Sunday, 27 December 2009

UK - 26 Dec 2009

A steeplechase from the UK featuring the greatest national hunt horse alive
KING GEORGE VI CHASE
(Gr 1) Kempton 24 furlongs 4yo+
26-Dec-2009 Turf,Good to Soft, Soft in places £200000
1. KAUTO STAR by Village Star--Kauto Relka, by Port Etienne
bred by Mme H Aubert (FRANCE)
trained by P. Nicholls
ridden by R. Walsh
2. MADISON DU BERLAIS by Indian River--Anais Du Berlais, by Dom Pasquini
bred by Jean-Marc Lucas (FRANCE)
trained by D. Pipe
ridden by T. Scudamore
3. BARBERS SHOP by Saddlers' Hall--Close Harmony, by Bustino
bred by Queen Elizabeth (UK)
trained by N. Henderson
ridden by B. Geraghty
Margins- distance, 1 length



St Paddy

Japan - 27 Dec 2009

ARIMA KINEN
(Gr 1) Nakayama 2500 metres 3yo+
27-Dec-2009 Turf,Firm ¥346920000
1. DREAM JOURNEY by Stay Gold--Oriental Art, by Mejiro Mc Queen
bred by Shiraoi Farm Shadai Corporation Ltd (JAPAN)
trained by Y. Ikee
ridden by K. Ikezoe
2. BUENA VISTA by Special Week--Biwa Heidi, by Caerleon
bred by Northern Racing (JAPAN)
trained by H. Matsuda
ridden by N. Yokoyama
3. AIR SHADY by Sunday Silence--Air Deja Vu, by Northern Taste
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by M. Ito
ridden by H. Goto
Margins- 1/2 length, 4 lengths



St Paddy

Argentina - 26 Dec 2009

CLASICO AYACUCHO
(Gr 3) Palermo 2500 metres 4yo+
26-Dec-2009 Dirt,
1. CHE BAILARIN by Luhuk--Romagnola, by Slewsville
bred by Jose Antonio Suarez (ARGENTINA)
trained by M. Viviani
ridden by P. Falero
2. DANCER'S PRIDE by Hidden Prize--Dancette, by Bold Forli
bred by Orilla del Monte (ARGENTINA)
trained by J. Maldotti
ridden by J. Noriega
3. MISS LAKE QUEEN by Numerous--Queen Lake, by Meadowlake
bred by Haras Firmamento
trained by H. Perez
Margins- 8 lengths, 1/2 length



St Paddy

USA - 26 Dec 2009

W L MCKNIGHT HANDICAP
(Gr 2) Calder 12 furlongs 3yo+
26-Dec-2009 Turf,Firm $150000
1. CLOUDY'S KNIGHT by Lord Avie--Cloudy Spot, by Solar City
bred by Jerrold Schwartz (USA)
trained by J. Sheppard
ridden by R. Homeister
2. SPICE ROUTE by King's Best--Zanzibar, by In The Wings
bred by Usk Valley Stud (UK)
3. WINCHESTER by Theatrical--Rum Charger, by Spectrum
bred by Mr and Mrs B. Firestone (USA)
Margins- 1 1/4 length, 1/2 length



STAGE DOOR BETTY HANDICAP
(Gr 3) Calder 8.5 furlongs 3yo+ f&m
26-Dec-2009 Dirt,Fast $100000
1. SWEET REPENT by Repent--Sweetbabe, by Formal Dinner
bred by Nikki Schick and Roger Schick (USA)
trained by J. Braddy
ridden by M. Cruz
2. AMAZING by Greatness--Total Wonder, by Awesome Again
bred by Marilyn Fazio Seltzer (USA)
3. AURORA LIGHTS by Pulpit--Lady Lochinvar, by Lord At War
bred by Mr & Mrs Larry D. Williams (USA)
Margins- nose, 3 1/2 lengths



St Paddy

Saturday, 26 December 2009

New Zealand - 26 Dec 2009

LADIES' MILE (Eight Carat)
(Gr 2) Ellerslie 1600 metres 3yo fillies
26-Dec-2009 Turf,Good $100000 (NZ)
1. KATIE LEE by Pins--Miss Jessie Jay, by Spectacularphantom
bred by Hallmark Stud (AUSTRALIA)
trained by G. & D. Rogerson
ridden by O. Bosson
2. ADALINE by Court Of Jewels--Red Covet, by St Covet
bred by M. Tong (AUSTRALIA)
trained by S. McKee
ridden by L. Innes
3. BLONDE BOMBSHELL by Towkay--Millie Munroe, by Grosvenor
bred by M. K. Oulaghan, B. D. Payn & H. Renall (NEW ZEALAND)
trained by J. Sargent
ridden by C. Brown
Margins- head, 2 1/2 lengths



GREAT NORTHERN GUINEAS
(Gr 2) Ellerslie 2100 metres 3yo
26-Dec-2009 Turf,Good $100000 (NZ)
1. ZARZUELA by Zabeel--Star Satire, by Volksraad
bred by D. Paykel (NEW ZEALAND)
trained by M. Walker
ridden by J. McDonald
2. PRINCE OF WALES by Bachelor Duke--Serenity Princess, by Encosta De Lago
bred by Karreman Bloodstock Ltd (NEW ZEALAND)
trained by M. & P. Moroney
ridden by M. Coleman
3. TIME KEEPER by Stravinsky--Organdy, by Our Emblem
bred by C.D. Harvey, D.C. McLean & T.H. Morris (NEW ZEALAND)
trained by G. Nicholson & P. Allbon
ridden by A. Calder
Margins- head, 3/4 length



Zabeel Classic
(Gr 1)Ellerslie 2000 metres WFA, Open
26-Dec-2009 Turf,Good $200000 (AU)
1. VOSNE ROMANEE by Electronic Zone--Madison Avenue, by Morcon
bred by Turnham Green Holdings Ltd (NEW ZEALAND)
trained by J. Lynds
ridden by M. Cameron
2. RED RULER by Viking Ruler--Ransom Bay, by Red Ransom
bred by J. S. Cornish & Trelawney Stud (NEW ZEALAND)
trained by J. Sargent
ridden by M. Cameron
3. TELL A TALE by Tale Of The Cat--Cheeky Veronika, by Sir Tristram
bred by Davilora Lodge (AUSTRALIA)
trained by M. Walker
ridden by J. McDonald
Margins- 2 1/4 lengths, 3/4 length




St Paddy

Argentina - 25 Dec 2009

CLASICO TOMAS LYON
(Gr 2) San Isidro 1000 metres 3yo +, fillies & mares
25-Dec-2009 Dirt,
1. QUE FELICIDAD by Bernstein--Queen Tango, by Lode
bred by Haras Santa Maria de Araras (ARGENTINA)
trained by C. Etchechoury
ridden by R. Blanco
2. CIRCLE ROAD by American Chance--Cindy Road, by Roar
bred by Grazia's S.A. (ARGENTINA)
trained by J. Neer Myansky
ridden by E. Ortega Pavon
3. LATIN GIPSY by Seeking Daylight--Latinoamerica, by Deputy Commander
bred by Haras La Providencia (ARGENTINA)
trained by A. Glades
ridden by A. Glades
Margins- 2 lengths, 3/4 length



St Paddy

Friday, 25 December 2009

Peru - 20 Dec 2009

CLASICO HIPODROMO DE MONTERRICO
(Gr 2) Monterrico 2400 metres 3yo+
20-Dec-2009 Dirt, 28800
1. AL KADIR by Aljabr--Goodas I Look, by Strodes Creek
bred by Stonerside Stables (USA)
trained by F. Banda
ridden by C. Trujillo
2. SPICER BOY by Lemon Drop Kid--Sweet Charity, by A P Indy
bred by Stonerside stable (USA)
ridden by B. Padilla
3. ARPONERO by Apprentice--Relancina, by Devil's Bag
ridden by V. Fernandez
Margins- 3 1/2 lengths, 6 1/4 lengths



St Paddy

Brazil - 20 Dec 2009

GRANDE PREMIO NATAL
(Gr 3) Cidade Jardim 1800 metres 3yo
20-Dec-2009 Turf, 46916 (BRL)
1. VUPT VAPT by Romarin--Ela Manda, by Stuka
bred by Haras Pirassununga (BRAZIL)
trained by M. Singnoretti
ridden by I. Santana
2. RESENDE by Belo Colony--Maasai Mara, by Aksar
bred by Haras Cifra (BRAZIL)
trained by F. Borges
ridden by A. Souza
3. GALOPE FORTE by Roi Normand--Lady Irene, by St Chad
bred by Stud Tobruk (BRAZIL)
ridden by F. Leandro
Margins- 1 1/2 length, 1 length



