--Endless Wells, by End Sweep
bred by Hosokawa Nojo (JAPAN)
trained by H. Nagahama
ridden by K. Ikezoe
2. COSMO PHANTOM by Stephen Got Even--Southern House, by Paris House
bred by Joan Hadley Thoroughbreds (JAPAN)
trained by T. Miya
ridden by M. Matsuoka
3. REVE D'ORIENT by Special Week--Reve D'oscar, by Highest Honor
bred by Northern Farm (JAPAN)
trained by H. Matsuda
ridden by Y. Fujioka
Margins- 1 1/4 length, nose



NIIGATA DAISHOTEN
(Gr 3) Niigata 2000 metres 4yo+
08-May-2010 Turf,Firm ¥78230000
1. GOLDEN DAHLIA by Fuji Kiseki--Nice Tres Bien, by Northern Taste
bred by Daiei Bokujo (JAPAN)
trained by Y. Ninomiya
ridden by Y. Shibata
2. SACRED VALLEY by Tanino Gimlet--Holy Brown, by Fuji Kiseki
bred by Northern Farm (JAPAN)
trained by Y. Takahashi
ridden by K. Miura
3. NIHONPILLOW REGALO by Admire Vega--Nihonpillowpaulina, by Nihon Pillow Winner
bred by Hyakutaro Kobayashi (JAPAN)
trained by T. Hattori
ridden by M. Sakai
Margins- 1 length, 3/4 length



St Paddy

New Zealand - 8 May 2010


CANTERBURY GOLD CUP
(Gr 3) Riccarton Park 2000 metres 3yo+
08-May-2010 Turf,Good $100000 (NZ)
1. BRUCE ALMIGHTY by Deputy Governor--Striking Angel, by Straight Strike
bred by Boyte Family Trust (NEW ZEALAND)
trained by S. Manning
ridden by R. Hannam
2. SOPH by Lord Ballina--Our Sophie, by Kaapstad
bred by J. N. Wallace (NEW ZEALAND)
trained by K. Myers
ridden by K. Myers
3. SHELBY by His Royal Highness--Stick, by Touching Wood
bred by Regal Bloodstock Ltd (NEW ZEALAND)
trained by J. & K. Parsons
ridden by C. Johnson
Margins- 1 1/2 length, 1 1/2 length



ROTORUA CUP
(Gr 3) Arawa Park 2200 metres 3yo+
08-May-2010 Turf,Dead $70000 (NZ)
1. INDIKATOR by Sandtrap--Lady Daintree, by Sir Tristram
bred by P. Setchell (NEW ZEALAND)
trained by K. Opie
ridden by R. Jones
2. TINSELTOWN by Pentire--Tinsel, by Jetball
bred by W. J. Stewart (NEW ZEALAND)
trained by M. & P. Moroney
ridden by C. Grylls
3. CHETTAK by Almutawakel--Filament, by Lord Ballina
bred by Meehan B'stock trust and Mrs A. & J. Goddard (NEW ZEALAND)
trained by S. Marsh
ridden by J. Waddell
Margins- neck, 2 1/4 lengths



St Paddy

Thursday, 6 May 2010

France - 6 May 2010


PRIX D'HEDOUVILLE
(Gr 3) Longchamp 2400 metres 4yo+
06-May-2010 Turf,Good €80000
1. ALLIED POWERS by Invincible Spirit--Always Friendly, by High Line
bred by Saad Bin Mishrif (IRELAND)
trained by M. Bell
ridden by I. Mendizabal
2. MORES WELLS by Sadler's Wells--Endorsement, by Warning
bred by Cliveden Stud Ltd and Ocean Bloodstock (UK)
trained by R. Gibson
ridden by S. Pasquier
3. AIZAVOSKI by Monsun--Arlesienne, by Alzao
bred by Dayton Investments Ltd (IRELAND)
trained by E. Lellouche
ridden by A. Crastus
Margins- head, 2 1/2 lengths



St Paddy

Monday, 3 May 2010

Ireland - 3 May 2010


IRELAND
MOORESBRIDGE STAKES
(Gr 3) Curragh 10 furlongs 4yo+
03-May-2010 Turf,Good €75000
1. FAME AND GLORY by Montjeu--Gryada, by Shirley Heights
bred by Ptarmigan Bloodstock Ltd, Miss Kirsten Rausing (UK)
trained by A. O'Brien
ridden by J. Murtagh
2. RECHARGE by Cape Cross--Rebelline, by Robellino
bred by Skymarc Farm & Castlemartin Stud (IRELAND)
trained by K. Prendergast
ridden by C. Hayes
3. GALILEO'S CHOICE by Galileo--Sevi's Choice, by Sir Ivor
bred by Patrick F. Kelly (IRELAND)
trained by D. Weld
ridden by P. Smullen
Margins- 5 lengths, 2 1/2 lengths