St Paddy

USA - 20 Dec 2009

HOLLYWOOD STARLET STAKES
(Gr 1) Hollywood Park 8.5 furlongs 2yo, fillies
20-Dec-2009 All weather,Fast $405250
1. BLIND LUCK by Pollard's Vision--Lucky One, by Best Of Luck
bred by Fairlawn Farm (USA)
trained by J. Hollendorfer
ridden by R. Bejarano
2. MISS HEATHER LEE by Trippi--Chris' Rocket Girl, by Seattle Dancer
bred by Beverley Glen Farm (CANADA)
trained by B. Baffert
ridden by V. Espinoza
3. AMEN HALLELUJAH by Montbrook--Sara's Success, by Concorde's Tune
bred by Thorobeam Farm (USA)
trained by R. Dutrow
ridden by A. Solis
Margins- 7 lengths, 3/4 length



St Paddy

India - 20 Dec 2009

INDIAN 2000 GUINEAS
(Gr 1) Mumbai 1600 metres 3yo
20-Dec-2009 Turf, 6311200 (INR)
1. JACQUELINE by King Charlemagne--Talita Kumi, by High Estate
bred by Sohna Stud Farm (INDIA)
trained by P. Shroff
ridden by R. Hughes
2. SEA RULER by E Dubai--Cool Ashlee, by Mister Baileys
trained by C. Katrak
ridden by M. Fenton
3. NATIVE KNIGHT by Placerville--Native Tactics, by Bluebird
trained by N. Lagad
ridden by A. Nicholls
Margins- 2 lengths, 2 1/4 lengths



St Paddy

Japan - 19 Dec 2009

THE HANSHIN CUP
(Gr 2) Hanshin 1400 metres 3yo+
20-Dec-2009 Turf,Firm ¥135980000
1. KINSHASA NO KISEKI by Fuji Kiseki--Keltshaan, by Pleasant Colony
bred by Arrowleave Joint Venture (AUSTRALIA)
trained by N. Hori
ridden by M. Demuro
2= PREMIUM BOX by Admire Vega--Chatterbox, by Targowice
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by H. Uehara
ridden by H. Miyuki
2= SAN CARLO by Symboli Kris S--Diva, by Crafty Prospector
bred by Shadai Corporation Inc. (JAPAN)
trained by Y. Okubo
ridden by Y. Yoshida
Margins- 1 length



St Paddy

Peru - 19 Dec 2009

CLASICO JOSE RODRIGUEZ RAZZETO
(Gr 3) Monterrico 1700 metres 3yo+
19-Dec-2009 Dirt,Fast
1. THUNDERING EMILIA by Thunder Gulch--Saint Emilia, by Saint Ballado
bred by Teneri Farm Inc. & Ashford Stud (USA)
trained by J. Suarez
ridden by R. Fernandez
2. INTEROCEANICO by Privately Held--India Brava, by Fast Gold
bred by Haras Gina Santa Rosa (PERU)
ridden by B. Padilla
3. PRATZ by Fregy's--Samara, by El Duce
ridden by V. Arredondo
Margins- neck, 1 1/4 length

Argentina - 19 Dec 2009

CLASICO REPUBLICA ORIENTAL DEL URUGUAY
(Gr 3) Palermo 1600 metres 3yo+ f&m
19-Dec-2009 Dirt, 69750 (ARS)
1. SAETTA by Mutakddim--Stellify, by Southern Halo
trained by C. Etchechoury
ridden by P. Falero
2. INTENSE LOOK by Halo Sunshine--Intense Stripes, by Candy Stripes
bred by Haras Abolengo (ARGENTINA)
trained by R. San Millan
ridden by H. Karamanos
3. PURE BIKE by Pure Prize--South Besa, by Pure Prize
bred by Haras La Biznaga (ARGENTINA)
trained by J. Valdivieso
ridden by J. Mendez
Margins- 2 1/2 length, 3/4 length



St Paddy

Chile - 19 Dec 2009

GENERAL JOSE MIGUEL CARRERA VERDUGO
(Gr 3) Hipodromo Chile 1800 metres 3yo+
19-Dec-2009 Dirt, 8925000 (CLP)
1. ROCK STAR SHOW by Lear Fan--Arsaan, by Nureyev
bred by Gainsborough Farm LLC (USA)
trained by S. Oscar
ridden by T. Luis
2. SOMBRERO DE COPA by Dance Brightly--Duerme Quietecita, by Sari's Baba
bred by Soffia G. Lionei (CHILE)
trained by C. Conejeros
ridden by J. Galleguillos
3. SHACKLETON by Monthir--Golden Rule, by Edgy Diplomat
bred by Haras San Patricio (CHILE)
trained by J. Baeza
ridden by H. Ulloa
Margins- 3/4 length, nose



St Paddy

Brazil - 19 Dec 2009

GRANDE PREMIO CONSAGRACAO
(Gr 2) Cidade Jardim 2800 metres 3yo+
19-Dec-2009 Dirt, 58992 (BRL)
1. AUDACIOUS by Know Heights--Always You, by Ghadeer
bred by Stud Maestro (BRAZIL)
trained by W. Tosta
ridden by V. Leal
2. IMPONENTE PURSE by Public Purse--White Tea, by Sunny's Halo
bred by Ulisses Lignon Carneiro (BRAZIL)
trained by E. Garcia
ridden by W. Blandi
3. BAIN DOUCHE by Know Heights--Uaiasol, by Choctaw Ridge
bred by Haras Europa (BRAZIL)
trained by A. Correa
ridden by A. Souza
Margins- Neck, 1/2 length



St Paddy

USA - 19 Dec 2009

HOLLYWOOD FUTURITY
(Gr 1) Hollywood Park 8.5 furlongs 2yo
19-Dec-2009 Dirt,Fast $750000
1. LOOKIN AT LUCKY by Smart Strike--Private Feeling, by Belong To Me
bred by Gulf Coast Farms LLC (USA)
trained by B. Baffert
ridden by G. Gomez
2. NOBLE'S PROMISE by Cuvee--The Devil's Trick, by Clever Trick
bred by C. Kidder, Cole & B. Kidder (USA)
trained by K. McPeek
ridden by R. Bejarano
3. MAKE MUSIC FOR ME by Bernstein--Miss Cheers, by Carson City
bred by Richard Shultz (USA)
trained by A. Barba
ridden by M. Smith
Margins- 3/4 length, 1/2 length



St Paddy

New Zealand - 19 Dec 2009

MANAWATU CUP
(Gr 3) Awapuni 2300 metres 3yo +
19-Dec-2009 Turf,Good $70000 (NZ)
1. HIGH OCTANE by Towkay--Trendy And True, by Prince True
bred by R.K. & Mrs R.M. Wylie (NEW ZEALAND)
trained by G. Robson
ridden by L. Allpress
2. MANONAMISSION by Kilimanjaro--Arctic Life, by Arctic Tern
bred by Ms K L Taylor (NEW ZEALAND)
trained by L. Latta
ridden by O. Bosson
3. BAKUP by Kilimanjaro--Dastaria, by Stark South
bred by D W Mayers & D M Richardson (NEW ZEALAND)
trained by M. & B. Baker
ridden by C. Grylls
Margins- long head, long neck



MANAWATU CHALLENGE STAKES
(Gr 3) Awapuni 1400 metres 3yo+
19-Dec-2009 Turf,Good $70000 (NZ)
1. O'CARTIER by My Halo--Carinda, by The Jogger
bred by Mrs B. A. Jones (NEW ZEALAND)
trained by J. & K. Parsons
ridden by C. Johnson
2. IL QUELLO VELOCE by Captain Rio--Nishaani, by Gold Brose
bred by Westbury Stud Ltd (NEW ZEALAND)
trained by J. Sargent
ridden by N. Harris
3. HOLD IT HARVEY by King Cugat--Daly Charm, by Best Western
bred by G. Harvey (AUSTRALIA)
trained by T. Rae
ridden by J. Bullard
Margins- 1 1/4 length, 1 1/4 length



St Paddy

Sunday, 13 December 2009

Hong Kong - 13 Dec 2009

HONG KONG SPRINT
(Gr 1) Sha Tin 1200 metres 3yo +
13-Dec-2009 Turf,Good $12000000 (HK)
1. SACRED KINGDOM by Encosta De Lago--Courtroom Sweetie, by Zeditave
bred by Mrs N. F. Calvert, Est Late A. M. Calvert (AUSTRALIA)
trained by P. Yiu
ridden by B. Prebble
2. ONE WORLD by Danehill Dancer--River Serenade, by Hurricane Sky
bred by Mr G. Harvey (AUSTRALIA)
trained by J. Moore
ridden by D. Beadman
3. JOY AND FUN by Cullen--Gin Player, by Defensive Play
bred by L. Williams (NEW ZEALAND)
trained by D. Cruz
ridden by B. Doyle
Margins- 1/2 length, neck



HONG KONG MILE
(Gr 1) Sha Tin 1600 metres 3yo +
13-Dec-2009 Turf,Good $16000000 (HK)
1. GOOD BA BA by Lear Fan--Elle Meme, by Zilzal
bred by Haras Santa Maria De Araras (USA)
trained by D. Cruz
ridden by O. Doleuze
2. HAPPY ZERO by Danzero--Have Love, by Canny Lad
bred by Mr K.F. Leung (AUSTRALIA)
trained by J. Moore
ridden by D. Beadman
3. FELLOWSHIP (HK) - WALSBURGS PRIDE by O'reilly--Mystical Flight, by Danzalion
bred by G. & Mrs L. M. Hodel (NEW ZEALAND)
trained by P. O'Sullivan
ridden by Z. Purton
Margins- 1/2 length, neck



HONG KONG CUP
(Gr 1) Sha Tin 2000 metres 3yo +
13-Dec-2009 Turf,Good $20000000 (HK)
1. VISION D'ETAT by Chichicastenango--Uberaba, by Garde Royale
bred by G. Gilles (FRANCE)
trained by E. Libaud
ridden by O. Peslier
2. COLLECTION by Peintre Celebre--Lasting Chance, by American Chance
bred by P. D. Savill (IRELAND)
trained by J. Moore
ridden by D. Beadman
3. PRESVIS by Sakhee--Forest Fire, by Never So Bold
bred by Mrs M. Campbell-Andenaes (UK)
trained by L. Cumani
ridden by K. Fallon
Margins- 3/4 length, 2 1/2 lengths



St Paddy

Argentina - 12 Dec 2009

GRAN PREMIO INTERNACIONAL JOAQUIN S DE ANCHORENA
(Gr 1) San Isidro 1600 metres 3yo +
12-Dec-2009 Turf,Firm 263500 (ARS)
1. MARUCO PLUS by Alpha Plus--Villa Hipica, by Ride The Rails
bred by La Gringa (ARGENTINA)
trained by N. Mezzotero
ridden by E. Talaverano
2. LIEVE by Golden Voyager--Valerie, by Baynoun
bred by Haras Sao Jose e Expedictus (BRAZIL)
trained by L. Barros dos Reis
ridden by M. Mazini
3. KAPO DI TUTTI by Redattore--Granny's Pie, by Ghadeer
bred by Haras Mabruk (BRAZIL)
trained by S. Garcia Dorneles
ridden by A. Domingos
Margins- 1 1/2 length, 3/4 length



GRAN PRIX FELIX DE ALZAGA UNZUE
(Gr 1) San Isidro 1000 metres 3yo+
12-Dec-2009 Turf,Firm 155000 (ARS)
1. LLORON CAT by Easing Along--Lagrimas De Oro, by Contested Bid
bred by El Alfalfar (ARGENTINA)
trained by J. Dulom
ridden by E. Talaverano
2. OYSTERCATCHER by Luhuk--My Light, by Southern Halo
bred by Las Matildes (ARGENTINA)
trained by J. Intra
ridden by A. Giorgis
3. CRAZY PLUS by Alpha Plus--Nut Case, by Perfect Parade
bred by Panamericano (ARGENTINA)
trained by A. Crucci
ridden by J. Ruiz Diaz
Margins- 3 1/2 lengths, nose



GRAN PREMIO INTERNACIONAL CARLOS PELLEGRINI
(Gr 1) San Isidro 2400 metres 3yo +
12-Dec-2009 Turf,Firm 302000 (ARS)
1. INTERACTION by Easing Along--Inter Rails, by Ride The Rails
bred by Haras Futuro S.R.L. (ARGENTINA)
trained by A. Gaitan
ridden by E. Talaverano
2. LIFE OF VICTORY by Incurable Optimist--La Gran Portada, by Hidden Prize
bred by Juan Martin Garat (ARGENTINA)
trained by C, Etchechoury
ridden by A. Giannetti
3. JEUNE-TURC by Know Heights--Creature Du Ciel, by Machiavellian
bred by Haras Fronteira Parceria Agro Pecuaria (BRAZIL)
trained by V. Nahid
ridden by M. Mazini
Margins- 3 lengths, 1 length



St Paddy

USA - 12 Dec 2009

NATIVE DIVER HANDICAP
(Gr 3) Hollywood Park 9 furlongs 3yo+
12-Dec-2009 All weather,Fast $100000
1. MAST TRACK by Mizzen Mast--Nawal, by Homme De Loi
bred by Robert Frankel (USA)
trained by H. Ascanio
ridden by R. Bejarano
2. HIGH COURT DRAMA by Theatrical--Mountain Law, by Mountain Cat
bred by Budget Stable (IRELAND)
3. NEKO BAY by Giant's Causeway--Brulay, by Rubiano
bred by Mr and Mrs J. S. Moss (USA)
Margins- 1 1/2 length, neck



St Paddy

New Zealand - 12 Dec 2009

WAIKATO CUP
(Gr 2) Te Rapa 2400 metres 3yo +
12-Dec-2009 Turf,Good $100000 (NZ)
1. PASSCHENDAELE by Montjeu--Classic Babe, by Classic Fame
bred by D. E. & Mrs E. M. Olsen (NEW ZEALAND)
trained by J. Sargent
ridden by M. du Plessis
2. MINQAR QAIM by Zabeel--Marquise, by Gold And Ivory
bred by Glenn/Oram Partnership (AUSTRALIA)
trained by M. Walker
ridden by L. Innes
3. FAIRFIELD FLAME by Oasis Dream--Fantastic Flame, by Generous
bred by Graf und Frafinvon Stauffenberg (GERMANY)
trained by M. & P. Moroney
ridden by D. Johnson
Margins- 2 1/2 lengths, 1 1/2 length



CAL ISUZU STAKES (G2)
(Gr 2) Te Rapa 1600 metres 3yo+ f&m
12-Dec-2009 Turf,Good $85000 (NZ)
1. EKSTREME by Ekraar--Cashcade, by Anziyan
bred by Karaka Group Limited (NEW ZEALAND)
trained by B. Revell
ridden by J. Waddell
2. DANCING JESS by Danske--Bandicoot, by Zabeel
bred by Mrs A. R. & J. A. Poole (NEW ZEALAND)
trained by D. & C. Bothwell
ridden by N. Harris
3. VELOCE BELLA by Volksraad--Wave To Lottie, by Crested Wave
bred by Mrs M.A. Hardy (NEW ZEALAND)
trained by M. Brosnan
ridden by M. Coleman
Margins- half head, 1 1/2 length



EULOGY STAKES
(Gr 3) Awapuni 1600 metres 3yo, fillies
12-Dec-2009 Turf,Dead $70000 (NZ)
1. VERONICA FRANCO by Johar--Crystal Hailey, by Greinton
bred by V T W Breeding Company Ltd (NEW ZEALAND)
trained by R. James & P. Mirabelli
ridden by C. Ormsby
2. KATIE LEE by Pins--Miss Jessie Jay, by Spectacularphantom
bred by Hallmark Stud (AUSTRALIA)
trained by G. & D. Rogerson
ridden by O. Bosson
3. ADULTERER by Traditionally--It's My Sin, by Success Express
bred by G.M. Bell, Mrs S.M. Hare, J.F. Marks & J.S. Nuttall (NEW ZEALAND)
trained by R. James & P. Mirabelli
ridden by D. Walker
Margins- half neck, 2 lengths



St Paddy

Thursday, 10 December 2009

Venezuela - 6 Dec 2009

CLASICO FUERZA AEREA NACIONAL
(Gr 2) La Rinconada 1800 metres 3yo+ fillies and mares
06-Dec-2009 Dirt, $90000
1. ERENDIRA by Water Poet--Rodina, by Slewbop
bred by C. Cachazo (VENEZUELA)
trained by C. Cachazo
ridden by J. Rodriguez
2. XICA LINDA by El Gran Sol--Xica Flamingo, by Occultism
bred by Haras El Penon (VENEZUELA)
ridden by I. Pimentel
3. AVO PROSPERA by Glyndebourne--Green Rainbow, by Green Dancer
bred by Haras Oropal (VENEZUELA)
ridden by E. Jaramillo
Margins- 7 3/4 lengths, 5 1/4 lengths



St Paddy

Brazil - 6 Dec 2009

GRANDE PREMIO PARANA
(Gr 1) Taruma 2400 metres 3yo +
06-Dec-2009 Dirt,Fast 49500 (BRL)
1. MR NEDAWI by Nedawi--Cryptic Crucial, by Cryptoclearance
bred by Haras Old Friends Ltda (BRAZIL)
trained by J. Costa
ridden by J. Aparecido
2. BRILHANTE MINERAL by Bonapartiste--Day Clipper, by Choctaw Ridge
bred by Haras Xara/Haras Mineral Park (BRAZIL)
ridden by A. Domingos
3. REI DO ROCK by Suspicious Mind--Rita Blanca, by Baligh
ridden by L. Santos
Margins- 1 1/4 length, 1 3/4 length