St Paddy

Argentina - 2 May 2010


CLASICO RAUL ARISTEGUI
(Gr 2) La Plata 1400 metres 2yo, fillies
02-May-2010 Dirt,
1. EXCELLENT NOTE by Editor's Note--Empress Day, by Equalize
bred by Haras Abolengo (ARGENTINA)
trained by R. San Millan
ridden by M. Fernandez
2. GRAND COQUETTE by Grand Slam--Vedette's Parade, by Parade Marshal
bred by Haras Firmamento (ARGENTINA)
trained by J. Etchechoury
ridden by E. Talaverano
3. SEMILLADA by Sunray Spirit--Rubia Cande, by Equalize
bred by Haras Abolengo (ARGENTINA)
trained by R. San Milan
ridden by M. Leyes
Margins- 4 lengths, 1/2 length



St Paddy

USA - 2 May 2010


SENORITA STAKES
(Gr 3) Hollywood Park 8 furlongs 3yo fillies
02-May-2010 Turf,Firm $100000
1. COZI ROSIE by Pleasantly Perfect--Felidia, by Golden Fleece
bred by Mr. & Mrs. Jerome Moss (USA)
trained by J. Sadler
ridden by M. Smith
2. ANDINA by Singspiel--Fragrant Oasis, by Rahy
bred by Darley (IRELAND)
3. CITY TO CITY by City Zip--Stormbow, by Storm Cat
bred by Dr. D. Michael Cavey jr. (USA)
Margins- 1 length, nose



St Paddy

Hollywood Park From Seabiscuit to Pincay

Chile - 2 May 2010


CLASICO CLUB HIPICO DE SANTIAGO
(Gr 1) Club Hipico 2000 metres 3yo+
02-May-2010 Turf,Fast 34500000 (CLP)
1. PAPELON by Monthir--Encubierta, by Edgy Diplomat
bred by Haras San Patricio (CHILE)
trained by C. Urbina
ridden by L. Torres
2. CASABLANCA STAR by Dushyantor--Granate, by Golden Voyager
bred by Haras Matancilla (CHILE)
trained by P. Baeza
3. COSTA NORTENA by Dushyantor--Costa Norte, by Fappavalley
bred by Haras Matancilla (CHILE)
trained by P. Baeza
Margins- 1 3/4 length, 2 1/2 lengths



St Paddy

Sunday, 2 May 2010

France - 2 May 2010


FRANCE
PRIX GANAY
(Gr 1) Longchamp 2100 metres 4yo+
02-May-2010 Turf,Good €300000
1. CUTLASS BAY by Halling--Dunnes River, by Danzig
bred by Darley Stud Management (UAE)
trained by A. Fabre
ridden by M. Guyon
2. SHALANAYA by Lomitas--Shalamantika, by Nashwan
bred by S.A. Aga Khan (IRELAND)
trained by M. Delzangles
ridden by C. Lemaire
3. PALLODIO by Medecis--Bent Al Fala, by Green Desert
bred by Millinium Partnership (IRELAND)
trained by J. Hammond
ridden by D. Bonilla
Margins- 3/4 length, 1 1/2 length



St Paddy

Japan - 2 May 2010


TENNO SHO (SPRING)
(Gr 1) Kyoto 3200 metres 4yo+
02-May-2010 Turf,Firm ¥256840000
1. JAGUAR MAIL by Jungle Pocket--Haya Beni Komachi, by Sunday Silence
bred by Aioi Farm (JAPAN)
trained by N. Hori
ridden by C. Williams
2. MEINER KITZ by Chief Bearhart--Takara Kanna, by Soccer Boy
bred by Big Red Farm (JAPAN)
trained by S. Kunieda
ridden by M. Matsuoka
3. MEISHO DONTAKU by Manhattan Cafe--Mystic Light, by Machiavellian
bred by Taiyo Bokujo (JAPAN)
trained by M. Honda
ridden by K. Take
Margins- 3/4 length, 5 lengths



St Paddy

Hong Kong - 1 May 2010


THE SPRINT CUP
(Gr 2) Sha Tin 1200 metres 3yo+
01-May-2010 Turf,Good $3000000 (HK)
1. ULTRA FANTASY (HK) - QUAY LAGO by Encosta De Lago--Belle Anglaise, by Sir Ivor
bred by Eldon Park Stud (AUSTRALIA)
trained by P. Yiu
ridden by H. Lai
2. GREEN BIRDIE by Catbird--Mrs Squillionaire, by Last Tycoon
bred by Whakanui Stud Ltd (NEW ZEALAND)
trained by C. Fownes
ridden by B. Prebble
3. HAPPY ZERO by Danzero--Have Love, by Canny Lad [sales history]
bred by Mr K.F. Leung (AUSTRALIA)
trained by J. Moore
ridden by Z. Purton
Margins- short head, 1/2 length



St Paddy

USA - 1 May 2010


KENTUCKY DERBY
(Gr 1) Churchill Downs 10 furlongs 3yo
01-May-2010 Dirt,Sloppy $2185200
1. SUPER SAVER by Maria's Mon--Supercharger, by A P Indy
bred by WinStar Farm LLC (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by C. Borel
2. ICE BOX by Pulpit--Spice Island, by Tabasco Cat
bred by Denley Park (USA)
trained by N. Zito
ridden by J. Lezcano
3. PADDY O'PRADO by El Prado--Fun House, by Prized
bred by Winchell Thoroughbreds (USA)
trained by D. Romans
ridden by K. Desormeaux
Margins- 2 1/2 lengths, neck



TURF CLASSIC
(Gr 1) Churchill Downs 9 furlongs 3yo+
01-May-2010 Turf,Yielding $553100
1. GENERAL QUARTERS by Sky Mesa--Ecology, by Unbridled's Song
bred by Mr and Mrs R. David Randal (USA)
trained by T. McCarthy
ridden by R. Bejarano
2. COURT VISION by Gulch--Weekend Storm, by Storm Bird
bred by W. S. Farish & Kilroy Thoroughbred Partnership (USA)
trained by R. Dutrow
ridden by R. Albarado
3. LOUP BRETON by Anabaa--Louve, by Irish River
bred by Dayton Investments Ltd (IRELAND)
trained by J. Canani
ridden by G. Gomez
Margins- neck, head



HUMANA DISTAFF HANDICAP
(Gr 1) Churchill Downs 7 furlongs 4yo+, fillies & mares
01-May-2010 Dirt,Sloppy $336900
1. MONA DE MOMMA by Speightstown--Society Gal, by Linkage
bred by Kim Nardelli, Rodney Nardelli, R.C.Durr & Dr. Michael Spirito (USA)
trained by J. Sadler
ridden by J. Rosario
2. PRETTY PROLIFIC by Lion Heart--Seattle Way, by Seattle Slew
bred by Paget Bloodstock (USA)
trained by J. Baker
ridden by R. Albarado
3. INFORMED DECISION by Monarchos--Palangana, by His Majesty
bred by C. Kidder & N. Cole (USA)
trained by J. Sheppard
ridden by J. Leparoux
Margins- 3/4 length, 1 length



CHURCHILL DOWNS HANDICAP
(Gr 2) Churchill Downs 7 furlongs 4yo+
01-May-2010 Dirt,Sloppy $290000
1. ATTA BOY ROY by Tribunal--Irish Toast, by Synastry
bred by Patricia J. Murphy and Mr & Mrs Frederick L. Pabst (USA)
trained by V. Lund
ridden by C. Borel
2. WARRIOR'S REWARD by Medaglia D'oro--For All You Do, by Seeking The Gold
bred by Jayeff "B" Stables (USA)
3. MUSKET MAN by Yonaguska--Fortuesque, by Fortunate Prospect
bred by Jim E. Nelson and Sergio De Souza (USA)
Margins- 1/2 length, 2 3/4 lengths



CHURCHILL DISTAFF TURF MILE
(Gr 2) Churchill Downs 8 furlongs 3yo+, fillies & mares
01-May-2010 Turf,Yielding $223200
1. PHOLA by Johannesburg--Humbling, by Petionville
bred by Andover Way & N & P Horse Racing Venture (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by R. Dominguez
2. HOT CHA CHA by Cactus Ridge--Reduced Sentence, by Broad Brush
bred by Nelson McMakin (USA)
3. MISS KELLER by Montjeu--Ingozi, by Warning
bred by Hascombe and Valiant Studs (IRELAND)
Margins- 1 1/4 length, 1 1/4 length