St Paddy

USA - 6 Dec 2009

VERNON O UNDERWOOD STAKES
(Gr 3) Hollywood Park 6 furlongs 3yo+
06-Dec-2009 All weather,Fast $100000
1. KINSALE KING by Yankee Victor--Flaming Mirage, by Woodman
bred by Marvin Little Jr. (USA)
trained by C. O'Callaghan
ridden by M. Garcia
2. DELTA STORM by Storm Boot--Talkin To Delta, by Diesis
bred by Alex G. Campbell, Jr. (USA)
3. MR CACHT by Numerous--Cacht Fitz, by Fitzcarraldo
bred by La Pasion (ARGENTINA)
Margins- neck, 1 1/4 length



St Paddy

Sunday, 6 December 2009

Japan - 6 Dec 2009

JAPAN CUP DIRT
(Gr 1) Tokyo 1800 metres 3yo +
06-Dec-2009 Dirt,Standard ¥253100000
1. ESPOIR CITY by Gold Allure--Eminent City, by Brian's Time
bred by Ikuchise Bokujo (JAPAN)
trained by A. Adachi
ridden by T. Sato
2. SILK MOBIUS by Stay Gold--Channel One, by Polish Navy
bred by Morimoto Bokujo (JAPAN)
trained by M. Ryoke
ridden by H. Tanaka
3. GOLDEN TICKET by King Kamehameha--Agnes Chocolat, by Sunday Silence
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by H. Mori
ridden by C. Lemaire
Margins- 3 1/2 lengths, 1 1/4 length



St Paddy

USA - 5 Dec 2009

BAYAKOA HANDICAP
(Gr 2) Hollywood Park 8.5 furlongs 3yo +, fillies & mares
05-Dec-2009 All weather,Fast $150000
1. ZARDANA by Crimson Tide--Dear Filly, by Southern Halo
bred by Haras Campestre (BRAZIL)
trained by J. Shirreffs
ridden by V. Espinoza
2. SILVER SWALLOW by Alphabet Soup--Topsom, by Red Ransom
bred by Robert L. Dodd (USA)
3. CAT BY THE TALE by Tale Of The Cat--St Clair Ridge, by Indian Ridge
bred by T. F. Van Meter, D. Hendrickson & M. Lowenbaum (USA)
Margins- 1 1/4 length, 1/2 length



St Paddy

Argentina - 5 Dec 2009

GRAN PREMIO COPA DE PLATA - ROBERTO VASQUEZ MANSILLA-INTERNACIONAL
(Gr 1) San Isidro 2000 metres 3yo+ f&m
05-Dec-2009 Turf,
1. KALATH WELLS by Poliglote--Kalath, by Kaljerry
bred by Haras Firmamento (ARGENTINA)
trained by M. Garcia
ridden by E. Talaverano
2. OLLAGUA by Pure Prize--Open Secrets, by West By West
bred by La Providencia (ARGENTINA)
trained by J. Martins Alves
ridden by J. Mendez
3. LA JOLLA by Pure Prize--Forli Vous, by Forlitano
bred by Thomas Michael Tribolet (ARGENTINA)
trained by T. Tribolet
ridden by H. Karamanos
Margins- 1/2 length, 4 lengths



St Paddy

Chile - 5 Dec 2009

PREMIO SELECCION DE VELOCISTAS
(Gr 2) Hipodromo Chile 1000 metres 3yo +
05-Dec-2009 Dirt, 6000000 (CLP)
1. IL PINTURICCHIO by Edgy Diplomat--Lady Danzig, by Charlie Barley
bred by Haras San Patricio (CHILE)
trained by C. Conejeros
ridden by G. Ulloa
2. ULTIMO DOMINGO by Settlement--Nace Una Flor, by Sari's Baba
bred by Haras Santa Olga (CHILE)
trained by C. Conejeros
ridden by G. Barrera
3. BON PASTEUR by Hussonet--Usanza, by Worldwatch
bred by Haras De Pirque (CHILE)
trained by C. Conejeros
ridden by Y. Espina
Margins- 1 1/4 length



St Paddy

Japan - 5 Dec 2009

THE NARUO KINEN
(Gr 3) Hanshin 1800 metres 3yo +
05-Dec-2009 Turf,Firm ¥78190000
1. AXION by Sunday Silence--Greatest Hits, by Dixieland Band
bred by Tetsu Nakata (JAPAN)
trained by Y. Ninomiya
ridden by S. Fujita
2. SMART GEAR by Marvelous Sunday--Squarehead Line, by Pas De Seul
bred by Daiei Bokujo (JAPAN)
trained by M. Sayama
ridden by Y. Take
3. NAMURA CRESCENT by Yamanin Seraphim--Sakura Komina, by Sakura Shori
bred by Hatta Farm (JAPAN)
trained by N. Fukushima
ridden by F. Komaki
Margins- 1 1/4 length, nose



St Paddy

New Zealand - 2 Dec 2009

CONCORDE HANDICAP
(Gr 2) Avondale 1200 metres 3yo +
02-Dec-2009 Turf,Slow $85000 (NZ)
1. IRISH COLLEEN by Shinko King--Fayette, by Grosvenor
bred by Mrs A. M. Benjamin (NEW ZEALAND)
trained by S. McKee
ridden by A. Calder
2. MALLINSON ROAD by Sandtrap--Yo Deseo, by His Royal Highness
bred by G. B. Arber & Mrs K. A. Zimmerman (NEW ZEALAND)
trained by R. Priscott
ridden by D. Johnson
3. BEAUTIFUL GIRL by Black Minnaloushe--Piccadilly Lily, by Rubiton
bred by Mrs M. E. Webb (NEW ZEALAND)
trained by L. Franklin
ridden by L. Innes
Margins- 1 1/4 length, head



AVONDALE CUP
(Gr 2) Avondale 2200 metres 3yo +
02-Dec-2009 Turf,Slow $100000 (NZ)
1. GINGA DUDE by Istidaad--Clatitude, by Clay Hero
bred by Willow Park Limited (NEW ZEALAND)
trained by G. Boyd
ridden by M. Walker
2. BOUNDLESS by Van Nistelrooy--Nothing Less, by Star Way
bred by Mrs C. N. Taylor & The B. M. Taylor Family Trust (NEW ZEALAND)
trained by S. McKee
ridden by L. Innes
3. O'REILLY ROSE by O'reilly--Rose World, by Grosvenor
bred by Mrs E. M. & R. H. Rutherford (NEW ZEALAND)
trained by P. Williams
ridden by M. Coleman
Margins- 1 length, 1 length



St Paddy

Sunday, 29 November 2009

UK - 28 Nov 2009

HENNESSY GOLD CUP STEEPLE CHASE
(Gr 3) Newbury 26.5 furlongs 5yo+
28-Nov-2009 Turf,Good to Soft, Soft in places £200000
1. DENMAN by Presenting--Polly Puttens, by Pollerton
bred by Colman O'Flynn (IRELAND)
trained by P. Nicholls
ridden by R. Walsh
2. WHAT A FRIEND by Alflora--Friendly Lady, by New Member
bred by Mrs O. Bush (UK)
trained by P. Nicholls
ridden by S. Thomas
3. NICHE MARKET by Presenting--Juresse, by Jurado
bred by William Flood (IRELAND)
trained by R. Buckler
ridden by A. Glassonbury
Margins- 3 1/2 lengths, 3 3/4 lengths



St Paddy

Japan - 29 Nov 2009

JAPAN CUP
(Gr 1) Tokyo 2400 metres 3yo +
29-Nov-2009 Turf,Firm ¥481520000
1. VODKA by Tanino Gimlet--Tanino Sister, by Rousillon
bred by Country Bokujo (JAPAN)
trained by K. Sumii
ridden by C. Lemaire
2. OKEN BRUCE LEE by Jungle Pocket--Silver Joy, by Silver Deputy
bred by Northern Farm (JAPAN)
trained by H. Otonashi
ridden by H. Uchida
3. RED DESIRE by Manhattan Cafe--Great Sunrise, by Caerleon
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by M. Matsunaga
ridden by H. Shii
Margins- nose, 1 1/2 length



St Paddy

USA - 28 Nov 2009

MATRIARCH STAKES
(Gr 1) Hollywood Park 8 furlongs 3yo +, fillies & mares
28-Nov-2009 Turf,Firm $300000
1. VENTURA by Chester House--Estala, by Be My Guest
bred by Juddmonte Farms Inc (USA)
trained by H. Ascanio
ridden by G. Gomez
2. TUSCAN EVENING by Oasis Dream--The Faraway Tree, by Suave Dancer
bred by Hascombe Stud & Valiant Stud (IRELAND)
trained by J. Hollendorfer
ridden by R. Bejarano
3. DIAMONDRELLA by Rock Of Gibraltar--Tap Your Feet, by Dixieland Band
bred by William S. Farish (USA)
trained by G. Stevens
ridden by A. Solis
Margins- 1 3/4 length, 1/2 length



KENTUCKY JOCKEY CLUB STAKES
(Gr 2) Churchill Downs 8.5 furlongs 2yo
28-Nov-2009 Dirt,Fast $191250
1. SUPER SAVER by Maria's Mon--Supercharger, by A P Indy
bred by WinStar Farm LLC (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by C. Borel
2. WILLIAM'S KITTEN by Kitten's Joy--Blush, by Menifee
bred by Kenneth L. Ramsey and Sarah K. Ramsey (USA)
3. WORLDLY by A P Indy--Urbane, by Citidancer
bred by Samantha & Mace Siegel (USA)
Margins- 5 lengths, 4 1/2 lengths



GOLDEN ROD STAKES
(Gr 2) Churchill Downs 8.5 furlongs 2yo, fillies
28-Nov-2009 Dirt,Fast $163200
1. SASSY IMAGE by Broken Vow--Ideal Image, by Hennessy
bred by J C Davis Farm Inc (USA)
trained by D. Romans
ridden by R. Albarado
2. DECELERATOR by Dehere--Paris Rose, by Accelerator
bred by Ted O'Neill (USA)
3. UPPERLINE by Maria's Mon--Snowflake, by Caerleon
bred by Stonerside Stable (USA)
Margins- 3 3/4 lengths, 7 1/4 lengths



GENEROUS STAKES
(Gr 3) Hollywood Park 8 furlongs 2yo
28-Nov-2009 Turf,Firm $100000
1. WHO'S UP by Graeme Hall--Divine Rockette, by Is It True
bred by Andrew Cant (USA)
trained by K. Walsh
ridden by V. Espinoza
2. MARCELLO by Johannesburg--Miramar Miracle, by Affirmed
bred by Kirk Wycoff and Deby Wycoff (USA)
3. LUCKY RAVE by Lucky Story--Rave On, by Barathea
bred by Cothi Bloodstock (UK)
Margins- 1 3/4 length, 1/2 length



GAZELLE HANDICAP
(Gr 1) 9 furlongs 3yo fillies
28-Nov-2009 Dirt,Fast $300000
1. FLASHING by A P Indy--Morning Pride, by Machiavellian
bred by Gainsborough Farm (USA)
trained by S. bin Suroor
ridden by R. Migliore
2. UNRIVALED BELLE by Unbridled's Song--Queenie Belle, by Bertrando
bred by G. Seidler & P. Vegso (USA)
trained by W. Mott
ridden by K. Desormeaux
3. BON JOVI GIRL by Malibu Moon--Chipeta Springs, by Alydar
bred by Kilboy Estate, Inc (USA)
trained by T. Ritchey
ridden by E. Prado
Margins- 4 1/4 lengths, 2 1/2 lengths



CIGAR MILE HANDICAP
(Gr 1) Aqueduct 8 furlongs 3yo +
28-Nov-2009 Dirt,Fast $300000
1. KODIAK KOWBOY by Posse--Kokadrie, by Coronado's Quest
bred by Hartwell Farm (USA)
trained by S. Asmussen
ridden by S. Bridgmohan
2. BRIBON by Mark Of Esteem--Rowat Arazi, by Arazi
bred by Darpat SI (FRANCE)
trained by R. Ribaudo
ridden by R. Maragh
3. VINEYARD HAVEN by Lido Palace--Princess Aloha, by Aloha Prospector
bred by Lynne M. Scace (USA)
trained by S. bin Suroor
ridden by A. Garcia
Margins- 3/4 length, head



St Paddy

New Zealand - 27 Nov 2009

LEVIN TURF CLASSIC
(Gr 1) Otaki 1600 metres 3yo
27-Nov-2009 Turf,Good $200000 (NZ)
1. EILEEN DUBH by Storm Creek--Vingtaine, by Centaine
bred by R. W. E. Moore (NEW ZEALAND)
trained by F. Finnegan
ridden by J. Riddell
2. ST GERMAINE by Keeper--Selenium, by Straight Strike
bred by Mrs P. J. Barnett & A. J. Godsalve (NEW ZEALAND)
trained by J. Sargent
ridden by M. du Plessis
3. GREEN SUPREME by Oasis Dream--Haibah, by Rainbow Quest
bred by R. A. Emery (AUSTRALIA)
trained by Y. Seguin
ridden by C. Johnson
Margins- half head, 3/4 length



St Paddy

USA - 27 Nov 2009

TOP FLIGHT HANDICAP
(Gr 2) Aqueduct 8 furlongs 3yo +, fillies & mares
27-Nov-2009 Dirt,Fast $150000
1. SARA LOUISE by Malibu Moon--Kings Lynn, by Mt Livermore
bred by Paul F. Gardner (USA)
trained by S. bin Suroor
ridden by E. Prado
2. JUSTWHISTLEDIXIE by Dixie Union--General Jeanne, by Honour And Glory
bred by Hermitage Farm LLC (USA)
3. CUVEE UNCORKED by Cuvee--Sealedwithapproval, by With Approval
bred by Needham-Betz Thoroughbreds, Inc. & Bena Halecky
Margins- 1/2 length, 3 3/4 lengths



RIVER CITY HANDICAP
(Gr 3) Churchill Downs 9 furlongs 3yo +
27-Nov-2009 Turf,Firm $112700
1. RAHYSTRADA by Rahy--Ministrada, by Deputy Minister
bred by Jaime S. Carrion, Trustee (USA)
trained by B. Hughes
ridden by L. Goncalves
2. RAHY'S ATTORNEY by Crown Attorney--Rahy's Hope, by Rahy
bred by Ellie-Boje Farm (CANADA)
3. PLEASANT STRIKE by Smart Strike--Colonella, by Pleasant Colony
bred by Edward P. Evans (USA)
Margins- 2 1/4 lengths, nose



CLARK HANDICAP
(Gr 2) Churchill Downs 9 furlongs 3yo +
27-Nov-2009 Dirt,Fast $460000
1. BLAME by Arch--Liable, by Seeking The Gold
bred by Claiborne Farm & Adele B. Dilschneider (USA)
trained by A. Stall
ridden by J. Theriot
2. MISREMEMBERED by Candy Ride--Beyond Perfection, by Quack
bred by Bob Baffert (USA)
3. EINSTEIN by Spend A Buck--Gay Charm, by Ghadeer
bred by Fazenda Mondesir (BRAZIL)
Margins- neck, neck



CITATION HANDICAP
(Gr 1) Hollywood Park 8.5 furlongs 3yo +
27-Nov-2009 Turf,Firm $300000
1. FLUKE by Wild Event--Uff-uff, by De Quest
bred by Haras Doce Vale (BRAZIL)
trained by H. Ascanio
ridden by J. Talamo
2. EVER A FRIEND by Crafty Friend--Never Is A Promise, by Capote
bred by Liberation Farm and Oratis Thoroughbreds (USA)
trained by M. Mitchell
ridden by J. Rosario
3. COWBOY CAL by Giant's Causeway--Texas Tammy, by Seeking The Gold
bred by Stonerside Stable (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by R. Bejarano
Margins- 1 1/4 length, 3/4 length



St Paddy

USA - 26 Nov 2009

FALLS CITY HANDICAP
(Gr 2) Churchill Downs 9 furlongs 3yo+ f&m
26-Nov-2009 Dirt,Fast $160950
1. SERENADING by A P Indy--Daijin, by Deputy Minister
bred by Hill 'n' Dale Farm & N.E.T.P. (USA)
trained by J. Carroll
ridden by J. Leparoux
2. MORENA by Privately Held--Charytin, by Summing
bred by Haras Gina Santa Rosa (PERU)
3. UNBRIDLED BELLE by Broken Vow--Little Bold Belle, by Silver Buck
bred by Charles Six Venture (USA)
Margins- 3 lengths, 2 1/2 lengths



St Paddy

Sunday, 22 November 2009

Japan - 22 Nov 2009

MILE CHAMPIONSHIP
(Gr 1) Kyoto 1600 metres 3yo+
22-Nov-2009 Turf,Firm ¥195940000
1. COMPANY by Miracle Admire--Brilliant Very, by Northern Taste
bred by Northern Farm (JAPAN)
trained by H. Otonashi
ridden by N. Yokoyama
2. MEINER FALKE by Mutafaweq--Bingo Hanako, by Park Regent
bred by Big Red Farm (JAPAN)
trained by K. Kayano
ridden by R. Wada
3. SAHPRESA by Sahm--Sorpresa, by Pleasant Tap
bred by Do. Mc Intyre (USA)
trained by R. Collet
ridden by O. Peslier
Margins- 1 1/4 length, neck



St Paddy

New Zealand - 21 Nov 2009

COUNTIES CUP
(Gr 2) Counties 2100 metres 3yo+
21-Nov-2009 Turf,Dead $125000 (NZ)
1. BOUNDLESS by Van Nistelrooy--Nothing Less, by Star Way
bred by Mrs C. N. Taylor & The B. M. Taylor Family Trust (NEW ZEALAND)
trained by S. McKee
ridden by L. Innes
2. FIORANO by Kaapstad--Franchice, by Icelandic
bred by P. G. Doughty (NEW ZEALAND)
trained by R. James & P. Mirabelli
ridden by S. Collet
3. SOLID BILLING by Rock Of Gibraltar--Star Affair, by Star Way
bred by T. W. Archer Trust & Peters Equine Trust (AUSTRALIA)
trained by C. Ritchie
ridden by C. Lammas
Margins- neck, 1 1/4 lenghts