EIGHT BELLES STAKES
(Gr 3) Churchill Downs 7.5 furlongs 3yo fillies
01-May-2010 Turf,Sloppy $110700
1. BUCKLEUPBUTTERCUP by Najran--Golden Borders, by Conquistador Cielo
bred by Avalon Farms, Inc (USA)
trained by E. Kenneally
ridden by J. Leparoux
2. VISAVIS by Indian Charlie--Lady Cerise, by Honor Grades
bred by Martin Cherry (USA)
3. HOT DIXIE CHICK by Dixie Union--Above Perfection, by In Excess
bred by Santa Rosa Partners (USA)
Margins- 6 1/4 lengths, 1 1/2 length



WILSHIRE HANDICAP
(Gr 3) Hollywood Park 8 furlongs 3yo+ f&m
01-May-2010 Turf,Firm $100000
1. MEDAGLIA D'AMOUR by Medaglia D'oro--Izara, by Blushing John
bred by Allen E. Paulson Living Trust (USA)
trained by B. Cecil
ridden by A. Quinonez
2. CAT BY THE TALE by Tale Of The Cat--St Clair Ridge, by Indian Ridge
bred by T. F. Van Meter, D. Hendrickson & M. Lowenbaum (USA)
3. YOU LIFT ME UP by Lord Carson--Up On Her Toes, by Green Dancer
bred by Tommy Town Thoroughbreds, LLC (USA)
Margins- 1 1/4 length, nose



St Paddy

Saturday, 1 May 2010

New Zealand - 1 May 2010


CAMBRIDGE BREEDERS' STAKES
(Gr 3) Te Rapa 1200 metres 3yo
01-May-2010 Turf,Dead $70000 (NZ)
1. RIOMORAL by Captain Rio--Immoral, by Last Tycoon
bred by Forhomes Investments Ltd (NEW ZEALAND)
trained by K. McQuade
ridden by M. Coleman
2. RIO FORTUNE by Captain Rio--Bahira, by Volksraad
bred by Westbury Stud Ltd (AUSTRALIA)
trained by M. Walker
ridden by N. Harris
3. SHOW UP by Show A Heart--La Serenade, by St Covet
bred by Karreman Bloodstock Ltd (NEW ZEALAND)
trained by G. Richardson
ridden by J. Collett
Margins- nose, head



St Paddy

Germany - 1 May 2010


GERMAN 1000 GUINEAS
(Gr 2) Dusseldorf 1600 metres 3yo fillies
01-May-2010 Turf,Good €125000
1. KALI by Areion--Kahlua, by Dashing Blade
bred by Gestut Park Wiedingen (GERMANY)
trained by W. Hickst
ridden by A. de Vries
2. REINE HEUREUSE by Big Shuffle--Reine Galante, by Danehill
bred by Gestut Auenquelle (GERMANY)
trained by U. Ostmann
ridden by Y. Lerner
3. NEON LIGHT by Refuse To Bend--No Merci, by General Assembly
bred by Pavel Kusmin (GERMANY)
trained by A. Wohler
ridden by E. Pedroza
Margins- 1 1/4 length, neck



St Paddy

South Africa - 1 May 2010


SOUTH AFRICAN DERBY
(Gr 1) Turffontein 2450 metres 3yo
01-May-2010 Turf, 1500000 (ZAR)
1. IRISH FLAME by Dynasty--Clock The Rock, by Flaming Rock
bred by Millennium Stud (SOUTH AFRICA)
trained by M. de Kock
ridden by K. Shea
2. PIERRE JOURDAN by Parade Leader--Vin Fizz, by Qui Danzig
bred by Summerhill Stud Ltd (SOUTH AFRICA)
trained by G. Alexander
ridden by D. David
3. SERVICE ACE by Fort Wood--Beltel, by Bush Telegraph
bred by Mauritzfontein Stud (SOUTH AFRICA)
trained by M. Azzie
ridden by G. Lerena
Margins- 9 1/2 lengths, 3 1/4 lengths



COMPUTAFORM SPRINT
(Gr 1) Turffontein 1000 metres 3yo+
01-May-2010 Turf,Very soft 1000000 (ZAR)
1. NOBLE HEIR by Kahal--Irish Honour, by Kilconnel
bred by Connington Stud (SOUTH AFRICA)
trained by D. Bosch
ridden by A. Delpech
2. INTELLECTUAL by Spaceship--Jump Ahead, by Sapieha
bred by Scott Bros (SOUTH AFRICA)
trained by H. Brown
ridden by R. Danielson
3. MYTHICAL FLIGHT by Jet Master--Mythical Bird, by Harry Hotspur
bred by The Alchemy (SOUTH AFRICA)
trained by S. Tarry
ridden by J. Geroudis
Margins- 1 3/4 length, 1/2 length