AUCKLAND THOROUGHBRED BREEDERS' STAKES
(Gr 2) Pukekohe 1400 metres 3yo+ f&m
21-Nov-2009 Turf,Dead $110000 (NZ)
1. CULMINATE by Elnadim--Solstice, by Marceau
bred by R. W. E. Moore (NEW ZEALAND)
trained by S. McKee
ridden by L. Innes
2. RUUD VAN SLAATS by Van Nistelrooy--Quintilla, by Danehill
bred by B. M. Taylor Family Trust & Trelawney Stud (NEW ZEALAND)
trained by J. Sargent
ridden by M. du Plessis
3. SCARLET VANHARA by Van Nistelrooy--Fiddle De De, by Palace Music
bred by Trelawney Stud (NEW ZEALAND)
trained by R. Elliot
ridden by M. Sweeney
Margins- half head, long neck



St Paddy

USA - 21 Nov 2009

HOLLYWOOD PREVUE STAKES
(Gr 3) Hollywood Park 7 furlongs 2yo
21-Nov-2009 All weather,Fast $100000
1. AMERICAN LION by Tiznow--Storm Tide, by Storm Cat
bred by WinStar Farm and Dr. William Lockridge (USA)
trained by E. Harty
ridden by J. Leparoux
2. GET MY FIX by Posse--Valid Fixation, by Valid Appeal
bred by Tony Feng & Norman Feng (USA)
3. SEATTLE RULER by Roman Ruler--Decades Of Style, by A P Indy
Margins- 1/2 length, 3/4 length



CARDINAL HANDICAP
(Gr 3) Churchill Downs 9 furlongs 3yo +, fillies & mares
21-Nov-2009 Turf,Firm $111700
1. ACOMA by Empire Maker--Aurora, by Danzig
bred by Alexander-Groves Thoroughbreds (USA)
trained by D. Carroll
ridden by J. Castanon
2. YOU GO WEST GIRL by Mr Greeley--Careless Heiress, by Runaway Groom
bred by Gallaghers Stud, Inc. (USA)
3. LEMON CHIFFON by Lemon Drop Kid--Cataballerina, by Tabasco Cat
bred by Marguerite Clifford (USA)
Margins- head, 3 1/4 lengths



St Paddy

Friday, 20 November 2009

Venezuela - 15 Nov 2009

CLASICO CIUDAD DE CARACAS
(Gr 1) La Rinconada 1600 metres 2yo fillies
15-Nov-2009 Dirt, 130000 (VEB)
1. THE MINDFULANGEL by Seek Smartly--Mindful Music, by Pulpit
bred by Haras San Isidro (VENEZUELA)
trained by G. Delgado
ridden by L. Reyes
2. ELEGIDA by Ershaad--Hechicera, by Slewbop
bred by Haras La Quebrada (VENEZUELA)
ridden by R. Sarmiento
3. QUISQUELLA ZAINA by Fast As A Cat--Princesa Negra, by Water Poet
ridden by S. Robles
Margins- 4 3/4 lengths, 3 1/4 lengths



CLASICO ANTONIO JOSE DE SUCRE
(Gr 1) La Rinconada 1600 metres 2yo
15-Nov-2009 Dirt, $130000
1. RIO MATIYURE by Chayim--Please Me Please, by Hazaam
bred by haras Luisiana (VENEZUELA)
trained by A. Machado
ridden by S. Robles
2. SAYGON by Sagthun--Charleston, by Pilar Chico
ridden by S. Gonzalez
3. JORGE PRINCE by Solitary Vision--I'm Classified, by French Deputy
ridden by R. Ordonez
Margins- 21 lengths, 3 lengths



St Paddy

Peru - 15 Nov 2009

CLASICO DERBY NACIONAL
(Gr 1) Monterrico 2400 metres 3yo
15-Nov-2009 Dirt,Fast 222790
1. KOKO MAMBO by Apprentice--Not For Sale, by Mashhor Dancer
bred by Haras San Pablo (PERU)
trained by J. Suarez
ridden by C. Herrera
2. BRADOCK by Keseff--Samara, by El Duce
bred by Haras Myrna (PERU)
trained by J. Salas
3. KABU by Buddha--Katzen, by Furiously [sales history]
bred by Hidden Brock LLC (USA)
trained by C. Traverso
Margins- 5 3/4 lengths, 2 lengths



St Paddy

Monday, 16 November 2009

USA - 15 Nov 2009

COMMONWEALTH TURF STAKES
(Gr 3) Churchill Downs 8.5 furlongs 3yo
15-Nov-2009 Turf,Firm $112100
1. GET STORMY by Stormy Atlantic--Foolish Gal, by Kiri's Clown
bred by Mary A. Sullivan (USA)
trained by T. Bush
ridden by J. Castellano
2. STREET MOVE by Street Cry--Flagrant, by Rahy
bred by Catherine Wil (USA)
3. GRIZZLED ROBERT by Aptitude--Speciality, by Carson City
bred by Robert L. Losey (USA)
Margins- nose, 3 lengths



St Paddy

Argentina - 15 Nov 2009

GRAN PREMIO COPA DE ORO
(Gr 1) San Isidro 2400 metres 4yo +
15-Nov-2009 Turf,Soft $294500
1. LIFE OF VICTORY by Incurable Optimist--La Gran Portada, by Hidden Prize
bred by Juan Martin Garat (ARGENTINA)
trained by C. Etchechoury
ridden by A. Giannetti
2. ETERNAL FIRE by Lode--Eterna Girl, by Sonus
bred by Haras Santa Maria de Araras (ARGENTINA)
trained by J. Maldotti
ridden by J. Noriega
3. FEEL FAST by Halo Sunshine--Figurina, by Equalize
bred by Haras El Turf (ARGENTINA)
trained by G. Romero
ridden by J. Villagra
Margins- 3/4 length, 4 lengths



St Paddy

Sunday, 15 November 2009

Japan - 15 Nov 2009

QUEEN ELIZABETH II COMMEMORATIVE CUP
(Gr 1) Kyoto 2200 metres 3yo +
15-Nov-2009 Turf,Firm ¥177580000
1. QUEEN SPUMANTE by Jungle Pocket--Sembon Zakura, by Sakura Yutaka O
bred by Shadai Farm (JAPAN)
trained by S. Kojima
ridden by H. Tanaka
2. T M PRECURE by Paradise Creek--Feriado, by Stately Don
bred by Taniguchi Bokujo (JAPAN)
trained by T. Igarashi
ridden by S. Kumazawa
3. BUENA VISTA by Special Week--Biwa Heidi, by Caerleon
bred by Northern Racing (JAPAN)
trained by H. Matsuda
ridden by K. Ando
Margins- 1 1/2 length, neck



St Paddy

France - 14 Nov 2009

CRITERIUM DE SAINT-CLOUD
(Gr 1) Saint-Cloud 2000 metres 2yo c&g
14-Nov-2009 Turf,Heavy €250000
1. PASSION FOR GOLD by Medaglia D'oro--C'est L' Amour, by Thunder Gulch
bred by Mr And Mrs M Roy Jackson (USA)
trained by S. bin Suroor
ridden by L. Dettori
2. MIKHAIL GLINKA by Galileo--Lady Karr, by Mark Of Esteem
bred by Paulyn Limited (IRELAND)
trained by A. O'Brien
ridden by J. Heffernan
3. ZAZOU by Shamardal--Zaza Top, by Lomitas
bred by Gestut Fahrhof (GERMANY)
trained by M. Hofer
ridden by M. Guyon
Margins- 6 lengths, 3/4 length



St Paddy

Argentina - 14 Nov 2009

GRAN PREMIO NACIONAL
(Gr 1) Palermo 2500 metres 3yo
14-Nov-2009 Dirt,
1. STORM CHISPAZO by Bernstein--Chimera, by Fitzcarraldo
bred by Haras La Biznaga (ARGENTINA)
trained by A. Gaitan
ridden by J. Mendez
2. DEDINI by Orpen--Delambre, by Rainbow Corner
bred by Bullines S.a. (ARGENTINA)
trained by R. Bullrich
ridden by J, Noriega
3. ODDS ON by Roi Normand--Ilha Bela, by Kingmambo
bred by Haras Old Friends Ltda (BRAZIL)
trained by S. Lobo
ridden by A. de Souza
Margins- 3 lengths, 5 lengths



St Paddy

USA - 14 Nov 2009

MRS REVERE STAKES
(Gr 2) Churchill Downs 8.5 furlongs 3yo fillies
14-Nov-2009 Turf,Firm $206500
1. MARY'S FOLLIES by More Than Ready--Catch The Queen, by Miswaki
bred by Mr and Mrs David Randal (USA)
trained by R. Dutrow Jr.
ridden by K. Desormeaux
2. KEERTANA by Johar--Motokiks, by Storm Cat
bred by Barbara Hunter (USA)
trained by T. Proctor
ridden by J. Lopez Canaston
3. ROMACACA by Running Stag--Romaca, by Kris S
bred by Cashel Stud (USA)
trained by D. Miller
ridden by E. Baird
Margins- 1 1/2 length, 1 length



St Paddy

New Zealand - 14 Nov 2009

NZ 1000 GUINEAS
(Gr 1) Riccarton Park 1600 metres 3yo fillies
14-Nov-2009 Turf,Good $300000 (NZ)
1. KATIE LEE by Pins--Miss Jessie Jay, by Spectacularphantom
bred by Hallmark Stud (AUSTRALIA)
trained by G. & D. Rogerson
ridden by O. Bosson
2. KEEP THE PEACE by Keeper--Peace Of Mind, by Wild Rampage
bred by D. W. & Mrs J. A. Moss (NEW ZEALAND)
trained by S. Ritchie
ridden by H. Tinsley
3. OUR ELLA BELLE by Encosta De Lago--Kirin Belle, by Mcginty
bred by P J & P M Vela Ltd (NEW ZEALAND)
trained by M. Walker
ridden by J. McDonald
Margins- half neck, 3/4 length



NEW ZEALAND CUP
(Gr 2) Riccarton Park 3200 metres 3yo +
14-Nov-2009 Turf,Good $225000 (NZ)
1. MY SCOTSGREY by Golan--My Chameleon, by Grosvenor
bred by Mrs D. E. & R. Reid (NEW ZEALAND)
trained by S. Ritchie
ridden by L. Innes
2. ZABENE by Zabeel--Emerald Dream, by Danehill
bred by Jomara Bloodstock Ltd (NEW ZEALAND)
trained by M. Walker
ridden by J. McDonald
3. SMOKING CHIMNEYS by Generous--Ruahine, by Kingdom Bay
bred by C. R. Grace (NEW ZEALAND)
trained by D. Haworth & M. Dixon
ridden by M. Walker
Margins- 1 length, 1/2 length



St Paddy

Sunday, 8 November 2009

Japan - 8 Nov 2009

COPA REPUBLICA ARGENTINA
(Gr 2) Tokyo 2500 metres 3yo+
08-Nov-2009 Turf,Firm ¥112340000
1. MIYABI RANVELI by Opera House--Asteion, by Horisky
bred by Takehisa Hara (JAPAN)
trained by K. Kato
ridden by H. Yoshida
2. EARNESTLY by Grass Wonder--Lettre D'amour, by Tony Bin
bred by North Hills Management (JAPAN)
trained by S. Sasaki
ridden by M. Matsuoka
3. HIKARU KAZABUE by Jungle Pocket--Admire C'est Lavie, by Sunday Silence
bred by Northern Racing (JAPAN)
trained by I, Okada
ridden by S. Akiyama
Margins- 1 length, 1 1/2 length



St Paddy

USA - 7 Nov 2009

CHILUKKI HANDICAP
(Gr 2) Churchill Downs 8 furlongs 3yo+ f&m
07-Nov-2009 Dirt,Fast $167550
1. MALIBU PRAYER by Malibu Moon--Grand Prayer, by Grand Slam
bred by Edward P. Evans (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by C. DeCarlo
2. COPPER STATE by Jump Start--Orrefor, by Our Native
bred by Asiel Stable (USA)
3. ONE CAROLINE by Unbridled's Song--Powder, by Broad Brush
bred by Payson Stud Inc. (USA)
Margins- 1 length, neck



BREEDERS' CUP TURF SPRINT
(Unratified) Santa Anita Park 6.5 furlongs 3yo+
07-Nov-2009 Turf,Firm $909000
1. CALIFORNIA FLAG by Avenue Of Flags--Ultrafleet, by Afleet
bred by Hi Card Ranch (USA)
trained by B. Koriner
ridden by J. Talamo
2. GOTTA HAVE HER by Royal Academy--Winnowing, by Rahy
bred by Nursery Place & R. T. Manfuso (USA)
trained by J. Sahadi
ridden by T. Baze
3. CANNONBALL by Catienus--No Deadline, by Skywalker
bred by Kenneth L. Ramsey & Sarah K. Ramsey (USA)
trained by W. Ward
ridden by R. Dominguez
Margins- 1 3/4 length, 3/4 length



BREEDERS' CUP TURF
(Gr 1) Santa Anita Park 12 furlongs 3yo+
07-Nov-2009 Turf,Firm $2727000
1. CONDUIT by Dalakhani--Well Head, by Sadler's Wells
bred by Ballymacoll Stud Farm Ltd (IRELAND)
trained by M. Stoute
ridden by R. Moore
2. PRESIOUS PASSION by Royal Anthem--Princesa's Passion, by Marquetry
bred by Joseph Barbazon & Helen Barbazon (USA)
trained by M. Hartmann
ridden by E. Trujillo
3. DAR RE MI by Singspiel--Darara, by Top Ville
bred by Watership Down Stud (UK)
trained by J. Gosden
ridden by L. Dettori
Margins- 1/2 length, 1 1/4 length



BREEDERS' CUP SPRINT
(Gr 1) Santa Anita Park 6 furlongs 3yo+
07-Nov-2009 All weather,Fast $1818000
1. DANCING IN SILKS by Black Minnaloushe--Lemhi Love, by Royal And Regal
bred by Ronald E. Jex (USA)
trained by C. Gaines
ridden by J. Rosario
2. CROWN OF THORNS by Repent--Crowning Touch, by Thunder Gulch
bred by Clover Leaf Farms II (USA)
trained by R. Mandella
ridden by R. Bejarano
3. COST OF FREEDOM by Cee's Tizzy--Freedom Dance, by Moscow Ballet
bred by Harris Farms Inc (USA)
trained by J. Sadler
ridden by T. Baze
Margins- nose, head



BREEDERS' CUP MILE
(Gr 1) Santa Anita Park 8 furlongs 3yo+
07-Nov-2009 Turf,Firm $1818000
1. GOLDIKOVA by Anabaa--Born Gold, by Blushing Groom
bred by Wertheimer & Frere (IRELAND)
trained by F. Head
ridden by O. Peslier
2. COURAGEOUS CAT by Storm Cat--Tranquility Lake, by Rahy
bred by Pam and Martin Wygod (USA)
trained by W. Mott
ridden by G. Gomez
3. JUSTENUFFHUMOR by Distorted Humor--Justenuffheart, by Broad Brush
bred by Mt. Brilliant Farm LLC (USA)
trained by K. McLaughlin
ridden by A. Garcia
Margins- 1/2 length, 1 length



BREEDERS' CUP JUVENILE TURF
(Gr 2) Santa Anita Park 8 furlongs 2yo colts & geldings
07-Nov-2009 Turf,Firm $909000
1. POUNCED by Rahy--Golden Cat, by Storm Cat
bred by Carwell Equities Ltd (USA)
trained by J. Gosden
ridden by L. Dettori
2. BRIDGETOWN by Speightstown--Ellesmere, by Tabasco Cat
bred by Eugene Melnyk (USA)
trained by K. McPeek
ridden by R. Landry
3. INTERACTIF by Broken Vow--Broad Pennant, by Broad Brush
bred by Wertheimer & Frere (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by K. Desormeaux
Margins- 3/4 length, head



BREEDERS' CUP JUVENILE
(Gr 1) Santa Anita Park 8.5 furlongs 2yo c&g
07-Nov-2009 All weather,Fast $1818000
1. VALE OF YORK by Invincible Spirit--Red Vale, by Halling
bred by Stock Vale Ltd (IRELAND)
trained by S. bin Suroor
ridden by A. Ajtebi
2. LOOKIN AT LUCKY by Smart Strike--Private Feeling, by Belong To Me
bred by Gulf Coast Farms LLC (USA)
trained by B. Baffert
ridden by G. Gomez
3. NOBLE'S PROMISE by Cuvee--The Devil's Trick, by Clever Trick
bred by C. Kidder, Cole & B. Kidder (USA)
trained by K. McPeek
ridden by W. Martinez
Margins- head, 1/2 length



BREEDERS' CUP DIRT MILE
(Gr 1) Santa Anita Park 8 furlongs 3yo+
07-Nov-2009 All weather,Fast $909000
1. FURTHEST LAND by Smart Strike--Flagrant, by Rahy
bred by Catherine Wills (USA)
trained by M. Maker
ridden by J. Leparoux
2. READY'S ECHO by More Than Ready--Menekineko, by Kingmambo
bred by Meg T. Buckley and Michael J. Buckley (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by C. Borel
3. MIDSHIPMAN by Unbridled's Song--Fleet Lady, by Avenue Of Flags
bred by Stonerside Stable (USA)
trained by S. bin Suroor
ridden by G. Gomez
Margins- 3/4 length, head