S A FILLIES NURSERY
(Gr 2) Turffontein 1160 metres 2yo fillies
01-May-2010 Turf,Very soft 400000 (ZAR)
1. WAYWEST GODDESS by Way West--Gallic Goddess, by Gallic League
bred by Hallmark Thoroughbreds (SOUTH AFRICA)
trained by L. Goosen
ridden by J. Sampson
2. IBROX PARK by Camden Park--Charmed, by Jallad
bred by Klawervlei Stud (SOUTH AFRICA)
trained by D. Zaki
ridden by B. Lerena
3. STORMY COAST by Fort Wood--Stormy Appeal, by Kilconnel
bred by Ascot Stud Ltd (SOUTH AFRICA)
trained by G. Scott
ridden by G. Figueroa
Margins- 2 lengths, nose



St Paddy

Argentina - 1 May 2010


GRAN PREMIO MONTEVIDEO
(Gr 1) Palermo 1500 metres 2yo colts
01-May-2010 Turf,
1. ANAEROBIO by Catcher In The Rye--Potra Anala, by Potrillon
bred by La Madrugada (ARGENTINA)
ridden by P. Falero
2. ES CORINO by Espaciado--Potricorina, by Potrillazo
bred by Vadarkblar (ARGENTINA)
ridden by E. Ortega Pavon
3. DON PETARDO by Mutakddim--Dona Streaper, by Southern Halo
bred by Haras San Benito (ARGENTINA)
ridden by J. Mendez
Margins- 2 1/2 lengths, 1 1/2 length



GRAN PREMIO JORGE DE ATUCHA
(Gr 1) Palermo 1500 metres 2yo fillies
01-May-2010 Dirt,
1. STUDENTESSA by High Yield--Student Body Pres, by Mr Leader
bred by Haras La Quebrada (ARGENTINA)
trained by E. Bortule
ridden by N, Fernandez
2. CARTA PATENTE by Bernstein--Carlinha, by Lode
bred by Haras Santa Maria de Araras (ARGENTINA)
trained by J. Etchechoury
ridden by A. Giannetti
3. TAMPAINTHERYE by Catcher In The Rye--Tampalada, by Southern Halo
bred by Orilla del monte (ARGENTINA)
trained by J. Etchechoury
ridden by R. Blanco
Margins- 1/2 length, 1 1/2 length



St Paddy

UK - 1 May 2010


UNITED KINGDOM
2000 GUINEAS
(Gr 1) Newmarket 8 furlongs 3yo
01-May-2010 Turf,Good to Firm £400000
1. MAKFI by Dubawi--Dhelaal, by Green Desert
bred by Shadwell Estate Co Ltd (UK)
trained by M Delzangles
ridden by C. Lemaire
2. DICK TURPIN by Arakan--Merrily, by Sharrood
bred by John McEnery (IRELAND)
trained by R. Hannon
ridden by R. Moore
3. CANFORD CLIFFS by Tagula--Mrs Marsh, by Marju
bred by S. and S. Hubbard Rodwell (IRELAND)
trained by R. Hannon
ridden by R. Hughes
Margins- 1 1/4 length, 1/2 length



St Paddy

France - 1 May 2010


PRIX DU MUGUET
(Gr 2) Saint-Cloud 1600 metres 4yo+
01-May-2010 Turf,Good to Soft £130000
1. BYWORD by Peintre Celebre--Binche, by Woodman
bred by Juddmonte Farms (UK)
trained by A. Fabre
ridden by M. Guyon
2. GRIS DE GRIS by Slickly--Deesse Grise, by Lead On Time
bred by J.-C. Seroul (IRELAND)
trained by A. de Royer Dupre
ridden by G. Mosse
3. SEHREZAD by Titus Livius--Trebles, by Kenmare
bred by Acorn Stud (IRELAND)
trained by A. Lowe
ridden by I. Mendizabal
Margins- short head, 1 1/2 length