BREEDERS' CUP CLASSIC
(Gr 1) Santa Anita Park 10 furlongs 3yo+
07-Nov-2009 All weather,Fast $4545000
1. ZENYATTA by Street Cry--Vertigineux, by Kris S
bred by Maverick Production, Limited (USA)
trained by J. Shirreffs
ridden by M. Smith
2. GIO PONTI by Tale Of The Cat--Chipeta Springs, by Alydar
bred by Kilboy Estate, Inc. (USA)
trained by C. Clement
ridden by R. Dominguez
3. TWICE OVER by Observatory--Double Crossed, by Caerleon
bred by Juddmonte Farms Limited (UK)
trained by H. Cecil
ridden by T. Queally
Margins- 1 length, 1 1/4 length



St Paddy

Australia - 7 Nov 2009

QUEEN ELIZABETH STAKES
(Gr 3) Flemington 2500 metres 3yo+
07-Nov-2009 Turf,Good $251500 (AU)
1. STERLING PRINCE by Colombia--Sterling Princess, by One Pound Sterling
bred by M. J. Armstrong (NEW ZEALAND)
trained by V. Hillis
ridden by H. Bowman
2. CROSSTHESTART by Cape Cross--Startling Lady, by Gold And Ivory
bred by Karreman Bloodstock Ltd (NEW ZEALAND)
trained by B. & R. Laming
ridden by D. Oliver
3. NAVAL ESCORT by Montjeu--Valley Court, by Pompeii Court
bred by Mrs H. & R. J. B. Clevely & S. J. Maguiness (NEW ZEALAND)
trained by B. Cummings
ridden by G. Boss
Margins- 2 lengths, 1 1/4 length



MATRIARCH STAKES
(Gr 2) Flemington 2000 metres Mares, 4yo+
07-Nov-2009 Turf,Good $302000 (AU)
1. PURPLE by Commands--Lady Viola, by Zabeel
bred by Woodlands Stud (AUSTRALIA)
trained by P. Snowden
ridden by K. Mc Evoy
2. MOMENT IN TIME by Archway--Concluding, by Kenny's Best Pal
bred by Mr P.J. Mittiga, Mrs E. M. Mittiga, Mr W. A, Blythman, Mrs R. P. (AUSTRALIA)
trained by M. Huxtable
ridden by S. Price
3. LADY LYNETTE by Ladoni--Queen's Own, by Coronation Day
bred by Armidale Stud (AUSTRALIA)
trained by R. Smerdon
ridden by N. Hall
Margins- short head, nose



CANTALA/EMIRATES STAKES
(Gr 1) Flemington 1600 metres 3yo+
07-Nov-2009 Turf,Good $1005000 (AU)
1. ALL AMERICAN by Red Ransom--Milva, by Strawberry Road
bred by Strawberry Hill Stud (AUSTRALIA)
trained by D. Hayes
ridden by C. Brown
2. SO YOU THINK by High Chaparral--Triassic, by Tights
bred by M.J. Moran & Piper Farm Ltd (AUSTRALIA)
trained by B. Cummings
ridden by G. Boss
3. GOLD SALUTE by Testa Rossa--Gold Sarah, by Catrail
bred by K Heffernan (AUSTRALIA)
trained by M. Riley
ridden by M. Pegus
Margins- 2 1/2 lengths, neck



St Paddy

USA - 6 Nov 2009

BREEDERS' CUP MARATHON
(Unratified) Santa Anita Park 14 furlongs 3yo+
06-Nov-2009 All weather,Fast $454500
1. MAN OF IRON by Giant's Causeway--Better Than Honour, by Deputy Minister
bred by Shell Bloodstock (USA)
trained by A. O'Brien
ridden by J. Murtagh
2. CLOUDY'S KNIGHT by Lord Avie--Cloudy Spot, by Solar City
bred by Jerrold Schwartz (USA)
trained by J. Sheppard
ridden by R. Homeister
3. MASTERY by Sulamani--Moyesii, by Diesis
bred by Darley (UK)
trained by S. bin Suroor
ridden by L. Dettori
Margins- nose, 2 1/4 lengths



BREEDERS' CUP LADIES CLASSIC
(Gr 1) Santa Anita Park 9 furlongs 3yo+ fillies & mares
06-Nov-2009 All weather,Fast $909000
1. LIFE IS SWEET by Storm Cat--Sweet Life, by Kris S
bred by Mr and Mrs Martin J. Wygod (USA)
trained by J. Shirreffs
ridden by G. Gomez
2. MUSHKA by Empire Maker--Sluice, by Seeking The Gold
bred by Diane Snowden (USA)
trained by W. Mott
ridden by K. Desormeaux
3. MUSIC NOTE by A P Indy--Note Musicale, by Sadler's Wells
bred by Gainsborough Farm LLC (USA)
trained by S. bin Suroor
ridden by R. Maragh
Margins- 2 1/2 lengths, 1 length



BREEDERS' CUP JUVENILE FILLIES TURF
(Unratified) Santa Anita Park 8 furlongs 2yo fillies
06-Nov-2009 Turf,Firm $909000
1. TAPITSFLY by Tapit--Flying Marlin, by Marlin
bred by Frank Jones (USA)
trained by D. Romans
ridden by R. Albarado
2. ROSE CATHERINE by Speightstown--Great Plains Lady, by Peaks And Valleys
bred by Janavar Thoroughbreds LLC (USA)
trained by T. Pletcher
ridden by J. Castellano
3. HOUSE OF GRACE by Limehouse--Gracility, by Known Fact
bred by Crown's Way Farm & Dede McGehee DVM (USA)
trained by K. McPeek
ridden by M. Luzzi
Margins- 1/2 length, 3 1/4 lengths



BREEDERS' CUP JUVENILE FILLIES
(Gr 1) Santa Anita Park 8.5 furlongs 2yo fillies
06-Nov-2009 All weather,Fast $1
1. SHE BE WILD by Offlee Wild--Trappings, by Seeking The Gold
bred by M. Mazzoni and N. Mazzoni (USA)
trained by W. Catalano
ridden by J. Leparoux
2. BEAUTICIAN by Dehere--Caroni, by Rubiano
bred by G. David Shashura & Diane Shashura (USA)
trained by K. McPeek
ridden by R. Albarado
3. BLIND LUCK by Pollard's Vision--Lucky One, by Best Of Luck
bred by Fairlawn Farm (USA)
trained by J. Hollendorfer
ridden by T. Baze
Margins- 3/4 length, head



BREEDERS' CUP FILLY & MARES SPRINT
(Gr 1) Santa Anita Park 7 furlongs 3yo+ fillies & mares
06-Nov-2009 All weather,Fast $909000
1. INFORMED DECISION by Monarchos--Palangana, by His Majesty
bred by C. Kidder & N. Cole (USA)
trained by J. Sheppard
ridden by J. Leparoux
2. VENTURA by Chester House--Estala, by Be My Guest
bred by Juddmonte Farms Inc (USA)
trained by R. Frankel
ridden by G. Gomez
3. FREE FLYING SOUL by Quiet American--Ruby Surprise, by Farma Way
bred by james Temple Hines Jr (USA)
trained by B. Headley
ridden by M. Smith
Margins- 1 3/4 length, 3 lengths



BREEDERS' CUP FILLY & MARE TURF
(Gr 1) Santa Anita Park 10 furlongs 3yo+ fillies & mares
06-Nov-2009 Turf,Firm $1818000
1. MIDDAY by Oasis Dream--Midsummer, by Kingmambo
bred by Juddmonte Farms Ltd (UK)
trained by H. Cecil
ridden by T. Queally
2. PURE CLAN by Pure Prize--Gather The Clan, by General Assembly
bred by A. Lakin & Sons, Inc. (USA)
trained by R. Holthus
ridden by G. Gomez
3. FOREVER TOGETHER by Belong To Me--Constant Companion, by Relaunch
bred by White Fox Farm (USA)
trained by J. Sheppard
ridden by J. Leparoux
Margins- 1 length, 1 1/4 length



ACK ACK HANDICAP
(Gr 3) Churchill Downs 8 furlongs 3yo+
06-Nov-2009 Dirt,Fast $111000
1. DEMARCATION by Gulch--Divine Line, by Boundary
bred by Canard Investments, LLC (USA)
trained by P. McGee
ridden by J. Castanon
2. GLAMOUR GUY by E Dubai--Dancer's Glamour, by Danzig Connection
bred by Gem Racing Inc (USA)
3. SPOTSGONE by Bright Launch--Doubles Lass, by Mr Leader
bred by Hurstland Farm, Inc. (USA)
Margins- 1 1/2 length, 1/2 length



St Paddy

Canada - 14 August 2019 - Bold Venture Stakes - Woodbine - Gr3

CANADA Bold Venture Stakes (Gr 3) Woodbine 6.5 Furlongs 3yo+ 2019-09-14 All weather,Fast $141500 (CA) 1. YORKTON (CAN) by SPEIGHTS...