St Paddy

USA - 30 April 2010


KENTUCKY OAKS
(Gr 1) Churchill Downs 9 furlongs 3yo fillies
30-Apr-2010 Dirt,Fast $584300
1. BLIND LUCK by Pollard's Vision--Lucky One, by Best Of Luck
bred by Fairlawn Farm (USA)
trained by J. Hollendorfer
ridden by R. Bejarano
2. EVENING JEWEL by Northern Afleet--Jewel Of The Night, by Giant's Causeway
bred by Betty L. Mabee & Larry Mabee (USA)
trained by J. Cassidy
ridden by K. Desormeaux
3. TIDAL POOL by Yankee Gentleman--Sea Rhythm, by Deputy Minister
bred by David Garvin (USA)
trained by D. Lukas
ridden by C. Borel
Margins- nose, 2 3/4 lengths



AMERICAN TURF STAKES
(Gr 2) Churchill Downs 8.5 furlongs 3yo
30-Apr-2010 Turf,Firm $200550
1. DOUBLES PARTNER by Rock Hard Ten--Serena's Sister, by Rahy
bred by Arthur I. Appleton (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by G. Gomez
2. ASPHALT by War Chant--Island Fire, by Island Whirl
bred by Peter Vegso Racing Stable (USA)
3. GUYS REWARD by Grand Reward--Beach View, by Mr Greeley
bred by Haymarket Farm (USA)
Margins- 1 3/4 length, 3 lengths



ALYSHEBA STAKES
(Gr 3) Churchill Downs 8.5 furlongs 3yo+
30-Apr-2010 Dirt,Fast $169650
1. ARSON SQUAD by Brahms--Majestic Fire, by Green Dancer
bred by E&D Enterprises (USA)
trained by R. Dutrow
ridden by P. Lopez
2. FLYING PRIVATE by Fusaichi Pegasus--Beautiful Treasure, by Unbridled
bred by John Mulholland and Martha Jane Mulholland (USA)
3. ENRICHED by High Brite--Li'l Ms Leonard, by Nostalgia's Star
bred by Carol Longenfelter (USA)
Margins- 2 1/4 lengths, 1 1/2 length



CHURCHILL DOWNS TURF SPRINT STAKES
(Gr 3) Churchill Downs 5 furlongs 3yo+
30-Apr-2010 Turf,Firm $119100
1. SILVER TIMBER by Prime Timber--River Princess, by Alwuhush
bred by Sez Who Thoroughbreds (USA)
trained by C. Brown
ridden by J. Leparoux
2. CHAMBERLAIN BRIDGE by War Chant--She's Got Class, by Trempolino
bred by Eugene Melnyk (USA)
3. CENTRAL CITY by City Place--Apache Dancer, by Alphabet Soup
bred by C. Bobbs and F. Berris (USA)
Margins- neck, nose



KENTUCKY JUVENILE STAKES
(Gr 3) Churchill Downs 5 furlongs 2yo
30-Apr-2010 Turf,Fast $110300
1. LOU BRISSIE by Limehouse--Fearless Wildcat, by Forest Wildcat
bred by Gulf Coast Farms, LLC (USA)
trained by N. Howard
ridden by J. Velazquez
2. BOYS AT TOSCONOVA by Officer--Little Bonnet, by Coronado's Quest
bred by Hertrich/McCarthy Livestock (USA)
3. TWELVE PACK SHELLY by Deputy Storm--So Smashing, by Two Punch
bred by Sycamore Hall Farm (USA)
Margins- 1 1/2 length, neck



LA TROIENNE STAKES
(Gr 2) Churchill Downs 8.5 furlongs 3yo+ fillies & mares
30-Apr-2010 Dirt,Fast $418800
1. UNRIVALED BELLE by Unbridled's Song--Queenie Belle, by Bertrando
bred by G. Seidler & P. Vegso (USA)
trained by W. Mott
ridden by K. Desormeaux
2. RACHEL ALEXANDRA by Medaglia D'oro--Lotta Kim, by Roar
bred by Dolphus C. Morrison (USA)
3. MORENA by Privately Held--Charytin, by Summing
bred by Haras Gina Santa Rosa (PERU)
Margins- head, 5 lengths



UNITED STATES
WESTCHESTER HANDICAP
(Gr 3) Belmont Park 8 furlongs 3yo+
30-Apr-2010 Dirt,Fast $100000
1. LE GRAND CRU by Dynaformer--Ice The Champagne, by El Gran Senor
bred by Earle I. Mack (USA)
trained by H. Jerkens
ridden by C. Velazquez
2. CONVOCATION by Pulpit--Shade Dance, by Nureyev
bred by Darley (USA)
3. IRONMAN JON by Mineshaft--Lamington, by Danzig
bred by Stonewall Farm (USA)
Margins- 2 1/4 lengths, head



St Paddy